Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’deki Tesla satışları, Shanghi’deki kapanmaların ortasında Nisan ayında %98 düştü

Çin'deki Tesla satışları, Shanghi'deki kapanmaların ortasında Nisan ayında %98 düştü

Çin Binek Araçlar Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi geçen ay Çin anakarasında Mart ayına göre %98 düşüşle 1.512 araç sattı. Tesla’nın ülkedeki üretimi de Mart ayında 55.462’ye kıyasla Nisan ayında %81 düşüşle 10.757 araca geriledi.

Mart ayında ihraç edilen 60 otomobile kıyasla Tesla, Nisan ayında Şanghay yapımı otomobil ihraç etmedi.

Düşüş, en az 31 şehirde on milyonlarca insanın haftalardır karantina altında olması, tedarik zincirinde büyük aksamalara yol açması ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde tüketici harcamalarını vurmasıyla ortaya çıkıyor.

Çin anakarasında yıla güçlü bir başlangıç ​​yaptıktan sonra Tesla için sert bir dönüş. Tesla, Mart ayında ülkedeki elektrikli araç satışlarında ilk sırada yer aldı ve Şanghay fabrikasından 65.184 araç teslim etti. Elektrikli araçlara yönelik tüketici talebi pandemi sırasında bile güçlü kaldığı için bu sayı Şubat ayına göre %15 arttı.

Geçen yıl Tesla’nın Şanghay’daki Gigafactory’si, şirketin 936.000 küresel sevkiyatının neredeyse yarısı olan 484.130 otomobil ihraç etti.

Ancak üretimi ve satışı, hükümetin Nisan ayında büyük bir darbe almasıyla büyük bir darbe aldı. Şanghay ve diğer birçok şehir kapatıldı Virüsün yayılmasını kontrol etmek için.
Gigafactory Tesla kapandı haftalarca geçen ay ve ancak son zamanlarda üretime devam etmeyi başardı. Ama görünüşe göre başka bir engelle karşılaştı.
Salı günü, Reuters bildirdi, anonim kaynaklara atıfta bulunarak, Tesla’nın tedarikçilerle ilgili sorunlar nedeniyle çoğu üretimi tekrar durdurduğunu söyledi. Şirket, yorum talebine yanıt vermedi.

Tesla CEO’su Elon Musk, Çin’in karantinaya alınmasıyla ilgili endişeleri hafife almaya çalıştı.

Dolayısıyla bunun önümüzdeki haftalarda önemli bir konu olmasını beklemiyorum” dedi.

Şanghay etkisi

Herkes Musk’ın iyimserliğini paylaşmıyor. Şanghay Mart ayının sonundan bu yana kilit altında ve kısıtlamaların ne zaman tamamen kaldırılacağı belli değil.

Belediye yetkilileri de sıkı kısıtlamalar Hafta sonu, Başkan Xi Jinping’in “sabit bir şekilde” sıfır Covid politikasını ikiye katlama sözü vermesinin ardından.

Diğer otomobil üreticileri de geçtiğimiz ay satış ve üretimde keskin bir yavaşlama bildirdi.

toyota (ÇB) Salı günü, şirket, Şanghay’daki kapanmanın neden olduğu parça kıtlığı nedeniyle 16 Mayıs’tan 21 Mayıs’a kadar Japonya’daki sekiz tesisteki 14 üretim hattının operasyonlarını durdurduğunu söyledi.

Şirketin küresel üretiminin bu nedenle Mayıs ayı için 50.000 adet düşeceğini de sözlerine ekledi.

READ  ABD'li bakkal Kroger, rakibi Albertsons ile birleşme görüşmelerinde

“Yarı iletken kıtlığı, COVID-19’un yayılması ve diğer faktörler, birkaç ay sonra geleceğe bakmayı zorlaştırıyor.”

Başka bir Japon otomobil üreticisi, Nissan Motoru (NSANY)Pazartesi günü, Çin’deki satışlarının bir yıl öncesine göre Nisan ayında %46 düştüğünü bildirdi.

Nissan Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Başkanı Shuhei Yamazaki, “Devam eden yarı iletken kıtlıkları, tedarik zinciri kesintileri ve COVID-19’un yayılması nedeniyle büyük bölge ve şehirlerdeki kapanmalar nedeniyle Nisan ayında otomobil üretimi ve satışları üzerinde devam eden bir etki gördük” dedi. Kurulun. Çin şirketin yönetim komitesi.

Çin Binek Araç Birliği, Çin’deki binek otomobil satışlarının Nisan ayında Mart ayına göre %34 düştüğünü ve şimdiye kadarki en büyük düşüş olduğunu söyledi.

Dernek, “Çin ADR’si ve yerel borsanın düşmesi ve hizmet sektörünün durgun kalmasıyla, salgın sırasında insanların geliri düştü.” Dedi. ADR’ler, Amerika Birleşik Devletleri’nde işlem gören Çinli şirketler tarafından ihraç edilen menkul kıymetlerdir.

“Otomobil pazarında satın alma gücü zarar gördü ve tüketicilerin araba satın alma isteği azaldı” dedi.

Endüstri grubu ayrıca, her ikisi de otomobil endüstrisindeki kilit parçalar için ana üretim üsleri olan Şanghay ve Changchun’daki kapatmaların tedarik zincirleri üzerinde “önemli bir etki” olduğunu kabul etti.

Şanghay’da, beş büyük otomobil üreticisi, Nisan ayında bir önceki aya kıyasla üretimde ortalama %75’lik bir düşüş bildirdi. Kuzeydoğu Changchun’da, büyük otomobil üreticileri aynı dönemde üretimlerinin %54 düştüğünü gördüler.

Çarşamba günü, bir başka büyük endüstri birliği olan Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nden alınan ayrı veriler, ülkedeki genel otomobil satışlarının Nisan ayında Mart ayına göre %46 düşüşle 1,2 milyon araca düştüğünü gösterdi. Bu, on yılın en düşük Nisan sayısıydı.

elektrikli araba

Ancak dernek, Covid salgınının zirve yaptığı ve tedarik zincirlerinin kademeli olarak normale döndüğü Mayıs ayında talebin artmasını bekliyor.

READ  Hyundai ve LG, Gürcistan'da 4,3 milyar dolarlık bir pil tesisi kurmayı planlıyor

CPCA, elektrikli ve hibrit araçları içeren yeni enerji araçlarının perakende satışlarının Mart ayına göre “tarihteki diğer tüm Nisanlardan farklı” olarak %37 düştüğünü söyledi. Ancak, talebin yeniden toparlanması ve yakın vadede güçlü kalması bekleniyor.

Dernek, elektrikli araç satışlarının bu ay güçlü bir şekilde toparlanacağını belirterek, “Mevcut ortamda sürücüsüz seyahat ilk tercih haline geldi. Yüksek petrol fiyatlarından etkilenen daha fazla insan yeni enerji araçlarının satın alınmasından etkilenecek.” Nisan’dan. .

CNN’nin Tokyo bürosu ve Kathleen Pinosa bu rapora katkıda bulundu.