Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lüks saat pazarındaki talep, genç nesil alıcılar tarafından artırıldı.

Lüks saat pazarındaki talep, genç nesil alıcılar tarafından artırıldı.

Piyasa üç yıllık sıcak serisini sürdürürken, yatırımcılar alternatif bir yatırım fırsatı olarak saatlere yöneliyor.

Rolex, talebi karşılayacak kadar hızlı saatler üretemez. Ortalama bir saatin yapımının bir yıl sürmesi ve iki aydan iki yıla kadar bekleme süresiyle, tüketiciler bitpazarına yöneliyor.

Boston Consulting Group’a göre lüks saat satışları 75 milyar dolarlık bir pazar ve kullanılmış satışlar bunun %30’unu oluşturuyor. Özellikle genç tüketiciler arasında talep arttıkça büyümeye devam ediyor.

VINTAGE ENTHUSIAST, 1$’a antika bir Cartier el çantası satın alır ve onu ciddi çantacılara satar.

İkinci el lüks saat pazarı, perakende pazarından gelen güçlü talep nedeniyle günümüzde daha fazla popülerlik kazanıyor. Saatçi onaylı kanallardan bir Rolex saat almak için altı aydan 36 aya kadar değişen bekleme listeleriyle, ikinci el dükkanları önceden rezervasyon yaptırmadan müşterilere ürün tedarik etmek için stok tutuyor.

Prestige Watches’in kurucusu Yuri Iskhakov, FOX Business’a “Onların kollarına taktığımız saati hemen aldık” dedi. “Gruplarını büyütmeye devam etmek istiyorlar.”

New York City’nin Diamond Bölgesi’nde bulunan Prestige Watches’ta müşteriler 30 dakika içinde içeri girip saati teslim alabilirler.

Teksaslı bir turist, bir Macy’s’in üretimi tükendikten sonra karısına 26 mm’lik bir Rolex Date satın almak için uğradı. Iskhakov, saati bir fotoğrafta tanıdı ve satışı, bir turistin bir Rolex’e gitmesinden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirdi.

Bir grup Rolex saat, 31 Mart 2012’de Berlin’deki bir bayi fuarında sergileniyor. (iStock/iStock)

Ancak bit pazarı da perakende pazarından daha pahalıdır. Gri piyasa saatlerinin fiyatları, yepyeni Rolex muadillerinden birkaç yüz dolar daha fazla, nadiren de olsa binlerce dolar daha pahalıya kadar değişir.

READ  Hisse senetleri, haberler, kazançlar ve veriler

Oyster Perpetual 36mm Rolex, Rolex doğrudan platformu aracılığıyla 6.100$’a satılırken, müşteriler Prestige saatleri aracılığıyla hemen veya sanal olarak yaklaşık 13.000$’a satın alabilirler.

İnternette bu kadar çok para varken müşteriler, Prestige’in eksiksiz para iade programı ve Rolex saatlerinin kimliğini doğrulamak için taranan Rolex Kartı ile içiniz rahat olsun.

Yerleşik yemek kitapları binlerce dolara mal olabilir: işte bunun 6 nedeni

Boston Consulting Group’un yakın tarihli bir raporuna göre, koleksiyonerlerin %29’u en son kullanılmış saatlerinin perakende satış fiyatından daha fazlasını ödediklerini bildiriyor. Bu arada, %40’ı ikinci ele geçmelerinin en önemli nedenlerinden biri olarak perakende pazarında uzun kuyruklardan kaçınmayı gösterdi.

Lüks saatler sadece stil ve tasarım için değildir. Bazı markalar geleneksel yatırımları geride bıraktığı için alternatif bir yatırım olarak da kullanılıyor.

Iskhakov, “Saati sadece bir para kaybı olarak değil, bir yatırım olarak görüyorlar” dedi.

Ağustos 2018’den Ocak 2023’e kadar, en büyük üç lüks markanın (Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet) ikinci el pazarındaki ortalama fiyatları, COVID-19 salgınının hafiflediği bir dönemde bile yılda %20 arttı. Boston Consulting Group’a göre bu, S&P 500 için yıllık %8’lik bir büyüme oranıyla karşılaştırılıyor.

Rolex New York City Tanıtımı New York City

New York’ta bir mağazada sergilenen bir Rolex saat. (Fox Haberleri / Fox Haberleri)

Yatırımcılar ayrıca lüks saatlerin ekonomik krizlerde işe yaradığına inanıyor. 2007’den 2009’a kadar olan Büyük Durgunluk sırasında, lüks saatler S&P 500’ü yendi ve 2008’deki piyasa çöküşünden sonraki iki yıl içinde daha uzun süren diğer kategorilere göre toparlandı.

Rex Watches’in sahibi Yasha Tehrani, FOX Business’a “En iyi yatırımın ne olduğunu soran birçok insan var” dedi. “Çoğu zaman 10 veya 15 yıllığına bir kenara atılmak isteyen yaşlı adamlar veya küçük çocuklar.”

READ  Ike Perlmutter'dan Disney Liz, Marvel Entertainment Başkanı

Tehrani, piyasadakileri yatırım fırsatları için maksimum beğeni kazanma potansiyelleri için çelik Rolex saatlere yönlendiriyor.

lüks saatler nyc nyc

New York’ta bir mağazada sergilenen lüks saatler. (Fox Haberleri / Fox Haberleri)

Saat pazarı da büyüyor ve alıcılar arasında itibar kazanıyor. Yıllar önce alıcılar, dolandırıcılık riski altında indirimler ve promosyonlar sunan satıcılardan şüpheleniyordu. Şimdi, kimlik doğrulama hizmetleri ve dijital çağda bilginin ortaya çıkışı, şeffaflığın ve hesap verebilirliğin sağlanmasına yardımcı oldu.

Koleksiyoncular nostaljik yemekler için her yerde arandığından, eski PYREX yemekleri çok değerli olabilir.

Daha genç alıcılar ayrıca nadir pazarlıkların ve özel buluntuların peşinde koşmaktan gurur duyarlar. Boston Consulting Group, saatlerin %95’inin artık üretimde olmadığını bildiriyor, bu da değer ve beğeni potansiyelini artırıyor.

Şimdi birçok satıcı, genç müşterileri ve yeni nesil alıcıları çekmek için sosyal medyaya yöneliyor.

Hareket halindeyken buraya tıklayarak FOX eylemini gerçekleştirin

Prestige Watches, FOX Business’a Yuri ve kardeşi Rafael’in yer aldığı “Prestige Brothers” hesabı altında TikTok’ta viral olduktan sonra satışlarda artış gördüğünü söyledi. İkili, en son fırsatlarını sergilerken veya lüks marka saat ticareti yapan müşterilerle takas yaparken görülebilir.

Kullanılan alan o kadar popüler ki Rolex, 2022’de Sertifikalı İkinci El programını başlatarak oyuna bile giriyor.