Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars Atmosferinin Sırlarını Çözmek: Avrupa Uzay Ajansı Tarafından Bir Dönüm Noktası Keşfi

Mars Atmosferinin Sırlarını Çözmek: Avrupa Uzay Ajansı Tarafından Bir Dönüm Noktası Keşfi

Uzaydan gelen fısıltılar asla durmaz. Kozmik sessizliği bozan geçmişin yankılarıdır. Enerji ile yüklü, yani her şeyden yoksun ve kesinlikle hiçbir şey. Sonsuzluğa oynayan ve genişlemeye devam eden dev bir karton kutu gibi. Homer Simpson, evrenin bir çörek gibi olduğunu söyledi. Ve eğer öyleyse, onu süsleyen renkli talaşların her biri, o garip galaktik melodiyi oluşturan gezegenler, yıldızlar ve uydulardır. Her birinin kendi tarihi vardır, ara sıra galaktik aslanların arasından sıyrılanların bir kalıntısı. En yaygın olanlardan biri Mars’tır.

olma ihtimaline yönelik soruşturmalar Bir zamanlar yaşam, komşu Mars’ta serbestçe dolaşıyordu. sıklıktan daha fazla. Çalışmalar birikiyor. Bazıları birçok güneş için kurumuş eski nehirlerden bahsediyor. Diğerleri jeolojisinden doğar. Sonuncusu atıfta bulunur Kızıl kumlara gömülen o yılların masalı kadar atmosferik.

Hayatın gizeminden bir güneş ışığı kokteyline

Bu bir keşifti ExoMars Tropik Gaz Takibi (TGO) Bilim adamlarının daha önce düşündüğü bir teoriyi destekleyen Avrupa Uzay Ajansı. Ve bu vesileyle, Mars’ı çevreleyen gaz tabakası Onlara tarihselden daha az olmayan bir fikir verdi. ortaya çıktı Beklediklerinden daha az ağır karbon içeren karbon monoksitten oluşur. Şüphelerin başladığı yer, bir yıl önce NASA’ydı. Merak gezgini Mars’a robotik ayak basmak.

İlk bakışta önemli görünmüyor. the Birinin anlamadığı tipik kimyasal terimler Bu, birkaç yayınlanmamış keşfe benziyor gibi görünüyor. Ancak, sonucun hemen bir çevirisi vardır: Bazı organik madde bileşikleri için bir açıklama var Karbon bazlı – Kızıl Gezegenin topraklarında bulunur. Yaşamın bir göstergesi değil, galaktik bir oluşumun sonucu olacaklardı: Güneş ışığı ve karmaşık kimyasal süreçlerin bir kombinasyonu.

Fotoğraf: Handout / CNES / VR2Planet 2021 / AFPNotFransa Basın ajansı

Araştırmacılar, onları tabi tuttuktan sonra bu sonuca vardılar. tam analiz TGO’nun Mart ve Nisan 2022 arasındaki sekiz muhteşem yörüngeden sonra toplayabildiği tüm veriler. Bir nevi kör adam tutkunu. Bu, NOMAD’ın (Nadir Occultation for Mars Discovery) evrenin gizemlerini çözmek için oynadığı eldir.

READ  AR3038'in dev güneş lekesi iki katına çıktı ve Dünya'ya doğru yöneldi. alacakaranlık gelebilir

O pembe pastadaki gibi

Şuhei Aoki dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarıdır. Gezegen Bilimi Dergisi. “Karbon monoksitteki karbon izotoplarının oranını ölçmek, gezegenin organik maddesinin nereden geldiğini anlamanın etkili bir yoludur. Mars’ın yaşanabilir tarihini ortaya çıkarınBirkaç sayfada onun gezegensel geçmişinin yankılarını yakalayarak, dedi.

Araştırmanın bilimsel altyapısı, kimyasal formüllerin önerdiğinden daha basittir. Atmosferde iki karbon izotopu vardır: 12 ve 13. birincisi baskındır; İkincisi, daha ağır. Bu sadece izotopların nispi bolluğunu ölçme meselesi ve sonuç kendisi için konuşuyor. Gezici Gale Krateri’ne indiğinde, orada birkaç önemli tortu oluşturdu. 3.5 milyar yıl sonra kitap yazmak “Kolay” görev.

“Mars’ta yaşamın neden olabileceği herhangi bir olay heyecan sebebidir, Ancak bulgularımız farklı bir yöne işaret ediyor.Raporun ortak yazarı eklendi, Yuichiro Ueno. Aslında sonsuz bir etki ve sonuç yolu olan simyasal bir yol izlenir. yeryüzüne inmek gibi. O pembe pastadaki gibi.