Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Los Angeles otel çalışanları greve gidiyor

Los Angeles otel çalışanları greve gidiyor

Güney Kaliforniya’da çeşitli sektörlerdeki işçiler son aylarda grev yapma veya işten çıkma tehdidinde bulundular ve daha yüksek maaşlar ve daha iyi çalışma koşulları için bastırırken diğer sendikalarla olağanüstü düzeyde dayanışma gösterdiler.

Dockers, Haziran ayında geçici bir anlaşmaya varana kadar Los Angeles ve Long Beach’teki mega limanlarda operasyonlarını haftalarca durdurdu. Senaristler, yaklaşık iki aydır Hollywood stüdyolarının kapılarının dışında kamp kurmuşlardı.

Unite Here Local 11’in organizatörü olarak görev yapan Los Angeles Belediye Meclisi üyesi Hugo Soto-Martinez, emek savaşlarına yakalanan endüstrilerin genişliğinin, özellikle eşitsizliğin genişlediğini ve fırsatların buharlaştığını gören genç işçiler arasında hayal kırıklığı gösterdiğini söyledi.

“Evsizlik, barınma maliyeti” dedi. “İnsanların bu sorunları çok daha net bir şekilde anladığını düşünüyorum.”

Otel işçilerinin grevi, yaz turizmi sezonunun kızıştığı ve işçi liderlerinin ivme kazanmayı umduklarını söylediği bir dönemde geldi.

Geçen yıl kentte turizm, koronavirüs pandemisinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı, binaen Los Angeles Kongre ve Turizm Kurulu’na. Yaklaşık 46 milyon kişi ziyaret etti ve 2022’de 34,5 milyar dolarlık toplam ticari satış gerçekleşti ve 2019’da belirlenen rekorun yüzde 91’ine ulaştı.

Ancak InterContinental Los Angeles Downtown’da kat hizmetleri amiri olarak çalışan Diana Rios Sanchez gibi birçok işçi için maaş enflasyona ayak uydurmaya yardımcı olmadı.

Sık sık kendisinin ve Los Angeles’ın bir Eastside mahallesi olan El Sereno’da tek yatak odalı bir apartman dairesinde yaşayan üç çocuğunun şehirde ne kadar yaşayabileceğini merak ediyor.

Bayan Rios-Sanchez, “Otellerde yaptığımız tek şey çalışmak, çalışmak ve çok az şey almak” dedi. Biz turistle ilgileniyoruz ama kimse bizimle ilgilenmiyor.

İş grupları, işverenlerden işçilere daha fazla ödeme yapmalarını istemenin, Kaliforniya’nın yaşam maliyetini yükselten daha derin sorunları ele almadığını söylüyor.

READ  Ticari emlak uzmanı, boş ofis alanını 'muhteşem' olarak nitelendiriyor

Federasyon Nisan ayından beri yeni bir sözleşme için müzakere ediyor. Haziran ayında üyeler greve gitmeyi kabul etti.

Grup, artık ev işçileri için 20 dolar ve 25 dolar olan saatlik ücretlerin 5 dolar, ardından üç yıllık bir sözleşmenin sonraki her yılında 3 dolar artırılmasını talep etti.

Buna karşın, Bay Grossman yaptığı açıklamada, otellerin şu anda Beverly Hills ve Los Angeles şehir merkezinde saatte 25 dolar kazanan kat görevlilerinin maaşlarını Ocak 2027’ye kadar saatte 31 doların üzerine çıkarmayı teklif ettiğini söyledi.

Los Angeles şehir merkezindeki büyük bir otel olan Westin Bonaventure Hotel & Suites Perşembe günü yaptığı açıklamada, işçi grevini Sözleşme anlaşması.

Bu yıl imzalanan anlaşmalar, bölgeye büyük turizm çekmesi beklenen 2026 Dünya Kupası ve 2028 Olimpiyatları öncesinde ücret seviyelerini belirleyecek.

Pazar günü Bay Petersen, grevin “birkaç gün” devam edeceğini söyledi. Los Angeles Oteller Birliği yaptığı açıklamada, otellerin ziyaretçilerine hizmet vermeye devam edebileceğini söyledi.

Anna Bates Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.