Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

En parlak gama ışını patlamasında alışılmadık bir jet akışı bulundu

En parlak gama ışını patlamasında alışılmadık bir jet akışı bulundu

geçen Ekim, Gökbilimciler tanık oldu Uçup giden, son derece parlak gama ışınları uzak evrende patlar. Tüm zamanların en parlak TEKNE’si olarak adlandırılan bilim adamlarından oluşan bir ekip, şimdi bir gama ışını patlaması jetinin alışılmadık yapısını bildirdi.

Gama ışını patlamaları, evrendeki en büyük piroteknik gösterilerden bazılarıdır. Bunlar, elektromanyetik radyasyonun en enerjik türü olan gama ışınları yayan – tahmin ettiğiniz gibi – evrendeki büyük patlamalardır. Çöken yıldızlar ve aralarındaki birleşmeler tarafından yayılabilir; Temel olarak, büyük nesneler etkileşime girdiğinde, büyük “bomlar” meydana gelir.

Teknenin evren boyunca nasıl radyasyon gönderdiğini gösteren bir grafik.

Tekne (resmi adı GRB 221009A) Yaklaşık 70 kat daha parlak önceden kaydedilmiş herhangi bir gama ışını patlamasından. Dünyadan yaklaşık 2 milyar ışıkyılı uzaklıkta bir galakside meydana geldi. Astronomlar bunun her 10.000 yılda bir olduğunu düşünüyor.

Araştırmacılar bugün gama ışını jetinin yapısı hakkında yeni detayları açıkladılar.Patlamanın kaynağından devasa bir yıldızın kara deliğe dönüştüğüne inanılan devasa bir malzeme sütunu yayılır. onların araştırmasıydı yayınlanan bilimin ilerlemesinde.

Tekne, Swift Gözlemevi tarafından görüldüğü şekliyle.

Tekne, Swift Gözlemevi tarafından görüldüğü şekliyle.
resim: NASA/SWIFT/A. Beardmore, Üniv. Lester

George Washington Üniversitesi fizikçisi ve çalışmanın ortak yazarı Alexander van der Horst, bir üniversite bildirisinde, “Uzun bir süre, uçakların dondurma külahları gibi şekillendiğini düşündük” dedi. Van der Horst, “Ancak, son yıllardaki bazı gama ışını patlamaları, özellikle burada sunulan çalışma, gama ışını patlamalarının daha karmaşık modellerine ve ayrıntılı bilgisayar simülasyonlarına ihtiyacımız olduğunu gösteriyor” diye ekledi.

Neredeyse ışık hızına ulaşan madde jetleri, evrendeki devasa nesnelerin yörüngesine eşittir. Hem kuasarlar hem de pulsarlar bu tür jetler püskürtürler, BGördüğümüz gibi, teknenin jetleri, parıltılarını uzatan bir şekle sahip gibi görünüyor. karasal gözlemevlerinden.

GWU’da yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı olan Brendan O’Connor, aynı yayında, astrofizikçilerin çöken yıldızlardan gelen itmeleri anlama şeklini değiştirdiği sürece, teknenin “uzun GRB’lerden oluşan bir Rosetta taşı” olabileceğini söyledi.

Uzun süreli gama ışını patlamaları, iki saniyeden uzun süren patlamalardır; Tekne yaklaşık 10 saat sürdü. ScienceNews’e göre. Daha uzun patlamalar genellikle yıldız ölümüyle ilişkilendirilirken, daha kısa patlamalar çoğunlukla yıldız birleşmeleri ve kara deliklerin oluşumu ile ilişkilendirilir. NASA’ya göre.

Genel Bakış Bir gama ışını patlamasının animasyonu

Tekne alışılmadık derecede parlak olmasına rağmen, uzaydaki en büyük patlama değildi. Geçen ay , Astronomlar keşfi duyurdu AT2021lwx adlı çok yıllık bir patlama. Patlamanın, kara delik ile onu çevreleyen gaz bulutu arasındaki etkileşimlerden kaynaklandığına inanıyorlar.

Daha ileri gözlemler, astrofizikçilerin teknenin kenarlarını ayırt etmelerine yardımcı olduğundan, evrendeki daha karmaşık patlamaların doğasını açıklığa kavuşturacağından emin olabilirsiniz.

Şili’deki Vera Rubin Gözlemevi gibi geleceğin gözlemevleri, araştırmacıların bu tür patlamaları ortaya çıktıkları anda görüntülemelerine yardımcı olacak ve astrofizikçilere en kısa süreli olaylar hakkında bile değerli veriler sağlayacak.

Devamı: Dünyanın en büyük dijital kamerası zamanda geriye gitmeye neredeyse hazır

READ  Çin sondası, Mars'ın ikliminin 400 bin yıl önce önemli ölçüde değiştiğini keşfetti.