Mayıs 28, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna: Ruslar doğu bölgesi Harkov’dan çekiliyor

Ukrayna: Ruslar doğu bölgesi Harkov'dan çekiliyor

Kiev, Ukrayna (AFP) – Ukrayna ordusu, Kiev ve Moskova güçlerinin şiddetli bir savaş yürüttüğü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin haftalarca süren bombardımanın ardından Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri çevresinden çekildiğini söyledi. Ülkenin doğu sanayi bölgesinin kalbinde.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin kuzeydoğudaki Harkov kentinden çekildiğini ve ikmal yollarını korumaya odaklandıklarını, doğudaki Donetsk eyaletinde ise “Ukrayna kuvvetlerini boşaltmak ve tahkimatları yok etmek” için havan, topçu ve hava saldırıları düzenlediğini söyledi.

Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna’nın “savaşın yeni, uzun süreli bir aşamasına girdiğini” söyledi.

Bu arada, Başkan Volodymyr Zelensky Ukraynalılara şunları söyledi: İstilacıları kovmak için ellerinden geleni yapıyorlardı ve savaşın sonucunun Avrupa ve diğer müttefiklerin desteğine bağlı olacağını düşünüyorlardı..

Cuma günü geç saatlerde yaptığı video gece konuşmasında Zelensky, “Bugün kimse bu savaşın ne kadar süreceğini tahmin edemez.” Dedi.

Bir destek gösterisi olarak, azınlık lideri Mitch McConnell liderliğindeki bir ABD Senatosu heyeti Cumartesi günü Kiev’de Ukrayna cumhurbaşkanı ile bir araya geldi. Zelenskyy’nin Telegram hesabında yayınlanan bir videoda Kentucky’yi temsil eden McConnell ve diğer Cumhuriyetçi senatörler Maine’den Susan Collins, Wyoming’den John Barrasso ve Teksas’tan John Cornyn görülüyordu.

Yolculukları, bir başka Kentucky senatörü Rand Paul’un, Ukrayna ve müttefiklerine üç aylık Rus işgaline dayanmalarına yardımcı olmak için gelecek hafta Senato’nun 40 milyar dolarlık ek bir onayı engellemesinin ardından geldi.

24 Şubat işgalinin ardından Kiev’i ele geçirmeyi başaramayan Başkan Vladimir Putin, odağını doğuya, Ukrayna’nın 2014’ten beri Moskova destekli ayrılıkçılarla savaştığı bir sanayi bölgesi olan Donbass’a kaydırdı.

Rus saldırısı, doğuda konuşlanmış daha deneyimli ve daha donanımlı Ukrayna kuvvetlerini kuşatmayı ve Donbass’ın hala Ukrayna kontrolü altındaki kısımlarını ele geçirmeyi amaçlıyor.

READ  İtalya, Vladimir Putin'e ait 700 milyon dolarlık lüks yata el koydu.

Hava saldırıları ve topçu bombardımanı, gazetecilerin doğuya hareket etmesini çok tehlikeli hale getirerek, savaşın tam bir resmini elde etme çabalarını engelliyor. Ancak her iki tarafta da büyük ilerlemeler olmadan ileri geri savrulmuş gibi görünüyor.

youtube video küçük resmi

Rusya, savaş öncesi nüfusu yaklaşık 55.000 olan Robyzhny de dahil olmak üzere bazı Donbass köylerini ve kasabalarını ele geçirdi.

Zelensky, Ukrayna kuvvetlerinin doğuda da ilerleme kaydettiğini ve geçtiğimiz gün altı kasaba veya köyü geri aldığını söyledi.

Rusya sınırına yakın ve Rusya’nın Belgorod kentinin sadece 80 kilometre güneybatısında bulunan Kharkiv şehri haftalardır yoğun bombardımana sahne oluyor. Büyük ölçüde Rusça konuşan ve savaş öncesi nüfusu 1,4 milyon olan şehir, Moskova’nın büyük şehirleri ele geçirmeyi ve kontrol etmeyi umduğu savaşın başlarında büyük bir Rus askeri hedefiydi.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Ukrayna’nın “Kharkov Savaşı’nı kazanmış gibi göründüğünü” söyledi. “Ukrayna kuvvetleri, Rus kuvvetlerinin, Kiev’i ele geçirmek şöyle dursun, Harkov’u kuşatmasını engelledi ve ardından Rus kuvvetlerinin Kiev’i ele geçirmeye çalışırken yaptığı gibi, onları şehrin her yerinden kovdu.”

Bölge Valisi Oleh Senegubov, mesajlaşma uygulaması Telegram aracılığıyla geçtiğimiz gün Kharkiv’de bombalı saldırı olmadığını söyledi.

Ukrayna’nın, Rusya’nın en azından Nisan ayının başından beri kontrol ettiği Kharkiv’in 125 kilometre (78 mil) güneyinde bir şehir olan İzyum yakınlarında bir karşı saldırı başlattığını da sözlerine ekledi.

Ukraynalı askeri analist Oleh Zhdanov, Ukrayna’nın karşı saldırılar başlatmasına rağmen Rusya’nın ilerlemesini durduramaması nedeniyle Severodonetsk kenti yakınlarındaki Seversky Donets Nehri’nde şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi.

“Ukrayna ordusunun büyük bir bölümünün kaderi belirlendi – yaklaşık 40.000 Ukraynalı asker var” dedi.

Ancak Ukraynalı ve İngiliz yetkililer, Rus kuvvetlerinin Belhorivka kasabasında aynı nehri geçmeye çalışmak için kullandıkları yüzer bir köprüyü yok eden bir Ukrayna saldırısında ağır kayıplar verdiğini söyledi.

READ  Yellen: ABD'nin Rusya'nın resmi varlıklarına el koyması yasal değil

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın saldırıda en az bir taktik taburdan “önemli manevra kabiliyetine sahip zırhlı unsurları” kaybettiğini söyledi. Bir Rus taktik taburu yaklaşık 1000 askerden oluşur.

Bakanlık, nehrin tehlikeli geçişinin “Rus liderlere doğu Ukrayna’daki operasyonlarını ilerletme baskısının” bir işareti olduğunu söyledi.

Video konuşmasında Zelensky, Rusya’nın Ukrayna tahılının limandan ayrılmasını engellediği için savaşın dünya çapında bir gıda krizine neden olduğu konusunda uyardı.

Yedi Önde Gelen Ekonomi Grubu Cumartesi günü bunu tekrarlayarak, “Rusya’nın saldırganlık savaşı, modern tarihin en şiddetli gıda ve enerji krizlerinden birini doğurdu ve şu anda dünyanın en savunmasız kesimlerini tehdit ediyor” dedi.

Putin, Doğu Avrupa’daki NATO genişlemesini engellemek amacıyla Ukrayna’daki savaşı başlattı.

Ancak işgal, Rusya’nın yan tarafındaki diğer ülkeleri sıradaki ülke olabileceğinden korkuttu ve bu hafta Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanı NATO üyeliğini tercih edeceklerini söyledi. İsveç’teki yetkililerin Batı askeri ittifakına katılıp katılmama konusundaki kararlarını Pazar günü açıklamaları bekleniyor.

Putin Cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’ye bilgi verdi. Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit bulunmadığı ve NATO’ya katılmanın bir “hata” olacağı ve “Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceği”.

Kremlin, iki liderin “açık görüş alışverişinde bulunduğunu” söyledi.

Niinisto, tartışmanın “doğrudan ve net olduğunu ve abartısız bir şekilde yapıldığını söyledi. Gerginliklerden kaçınmak önemli kabul edildi.”

Rusya’nın Finlandiya ve İsveç’in hamlelerine yanıtı şimdiye kadar sessiz kaldı, ancak Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko Cumartesi günü NATO’ya katılımlarının Kuzey Kutbu’ndaki güvenlik gerilimlerini artıracağını ve “onu bir askeri rekabet arenasına dönüştüreceğini” söyledi.

Finlandiya ulusal elektrik şebekesi operatöründen yapılan açıklamaya göre, Rus enerji grubu Inter RAO Cumartesi günü Finlandiya’ya elektrik dağıtımını durdurdu. Ancak Finlandiya’nın elektriğinin yalnızca %10’u Rusya’dan geliyor ve yetkililer bir kıtlık beklemiyorlardı.

READ  Ukrayna, Rus kontrolündeki Çernobil nükleer santralinin yakınındaki orman yangınlarının radyasyon korkularını artırdığını söyledi

Kuzey ülkeleri için olası teklifler sorgulandı Cuma günü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkesinin “olumlu bir görüşü yok” dediğinde.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, bu hafta sonu Almanya’da Türkiye’nin dışişleri bakanı da dahil olmak üzere NATO’daki mevkidaşlarıyla bir araya gelecek.

Diğer gelişmelerde:

Güneydeki harap olan Mariupol limanındaki bir çelik fabrikasında mahsur kalan Ukraynalı savaşçılar, şehrin son direniş kalesine sürekli saldırılarla karşı karşıya kaldı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshuk, yetkililerin ağır yaralı 60 askerin tahliyesi için müzakereler yürüttüğünü, ancak Rusya’nın çelik fabrikalarındaki yüzlerce yaralı savaşçıyı tahliye etmeyi kabul etmediğini söyledi.

– Mariupol Belediye Başkanı Petro Andryushenko’nun bir danışmanı Telegram aracılığıyla, şehirden sivilleri taşıyan 500 ila 1.000 araçlık bir konvoyun Ukrayna kontrolündeki bölgeye girmesine izin verildiğini ve cephe hatlarının dışındaki ilk büyük şehir olan Zaporizhia’ya yöneldiğini söyledi.

– Rusya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Anna Kuznetsova, savaşın başlangıcından bu yana Rusya’nın kontrol ettiği Karadeniz’e komşu bölge olan Kherson’u ziyaret etti. Rusya, Moskova yanlısı bir bölgesel yönetim kurdu ve İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Rusya’ya katılma konusunda yerel bir referandum düzenleyebileceğini ve sonuçların çoğunluk desteğini göstermek için potansiyel olarak değiştirilebileceğini söyledi.

___

Bakhmut’ta Yesica Fisch, Lviv’de Yuras Karmanau, Kharkiv’de Mstyslav Chernov, Odessa’da Elena Becatoros, Londra’da Jill Lawless ve dünyadaki diğer AP çalışanları bu rapora katkıda bulundu.

___

AP’nin Ukrayna’daki savaşı kapsamını takip edin: https://apnews.com/hub/russia-ukraine