Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

2024 Super Bowl: 49ers'tan Kyle Shanahan, Chiefs karşısında uzatmalara başlamak için topu ilk alan olma kararını açıklıyor

2024 Super Bowl: 49ers'tan Kyle Shanahan, Chiefs karşısında uzatmalara başlamak için topu ilk alan olma kararını açıklıyor

Ekstra yazı tura atıldıktan sonra güç LVIII San Francisco 49ers'ın bir seçeneği vardı: açılış vuruşunu geciktirmek ve topu Chiefs'e vermek, rakibine ilk gol atma şansını verirken, uzatma periyodunda ilk topa sahip olduklarında kendilerine bilgi avantajı sağlamak; Ya da önce topu alın, gol atmak için ellerinden gelenin en iyisini yapın ve her iki takım da topa sahip olduktan sonra oyun berabere biterse olası bir ani ölüm durumunda ilk atışı yapın.

Niners koçu Kyle Shanahan ikinci stratejiyi uygulamaya karar verdi. Takımı daha sonra uzatmanın ilk topa sahip olmasıyla sahaya doğru ilerledi, ancak durdu ve sonunda sahadan bir gol attı. Ani ölümde topa sahip olma şansları hiç olmadı, çünkü Chiefs topu sahanın hemen altından aldı ve gol attı; Mecole Hardman, Patrick Mahomes'in 3 yarda resepsiyonunda Kansas City adına maçı kazandı.

Maçın ardından Shanahan düşünce sürecini anlattı.

Shanahan, oyun sonrası basın toplantısında “Bu sadece konuştuğumuz bir konu” dedi. “Hiçbirimizin bu konuda fazla deneyimi yok [the new overtime rules]. Ama biz bütün analizleri yaptık, bu kişilerle konuştuk. Sadece bunun daha iyi olacağını düşündük. Üçüncü topu istedik. Eğer iki takım berabere kalır ve gol atarsa ​​kazanma şansı bulan taraf olmak istedik. “Şu şutu yakaladık, bu yüzden en azından onları şut dışında tutmamız gerektiğini biliyorduk ve eğer bunu yaparsak bundan sonrasının bizim elimizde olduğunu düşündük.”

Bu ilk seferdi NFL Maç, ünlü “13 Seconds” AFC şampiyonluk maçında Chiefs'in Buffalo Bills'i yenmesinin ardından değişen yeni uzatma kurallarıyla uzatmaya gitti. Yeni kurallara göre, savunma skoru ile sonuçlanmadığı sürece, ilk topa sahip olma durumunda ne olursa olsun, her iki takımın da uzatmada topa sahip olma şansı bulunuyor.

READ  'Öngörülemeyen' Lakers, Bucks'ı 2 Uzatmada yenmek için 19 geriden yükseldi

Tartışmasız olarak, topu ilk önce almak tam olarak Shanahan'ın bahsettiği fırsatı sağlıyor: her iki takımın da başlangıçtaki pozisyondan aynı sayıda puanla çıkması durumunda ilk kazanma şansı, bu da ani ölümle sonuçlanır. Tabii ki, rakibinizin ilk topa sahip olduğunda ne yaptığına dair bilgi sahibi olmanın daha iyi olduğu da söylenebilir, böylece topa sahip olduğunuzda tam olarak ne kadar agresif olmak istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

Bu Shanahan'ın ilk seferi değil güç Kararın verilmesi bir parlama noktasıydı.

Super Bowl LI'da Atlanta Falcons'un hücum koordinatörü olan Shanahan'ın, ikinci yarıda takımı Patriots'a liderlik ederken topu atmaya devam etme kararı, New England'ın 28-3'lük mağluptan geri dönüşünde önemli bir rol oynadı. Super Bowl LIV'de Shanahan, takımının ilk yarıda son dakika sürüşü denemesine karşı çıktı, bunun yerine devreyi Chiefs'le berabere bitirmekle yetindi. Kansas City sonunda çift haneli geriden gelerek maçı kazandı.

Ve Pazar gecesi Shanahan, Chiefs'in top kırmızı bölgedeyken ilk yarının sonunda molasını kullanmamayı tercih ederek takımının olası bir son dakika fırsatını ve liderliği genişletme şansını engelledi. Chiefs bir kez daha çift haneli sayılarla geriden gelerek bu kez uzatmada ve Shanahan'ın aldığı başka bir kararla galibiyete ulaştı. Topu ilk olarak alma kararının, takımların gelecekte yapacakları kararları nasıl etkileyeceğini görmemiz gerekecek. Böylesine yüksek profilli bir maçın bu şekilde sona ermesi kesinlikle diğer antrenörler üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.