Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İş piyasası daha fazla düşüş sinyali gösterdikçe hisse senetleri yükseliyor

İş piyasası daha fazla düşüş sinyali gösterdikçe hisse senetleri yükseliyor

Restorandaki istihdam patlamasının “arkamızda” olması nedeniyle maaş artışının 2024’te yavaşlamasını bekliyoruz

Pandemi sonrası iş piyasasındaki patlamaya en büyük katkıyı sağlayanlardan biri yavaşlamadır.

Yeni veri Çarşamba günü yayınlanan ADP verileri, ABD’nin 103.000 özel sektör istihdamı eklediğini ve ekonomistlerin 110.000 iş artışı beklentilerinin gerisinde kaldığını ortaya çıkardı. İşgücü piyasasındaki en büyük gecikmelerden birinin, salgının sıcağında yeterli işçi bulamayan eğlence ve konaklama sektörü olduğu kanıtlandı. Sektör Kasım ayında 7.000 işini kaybetti.

ADP baş ekonomisti Nella Richardson, “Restoranlar ve oteller, pandemi sonrası toparlanma sırasında en büyük istihdam yaratanlar oldu” dedi. Ancak bu artış geride kaldı ve eğlence ve konaklama sektörlerindeki trende geri dönüş, bir bütün olarak ekonominin 2024’te daha ılımlı bir istihdam ve ücret artışı göreceğini gösteriyor.”

Çarşamba günkü veriler, işgücü piyasasının pandemi sonrasında normale döndüğüne dair diğer göstergelerle uyumlu. Salı günü, en son İş Olanakları ve İşgücü Devri raporu veya JOLTS Salı günü yayınlandı. açık Açılan işlerin işsiz sayısına oranı, Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 1,34’e düştü. İşsizlik oranı son birkaç aydır artıyor, birkaç on yılın en düşük seviyesinden yükseliyor ve çalışanlar işlerinden kaçmıyor. . Ve “sessiz geri çekilme” çılgınlığı 2021’de de aynı hızla devam ediyor.

Bunun bir nedeni, ayrıldıkları için büyük bir ödül alamamaları olabilir. ADP’den elde edilen ek veriler, iş değiştiren işçilerin yıllık ücret artışının Kasım ayında %8,3’e düştüğünü gösteriyor; bu, Haziran 2021’den bu yana en yavaş büyüme hızı. Bu arada, aynı işi koruyan işçilerin ücretleri geçen ay %5,6 artarak Eylül’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. 2021. ADP veri noktasını takip ettiği için iş değiştirme bonusu şu anda son üç yılın en düşük seviyesinde.

READ  Amazon, 1'e 20 hisse senedi paylaşımı ve 10 milyar dolarlık geri alım duyurdu