Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Libya’daki çatışmada 55 kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı: Doktorlar | çatışma haberleri

Libya’daki çatışmada 55 kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı: Doktorlar |  çatışma haberleri

Rakip gruplar arasında Pazartesi gecesi Trablus’ta başlayan çatışmalar, Salı günü bir komutanın serbest bırakılmasının ardından sona erdi.

Libya medyası, ateşkes yürürlüğe girdiğinde Trablus’ta bir yıl içinde yaşanan en kötü silahlı çatışmalarda 55 kişinin öldüğünü ve 146 kişinin yaralandığını bildirdi.

Etkili 444. Tugay ile eski lider Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden bu yana iktidar için yarışan birkaç silahlı gruptan ikisi olan Özel Caydırıcılık Gücü arasında Pazartesi gecesi başlayan çatışmalar Salı gününe kadar devam etti.

Libya’nın Al-Ahrar TV’si, Acil Tıp Merkezi sözcüsü Malik Mersit’ten alıntı yaparak Çarşamba günü yeni ölü sayısını bildirdi. Sağlık görevlileri daha önce başkentte iki gün süren çatışmalarda 27 kişinin öldüğünü ve 106 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Geçen yıl ağustos ayında, Libya’da sahadaki savaşan gruplarla ittifaklarını değiştirerek iktidar için yarışan iki rakip yönetim arasındaki çatışmalarda Trablus’ta 32 kişi öldü ve 159 kişi yaralandı.

Libya, Kaddafi’yi deviren NATO destekli ayaklanmadan bu yana on yılı aşkın süredir aralıklı çatışmalara tanık oldu.

Göreceli bir istikrar dönemi, Birleşmiş Milletler’in bu yıl seçimlerin erteleneceği yönündeki umudunu dile getirmesine neden oldu ve son çatışmalar, uluslararası sükunet çağrılarına yol açtı.

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, çatışmaların 444’üncü Tugay komutanı Albay Mahmud Hamza’nın rakip Özel Caydırıcılık Kuvvetleri tarafından Pazartesi günü tutuklanmasının ardından başladığını söyledi.

Özel Caydırıcılık Gücü’nün kalesi Souq al-Jumaa’nın doğu banliyösünde bulunan Sosyal Konsey, Salı günü geç saatlerde Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve merkezi ABD’de bulunan hükümetin başkanı Başbakan Abdülhamid Dabaiba ile bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. başkent. Hamza’yı “tarafsız bir tarafa” teslim etmek.

Konsey, televizyondan yaptığı bir duyuruda, kuvvet komutanının devrinin ardından ateşkesin uygulanacağını söyledi.Salı geç saatlere kadar çatışmalar yatıştı.

READ  Hollanda, Ukrayna'ya Patriot yardımı göndereceğini açıkladı

Her iki silahlı grup da Dbeiba hükümetiyle ittifak halinde.

Acil Tıp Merkezi, yaralılarla ilgilenirken çatışmada mahsur kalan düzinelerce doktor ve sağlık görevlisi ile birlikte başkentin güney eteklerindeki cephe bölgelerinden toplam 234 ailenin tahliye edildiğini söyledi.

Dabaiba, Salı günü geç saatlerde Çarşamba sabahının erken saatlerine kadar İçişleri Bakanı Imad Trabelsi eşliğinde Salı günü en şiddetli çatışmalardan bazılarına tanık olan güneydoğudaki Ain Zara banliyösünü ziyaret etti.

Hükümetinin basın ofisi, Facebook sayfasında, Dabaiba’nın yoğun nüfuslu mahallelerin loş sokaklarında dolaşırken “hasarın ciddiyetini kendisi gördüğünü” söyledi.

Mahalle sakinlerinin tazmin edilmesi için hasar araştırması yapılması talimatını verdiğini de sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanlığı, iki taraf arasında ilan edilen ateşkesi denetlemek üzere muharebe bölgelerine subay yerleştirmek için bir güvenlik planı geliştirdi.

Havaalanı yeniden açılıyor

Yetkililer, Libya başkentinin Özel Caydırıcılık Gücü’nün kontrolündeki bir bölgede bulunan tek sivil havalimanı Mitiga’nın Çarşamba günü yeniden ticari uçuşlara açıldığını söyledi. Uçuşlar, yaklaşık 180 kilometre (112 mil) doğudaki Misrata’ya yönlendirildi.

Mayıs ayında, yine 444. Tugay mensubunun tutuklanmasının ardından, iki silahlı grup Trablus’ta saatlerce çatıştı.

Libya’daki Birleşmiş Milletler Misyonu, Trablus’taki güvenlik bozulmasını ve bunun siviller üzerindeki etkisini “endişeyle takip ettiğini” söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Libya araştırmacısı Hanan Salah, başkentte anlaşmazlıklarını hesap vermeden yerleşim bölgelerinde ağır silahlarla çözmeye devam eden silahlı gruplara duyduğu öfkeyi dile getirdi.

“Elbette, bu tür şiddet olaylarının riski altında olan Libyalılar daha fazlasını hak ediyor? Sonuçları olmadıkça hiçbir şey değişmeyecek” dedi.

Libya işlerinde uzman Jalil Harchaoui, son çatışmaların uluslararası toplumun savaşan grupların sorununa çözüm getirmedeki başarısızlığını ortaya koyduğunu söyledi.

Olaylar ne olursa olsun, son üç yıl diplomatlar, politikacılar, güvenlik planlamacıları ve barış inşası uzmanları tarafından boşa harcandı. Trablus, eskisinden daha çok milisler tarafından kontrol edilen bir bölge.

READ  Bir başka yoğun ısı dalgası Avrupa'yı hedef alıyor ve uyarılara neden oluyor

444. Tugay, Libya Savunma Bakanlığı’na bağlı ve Kuzey Afrika ülkesindeki en disiplinli tugay olarak biliniyor. Trablus’un güney banliyölerini ve diğer bölgeleri kontrol ediyor.

Abd al-Raouf Karah liderliğindeki Özel Caydırıcılık Gücü, başkentin polis gücü olarak faaliyet gösteren ve Trablus’un orta ve doğusunu, Mitiga hava üssünü, sivil havaalanını ve hapishaneyi kontrol eden güçlü, aşırı muhafazakar bir gruptur.

Libya, batıda BM destekli Dabaiba hükümeti ile muhalif general Khalifa Haftar tarafından desteklenen doğuda bir hükümet arasında bölünmüş durumda.