Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mahkeme, Musk’ın Tesla’yı özel almak için ‘finansal güvence altına alındığını’ pervasızca tweetlediğini söyledi

Mahkeme, Musk'ın Tesla'yı özel almak için 'finansal güvence altına alındığını' pervasızca tweetlediğini söyledi

SAN FRANCISCO (Reuters) – Bir mahkeme, Elon Musk’ın özel Tesla’yı almak için fon sağlamaya ilişkin 2018 tweet’lerinin yanlış ve pervasız olduğunu söyleyerek, o sırada Suudi Arabistan’ın egemen servet fonundan fon sağlama konusunda “somut hiçbir şey” olmadığını söyledi.

ABD’nin San Francisco Bölge Yargıcı Edward Chen’in kararı, Musk’ın yanlış ve yanıltıcı açıklamalar yaparak hisse senedi fiyatlarını şişirdiğini ve milyarlarca dolarlık zarara yol açtığını iddia eden yatırımcılar için büyük bir zafer.

Al-Kadhi, 2018’de Musk, Suudi Arabistan’daki Kamu Yatırım Fonu temsilcileriyle bir araya geldi ve Tesla’ya özel bir şirket verme konusunda bir tartışma yaptı, ancak kanıtlar “PIF’den gelen fon hakkında somut bir şey olmadığını” gösteriyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Bunun yerine, Tesla ile Kamu Yatırım Fonu arasındaki görüşmeler açıkça başlangıç ​​aşamasındaydı.

“Bay Musk’ın tartışmalarla ilgili açık bilgisi göz önüne alındığında pervasızca hareket etmediğini tespit edecek makul bir jüri yok” dedi.

Tesla’yı özel almak için gereken toplam finansman miktarı veya Tesla hisseleri için ödenecek bedel gibi detayların konuşulmadığını söyledi.

1 Nisan’da yayınlanan özet karar, Salı günü kamuoyuna açıklanmadan önce bir aydan fazla bir süre mühürlendi.

Levi & Korsinsky LLP’nin hissedar avukatı Nicholas Borrett, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu çok önemli” dedi.

Grup davasındaki davacıların, Ocak ayında yapılması planlanan jüri duruşmasına gitmeden önce yalan yere yemin ve bayrak hakkında hızlandırılmış bir karar aldıklarını söyledi.

Geriye kalan meselenin, hissedarlara kasıtlı olarak yanlış beyanda bulunulmasının neden olduğu zararlar olduğunu söyledi.

Hakim, hissedarlara, iddia edilen yanlış beyanların Tesla’nın hisse senedi fiyatlarını gerçekten etkileyip etkilemediği sorusuna ilişkin özet bir karar vermeyi reddetti.

Mahkemenin kararını bozmak için dilekçe veren Musk’ın avukatı, yorum yapmak için hemen müsait değildi. Musk kısa süre önce, 2018’de Tesla’yı özel almak için fonun zaten güvence altına alındığını söyledi.

READ  Tesla 70 mil hızla hızlanıyor ve Ohio'daki Greater Columbus Kongre Merkezi'ne çarpıyor

En son karar, 2018’de Musk’a tweet sahtekarlığı nedeniyle dava açan ABD güvenlik düzenleyicisinin şikayetiyle uyumlu. Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile anlaştı, Tesla’nın başkanlığından ayrıldı, para cezalarını ödedi ve bir avukatın onayını kabul etti. Bazı tweetleri daha yayınlanmadan önce.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Hyunjoo Jin’den bildiriyor; Kurgu Stephen Coates

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.