Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler
ona atfedilen…New York Times için David Guttenfelder

Kiev, Ukrayna – Ukrayna’nın en büyük nükleer santrali Cumartesi günü tekrar vuruldu dolu müzakereler Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan bir bilim insanı ekibinin tesisi ziyaret etmesine izin vermek daha da acil hale geldi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, ziyaret etmek için bir uzman ekibi kurdu. Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporizhzhia nükleer santrali – Avrupa’nın en büyük nükleer santrali – önümüzdeki hafta başlarında.

The New York Times tarafından görülen ekip üyelerinin listesi, nükleer ajansın başkanı Arjantinli Rafael Mariano Grossi ve çoğunlukla tarafsız ülkelerden 13 uzman daha içeriyor. Ne Amerika Birleşik Devletleri ne de İngiltere, Rusya tarafından hor görülen ülkeler, Ukrayna’ya verdikleri güçlü destek nedeniyle haksız bir şekilde önyargılı olarak temsil edilmediler.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Viyana’daki merkezi, planlanan görev hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bir sözcü, ajansın istasyona “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın yakın bir göreviyle ilgili aktif istişarelerde” olduğunu doğruladı.

Ancak istasyona yapılacak olası bir ziyaretin ayrıntıları netleşirken, Cumartesi günü Rusya ve Ukrayna tesisin bombalanmasından birbirlerini suçladılar.

Rusya, Ukrayna’nın nükleer enerji ajansı Energoatom’u açıkladı fabrikayı bombaladı Cuma gününden cumartesi sabahına kadar. Rus güçlerini, teşkilata olası bir ziyaret öncesinde “istasyondaki işgalcilerin suçlarıyla ilgili kanıtları ortaya çıkarmalarını ve burayı askeri üs olarak kullanmalarını engellemek için” istasyon çalışanları üzerindeki baskıyı artırmakla suçladı.

Energoatom’un açıklamasından birkaç dakika sonra, Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna’nın ateş ettiğini söyleyen kendi açıklamasını yayınladı. Fabrikadaki kabuklar son 24 saat içinde.

Hem Ruslar hem de Ukraynalılar radyasyon seviyelerinin normal aralıkta kaldığını söyledi.

READ  Canlı Güncellemeler: Rusya'nın Ukrayna'daki Savaşı

Tesis, Ağustos ayının başından beri aralıklı bombalamalara maruz kalıyor, ancak hasarın boyutu belirsizliğini koruyor. İstasyonun etrafındaki hayati altyapı da bombalandı ve Perşembe günü istasyon, yüksek voltajlı bir kablonun hasar görmesinden sonra saha dışı elektrik gücünü geçici olarak kaybetti ve sahadaki yedek güce güvenmeye zorladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Cuma günü geç saatlerde ulusa hitaben yaptığı konuşmada, olayın onu tehlikeli bir şekilde felakete yaklaştırdığını ve uluslararası müfettişlerin ziyaret ihtiyacını daha da acil hale getirdiğini söyledi.

Bay Zelensky, “Durumun hala çok istikrarsız ve tehlikeli olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi. Bu nedenle IAEA misyonunun istasyona mümkün olan en kısa sürede varması önemlidir. “

konusunda artan uluslararası endişeye rağmen, potansiyel felaket Genişleyen fabrikada, bir savaş bölgesinin ortasında, Rusya ve Ukrayna haftalarca müfettişlerin ziyaret etmesine izin verecek bir plan üzerinde anlaşamadı. Bombalama bu tartışmaları karmaşıklaştırıyor.

Savaşan ülkeler, teftiş ekibinin bileşimini ve fabrikaya Kiev’deki Rus işgali altındaki veya hükümet kontrolündeki bölgelerden geçip geçmeyeceğini müzakere etti.

Ukrayna Müfettişlerin hükümet kontrolündeki bölgeden başlamaları konusunda ısrar ettiler.Rus işgalini meşrulaştırmamak için. Bu, müfettişlerin bombalamanın sık olduğu ve muhtemelen savaştan ve nükleer tehlikelerden kaçan sivillerle zaten kalabalık olan bir geçiş noktasını kullandığı ön cephe bölgelerinden geçmek zorunda kalacakları anlamına geliyor. Herhangi bir anlaşma muhtemelen yol boyunca bir ateşkes gerektirecek.

Müzakerelere aşina olan üst düzey bir diplomat, Rusya’nın teftiş ekibine onay verdiğini ve Ukrayna’nın misyonun Rus işgali altındaki topraklardan ziyade kontrol ettiği topraklardan başlaması talebini kabul ettiğini belirtti.

Moskova, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın çalışmalarını desteklediğini, ancak onu desteklediğini söyledi. Askerden arındırılmış bir bölge oluşturmak için askeri güçleri fabrikadan ve çevresinden çekme çağrılarını görmezden geldi.. Rusya, altı nükleer reaktöre ev sahipliği yapan tesisi işgalinin başlangıcında Mart ayında ele geçirdi, ancak hala Ukraynalı mühendisler tarafından işgal ediliyor.

READ  Rusya'nın Avrupa'daki dayanağı Kaliningrad neden Ukrayna'ya karşı savaşında bir sonraki parlama noktası olabilir?

IAEA misyonu, Ukrayna’nın dost olarak kabul ettiği ülkeler olan Polonya ve Litvanya’dan uzmanların yanı sıra, Ukrayna’nın Moskova ile yakın ilişkileri nedeniyle büyük şüpheyle baktığı Sırbistan ve Çin’den diğer ülkeleri içeriyor.

Kalan üyeler, çoğunlukla Ukrayna’daki savaşın kenarlarında duran veya Kremlin ile kanalları açık tutan ülkelerden. Bunlar Arnavutluk, Fransa, İtalya, Ürdün, Meksika ve Kuzey Makedonya’dır.

Endişeli Bilim Adamları Birliği’nde nükleer enerji uzmanı olan Edwin Lyman, IAEA’ya yapılacak bir ziyaretin, uzmanların tüm acil durum sistemlerinin ve dizel kaynaklarının durumunu kontrol etmesine ve ardından yenileme için düzenlemeler yapmasına izin vereceğini söyledi.