Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Maraton dünya rekoru sahibi Kelvin Kiptum ve antrenörü Kenya'da trafik kazasında hayatını kaybetti

Maraton dünya rekoru sahibi Kelvin Kiptum ve antrenörü Kenya'da trafik kazasında hayatını kaybetti

Michael Reeves/Getty Images

Kelvin Kiptum, 8 Ekim 2023'te Chicago, Illinois'deki Grant Park'ta 2:00.35'lik maraton süresiyle dünya rekoru kırarak 2023 Chicago Maratonu'nda erkekler profesyonel bölümünü kazandıktan sonra kutlama yapıyor.


Nairobi
CNN

Maratonda mevcut dünya rekoru sahibi Kelvin Kiptum Kenya polisi, antrenörü Jervis Hakizimana'nın Pazar akşamı Rift Vadisi'ndeki Eldoret kasabası dışında bir trafik kazasında öldüğünü doğruladı.

Elgeo Marquette İlçesi Polis Şefi Peter Mulenge, CNN'e yaptığı açıklamada, Toyota Premio kullanan 24 yaşındaki Kenyalı atlet ve antrenörünün olay yerinde hayatını kaybettiğini söyledi.

Mulling, üçüncü bir yolcunun da ağır yaralı olarak kurtulduğunu sözlerine ekledi.

Mulling, “Kendi kontrolünü kaybetti, yoldan çıktı, 60 metre ötedeki bir hendeğe girdi ve büyük bir ağaca çarptı.” dedi. Kaza yerel saatle 23.00 sıralarında meydana geldi.

Kiptom'un geçen yıl Ekim ayında Chicago Maratonu'nda kırdığı 2:00:35'lik maraton dünya rekoru, IAAF tarafından yalnızca birkaç gün önce onaylanmıştı. Bu rekor hızı ayarlamadan bir yıl önce yalnızca kısa mesafeli yarışlardan maratona geçti.

Kişisel en iyi zamanını 50 saniye artırarak, tüm zamanların en iyi maraton koşucusu olarak kabul edilen Kenyalı arkadaşı Eliud Kipchoge'nin belirlediği 2:01:09 rekorunu kırdı. Kiptum'un Kipchoge'nin halefi olduğuna ve iki saatin altındaki maratonda potansiyel bir yarışmacı olduğuna inanılıyor.

36 yaşındaki Hakizimana, 5.000 metreden yarı maratona kadar çeşitli yarışlarda yarışan Ruandalı eski bir profesyonel atletti.

John Walton/AP

Kelvin Kiptum, 23 Nisan 2023 Pazar günü TCS Londra Maratonu'nda erkekler elit yarışını kazanmayı kutluyor.

Dünyanın dört bir yanından atletizm ve uzun mesafe koşucuları saygı duruşunda bulundu ve böyle bir sporcunun kaybından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

IAAF Başkanı Sebastian Coe, Kiptom'un “muhteşem bir miras bırakan muhteşem bir atlet olduğunu ve onu çok özleyeceğimizi” söyledi.

READ  Zack Wheeler, Bryce Harper ve Kyle Schwarber Phils serisinin başrolünü üstleniyor - NBC Sports Philadelphia

Ko, “Kelvin Kiptom ve antrenörü Jervis Hakizimana'nın yıkıcı kaybını öğrendiğimizde şok olduk ve derin bir üzüntü yaşadık” dedi. “Tüm dünya atletizmi adına ailelerine, arkadaşlarına, meslektaşlarına ve Kenya halkına en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” diye ekledi.

Ko, “Kelvin'in olağanüstü maraton dünya rekorunu kırdığı yer olan Chicago'da ancak bu hafta başında onun tarihi zamanını resmi olarak doğrulayabildim” diye ekledi.

Kiptum'un menajeri Bob Verbeek, sporcuyu “sevgili bir arkadaş” olarak nitelendirdi.

Verbeek yaptığı açıklamada, “Golazo'daki (Yönetim Grubu) tüm meslektaşlarımız ve dostlarımız adına, ailelerine, arkadaşlarına ve tüm atletizm ailesine en derin taziyelerimizi gönderiyoruz.” dedi.

Ölüm haberinin ardından Kiptom'un resmi Instagram hesabına taziye mesajları da yağdı.

Londra Maratonu organizatörleri A İleti X hakkında ise “Şok olduk ve derin üzüntü duyduk. Herkesin Kelvin ve Gervais'in ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte TCS Londra Maratonu hakkındaki düşünceleri.

Bank of America Chicago Maratonu Yarış Direktörü Cary Pinkowski, Kiptum'un kaybının, Kiptum'un 2023'te tarih yazdığı Chicago'da hissedileceğini söyledi.

Binkowski, “Kelvin, kariyerinin ön saflarında yer alan bir nesil atletti” dedi. “Rekor kıran performanslarıyla kutlanacak olsa da onu inanılmaz bir yetenek ve çok daha muhteşem bir insan olarak hatırlayacağım.”

“Chicago sokaklarında onun büyüklüğüne tanık olduğumuz için şanslıydık” diye ekledi. “Maraton koşusu sporu büyük bir kayıp yaşadı.”

Michael Reeves/Getty Images

Kiptum, 8 Ekim 2023'te Grant Park'taki 2023 Chicago Maratonu'nda fotoğraflandı.

Kenyalı sporcular da üzüntülerini dile getirdi. Çift Olimpiyat altın madalyalı David Rudisha2022'deki uçak kazasından sağ kurtulan kendisi, Kiptom'un ölümünü “korkunç bir kayıp” olarak nitelendirdi. Rudisha, X'e şunları yazdı: “Ailelere, arkadaşlara, spor camiasına ve genel olarak Kenya'ya başsağlığı diliyorum.”

Orta mesafe koşucusu ve beş kez Olimpiyat sporcusu olan Bernard Lagat, “Bugün Kevin Kiptom ve koçunun hayatına mal olan trajik kazayı duyduğumda şok oldum” dedi. “Çok erken gitti. RIP kahramanı.”

READ  Oyun Özeti: Oilers 5, Panthers 3 (Oyun 5)

Eski dünya şampiyonu Avustralyalı maraton koşucusu Robert de Castella, “Böylece yükselen bir yıldız hayatını kaybetti” dedi. Hayatın ne kadar önemli olduğunu ve hepimizin ne kadar savunmasız olduğunu vurguluyor.

Başsağlığı dileyenler arasında Kenya eski Başbakanı da vardı. X'ten Raila Odinga, ölümü “yıkıcı bir haber” olarak nitelendirdi ve Kiptom'u Kenya atletizminin bir simgesi olarak övdü. “Milletimiz gerçek bir kahramanın korkunç kaybının yasını tutuyor.”

Kenya Spor Bakanı Ababu Namwamba da X'e başsağlığı diledi: “Kenya özel bir cevheri kaybetti. “Kelimelere boğuldum.”