Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Libya’nın başkenti Trablus’ta rakip milisler arasında çıkan şiddetli çatışmalarda en az 23 kişi öldü, 140 kişi yaralandı.

Libya'nın başkenti Trablus'ta rakip milisler arasında çıkan şiddetli çatışmalarda en az 23 kişi öldü, 140 kişi yaralandı.

Gece boyunca başkentte şiddetli çatışmalar patlak verdi, çünkü rakip gruplar birbiri ardına ağır silah sesleri duydu ve şehir genelinde birkaç patlama yankılandı. Sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan fotoğraf ve videolar, konut binaları da dahil olmak üzere düzinelerce binanın yıkıldığı ve çok sayıda arabanın parçalanıp yakıldığı Libya’daki çatışmaların boyutunu gösteriyor.

Birleşmiş Milletler destekli Ulusal Birlik Hükümeti, resmi Facebook sayfasında yayınlanan bir bildiride, çatışmaların “bir askeri grubun Al-Zawiya Caddesi bölgesinden geçmekte olan bir konvoya ayrım gözetmeksizin ateş açması nedeniyle silahlı grupların toplandığı sırada patlak verdiğini söyledi. 27 Trablus’un batısındaki kapı ve Trablus’un güneyindeki Gibes kapısı.” .

Ülkenin geçici Başbakanı Abdel Hamid Dabaiba, Ulusal Birlik Hükümeti başkanı, Libya’nın batısındaki Trablus’ta bulunuyor. Doğudaki Tobruk kentindeki parlamento binası, Başbakan Fathi Bashagha liderliğindeki rakip hükümetin koltuğu.

Başağa, ulusal birlik hükümetinin yasadışı olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini iddia ettiği için Trablus’a girmeye ve almaya çalışıyordu. Ancak ulusal birlik hükümeti, iktidarın zorla değil, seçimler yoluyla barışçıl bir şekilde devredilmesi gerektiğini reddetti ve iddia etti.

Uluslararası kabul görmüş hükümetin resmi haber ajansı olan Libya Haber Ajansı Lana’ya göre, Trablus belediyesi başkentteki kötüleşen durumdan hem BM tarafından tanınan Ulusal Anlaşma Hükümeti’ni hem de Libya Ulusal Ordusunu sorumlu tuttu.

Lana haber ajansının bildirdiğine göre, Trablus belediyesi, başkent Trablus’ta kötüleşen güvenlik durumundan Parlamento, Danıştay, Başkanlık Konseyi ve iki hükümeti sorumlu tutuyor ve uluslararası toplumdan sivilleri korumasını talep ediyor.

ABD’nin Libya Büyükelçisi Richard B. Norland, Libya’daki ABD Büyükelçiliği’nden bir tweet’e göre “Trablus’ta şiddetli çatışmalardan kaçınmanın” önemini vurguladı.

Büyükelçilik Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Norland’ın Cuma günü sürgündeki Başkanlık Konseyi başkanıyla gerilimi azaltma ihtiyacını görüştüğünü söyledi.

Tweet, “Anayasal bir temele son verilmesi ve seçimlere doğru ilerlemenin acil ihtiyacının yanı sıra Libya petrol gelirlerinin yönetiminde şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırmak için adımlar atmanın önemi üzerinde anlaştık” dedi.

READ  Ukraynalı elektronik direniş grubu Rusya'nın elektrik şebekesini ve demiryollarını hedef alıyor

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Cumartesi günü bir tweet’te, Libya’daki Birleşmiş Milletler’in “Trablus’un sivil nüfuslu mahallelerinin orta ve ağır ayrım gözetmeksizin bombalanması da dahil olmak üzere devam eden silahlı çatışmalardan derin endişe duyduğunu söyledi. zayiat.” Hastaneler dahil sivil tesislerde hasar.”

Tweet, “Birleşmiş Milletler, düşmanlıkların derhal durdurulması çağrısında bulunuyor ve tüm taraflara uluslararası insan hakları ve insancıl hukuk kapsamındaki sivilleri ve sivil nesneleri koruma yükümlülüklerini hatırlatıyor.”