Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lucid hisseleri ilk çeyrek kaybının ardından düştü ve Gravity SUV’un “2024 sonlarında” piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Lucid hisseleri ilk çeyrek kaybının ardından düştü ve Gravity SUV’un “2024 sonlarında” piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Elektrikli araç üreticisi Lucid (LCID), beklenenden daha büyük bir kaybın, şirketin Gravity SUV’sinin 2024’te piyasaya sürülme yolunda olduğu yönündeki iddiasını geride bırakması nedeniyle ilk çeyrekte karışık sonuçlar bildirdi.

Çeyrek boyunca Lucid, 172,7 milyon dolar gelir bildirdi; bu, 150,1 milyon dolarlık beklentilerin üzerinde ve bir önceki yıla göre yaklaşık %16 artış gösterdi. Ancak Lucid’in hisse başına kaybı, Bloomberg’deki analistlerin 505,1 milyon dolarlık beklentilerine kıyasla 598,4 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK zararı ile 0,25 dolarlık tahminlerin üzerinde 0,30 dolar oldu.

Lucid hisseleri Salı günü erken işlemlerde %10’dan fazla düştü.

Geçtiğimiz ay Lucid, ilk çeyrekte 1.728 araç üretip 1.967 araç teslim ettiğini, dördüncü çeyrekte ise 2.391 araç üretip 1.734 araç teslim ettiğini açıklamıştı. Art arda artan teslimat sayıları yatırımcılar için olumlu bir haberdi ve şirket, 2024 yılında 9.000 araç üretmeyi hedeflediğini açıkladı. Lucid, geçen yıl 8.428 araç üreterek 6.001 aracı müşterilere teslim etti.

Lucid’in Şubat ayında açıkladığı son elektrikli araç fiyat indirimleri muhtemelen satışları artırdı, ancak Lucid’in resmi olarak duyurmadığı şekilde bunların şirketin marjlarını etkilediğine dair endişeler vardı.

“İlk çeyreğe bakarsanız, bu çeyrekte gerçekleştirdiğimiz fiyatlandırma eylemlerine rağmen, brüt kar marjımız sırayla arttı ve bu, şirketin gerçekleştirdiği maliyet optimizasyonu girişimlerinin bir sonucuydu ve teknoloji kritik bir rol oynuyor – pil maliyetler, biliyorsunuz, [have] Lucid’in geçici CFO’su Gagan Dhingra, Lucid’in kazanç açıklamasından kısa bir süre sonra yaptığı telefon görüşmesinde Yahoo Finance’e “Yere yatın” dedi.

Dhingra ayrıca şirketin, marjları iyileştirmek amacıyla malzeme listesi (BOM) maliyetlerini ve lojistik maliyetlerini azaltmak için tedarikçilerle birlikte çalıştığını belirtti.

Yatırımcılar için bir diğer endişe alanı ise Gravity’nin üretim faaliyetleri için yapılan sermaye harcamalarıdır. Lucid, sermaye harcamalarının bu çeyrekte 198,2 milyon dolar olduğunu ve giderlerin 2024’te 1,5 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

READ  Yatırımcılar kurumsal kazançları dört gözle beklerken hisse senedi vadeli işlemleri düşüyor
CENEVRE, İSVİÇRE - 26 ŞUBAT: Tamamen elektrikli Lucid Gravity, 26 Şubat 2024'te İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Palexpo'daki 2024 Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergileniyor.  2024 Cenevre Otomobil Fuarı beş yıl aradan sonra ilk kez bugün açılıyor.  Etkinlik en son 2019 yılında, koronavirüs pandemisinin organizatörleri 2020 gösterisini planlanan açılışından sadece birkaç gün önce iptal etmeye zorladığı için düzenlendi.  Bu yılki fuar, yalnızca dört büyük üreticinin katılacağı onaylanan daha küçük bir etkinlik olacak.  (Fotoğraf: John Cable/Getty Images)

Tamamen elektrikli bir Lucid Gravity EV, 26 Şubat 2024’te İsviçre’nin Cenevre kentinde Palexpo’da düzenlenen 2024 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileniyor. (John Cable/Getty Images) (Getty Images aracılığıyla John Cable)

Rawlinson, bu maliyetlerin Lucid’e karşılığını vereceği konusunda iyimserdi. “Bu konuda gerçekten iyimserim [Gravity] Bu bize ölçek kazandıracak ve maliyet yapısının büyük bir kısmı kendi başına ürün reçetesi ile ilgili değil – bu lanet olası sabit maliyetlerin amorti edilmesi açısından ölçek ekonomileriyle ilgili ve ihtiyacımız olan şey ölçek ve bence çekiciliği de bu. Rawlinson, Yahoo Finance’e şöyle dedi: “Bize ölçek kazandıracak.

Nakit pozisyonuyla ilgili olarak Lucid, elinde 4,62 milyar dolar nakit ve nakit benzeri varlığı bulunduğunu, bunun da 2025’in ikinci çeyreğine kadar yetecek kadar likiditeye sahip olduğunu söyledi. Lucid, Mart ayının sonlarında çoğunluk hissesini elinde bulunduran Ayar Investments III ile bir finansman anlaşması yaptığını duyurdu. Hisselerinin hissedarıdır. Bir milyar dolar yatırım yapmak. Ayyar, Suudi Kamu Yatırım Fonu’na bağlı şirketlerden biri.

“Biz bu işin temel taşıyız [Saudi Arabia’s 2030] Rawlinson, Lucid’in Suudi egemen varlık fonu ile derin bağları hakkında “Başarıya ulaşmak için karşılıklı motivasyona sahibiz” dedi. “Kamu Yatırım Fonu bizim başarılı olmamızı istiyor ve bu sıradan bir finansal yatırım değil. Peki bize neden güveniyorlar? Çünkü bizi ayıran şey bu alanda dünyadaki en yüksek teknolojilere sahip olmamız.”

Pras Subramanian, Yahoo Finance muhabiridir. Takip edebilirsin heyecan ve üzerinde instagram.

Hisse senedi hareketleri de dahil olmak üzere en son borsa haberleri ve derinlemesine analiz için burayı tıklayın

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun