Mayıs 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mariupol’dan gelen büyük konvoy güvenliğe ulaştı, mülteciler ‘yıkıcı’ kaçıştan bahsediyor

Mariupol'dan gelen büyük konvoy güvenliğe ulaştı, mülteciler 'yıkıcı' kaçıştan bahsediyor

Zaporizhia, Ukrayna (Reuters) – Mariupol harabelerinden mültecileri taşıyan büyük bir araba ve kamyonet konvoyu, Rus güçlerinin kaçmalarına izin vermesi için günlerce bekledikten sonra Cumartesi günü Ukrayna’nın kontrolündeki Zaporizhia şehrine ulaştı.

Çoğunlukla Rusya tarafından kontrol edilen Mariupol, 80 günlük savaş sırasında yerle bir oldu. Ukrayna, iki ayı aşkın bir süredir harap şehirdeki sivilleri kademeli olarak tahliye ediyor.

Mülteciler önce Mariupol’dan çıkmak zorunda kaldılar ve sonra bir şekilde Berdyansk’a – sahil boyunca yaklaşık 80 km batıya – ve diğer yerleşim yerlerine, Zaporozhye’nin 200 km kuzeybatısına gitmeden önce gitmek zorunda kaldılar.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

74 yaşındaki emekli Nikolai Pavlov, dairesinin yıkılmasından sonra bir ay boyunca bir bodrum katında yaşadığını söyledi. Akrabalarından biri, “gizli geçiş yollarını” kullanarak onu Mariupol’den Berdyansk’a götürmeyi başardı.

Karavan karanlıkta geldikten sonra, “Zar zor başardık, aramızda bir sürü yaşlı insan vardı… Yolculuk yıkıcıydı. Ama buna değdi” dedi.

Mariupol belediye başkanının bir yardımcısı daha önce konvoyda 500 ila 1.000 araç bulunduğunu ve bunun da 24 Şubat’taki Rus işgalinden bu yana şehirden tek seferde en büyük tahliyeyi işaret ettiğini söylemişti.

63 yaşındaki Irina Petrenko, daha sonra vefat eden 92 yaşındaki annesine bakmak için başlangıçta kaldığını söyledi.

“Onu evinin yanına gömdük çünkü kimseyi gömecek bir yer yoktu” dedi. Rus yetkililerin bir süredir çok sayıda arabanın gitmesine izin vermediğini söyledi.

Uzun bir savaştan sonra sadece Azovstal’ın geniş çelik fabrikaları Ukraynalı savaşçıların elindeydi.

Ailenin diğer üyeleriyle birlikte bulunmayan 27 yaşındaki Yulia Panteleva, “Annemle babamın evi bir hava saldırısında vuruldu ve tüm pencereler paramparça oldu” dedi.

READ  Hint-Pasifik çerçevesi nedir, içinde kimler var ve neden önemli?

“Evde kalırsak başımıza gelebilecek şeyleri hayal etmekten kendimi alamıyorum” dedi.

Moskova, eylemlerini Ukrayna’yı silahsızlandırmak ve Rusya karşıtı milliyetçilik olarak tasvir ettiği şeyden kurtarmak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor. Ukrayna ve Batı, Rusya’nın provokasyonsuz bir savaş başlattığını söylüyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Rapor) Gleb Jaranic ve Leonardo Pinassato tarafından sunulmuştur; David Ljunggren tarafından yazıldı; Daniel Wallis’in düzenlemesi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.