Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars’ta şimdiye kadar keşfedilen en büyük depremin kaynağı bilim adamlarını şaşırttı

Mars’ta şimdiye kadar keşfedilen en büyük depremin kaynağı bilim adamlarını şaşırttı

WASHINGTON, 18 Ekim (Reuters) – 4 Mayıs 2022’de NASA’nın InSight iniş aracı, Mars’ta şimdiye kadar kaydedilen en büyük depremi tespit etti; 4,7 büyüklüğünde, Dünya standartlarına göre oldukça mütevazı ancak gezegen komşumuza göre güçlü.

Mars, gezegenimizde depremlere neden olan plaka tektoniği adı verilen jeolojik süreçten yoksun olduğundan, bilim adamları bu Mars depremine bir göktaşı çarpmasının neden olduğundan şüpheleniyorlardı. Ancak çarpma krateri arayışı hiçbir sonuç vermedi; bilim adamlarının önde gelenleri, bu depremin tektonik aktiviteden kaynaklandığı (gezegenin içini sarsan) ve onlara Mars’ın sallanmasına, sarsılmasına ve yuvarlanmasına neden olan şeyin ne olduğu konusunda daha derin bir anlayış kazandırdığı sonucuna vardı.

Araştırmanın başyazarı İngiltere Oxford Üniversitesi’nden gezegen bilimci Ben Fernando şunları söyledi: “InSight tarafından görülen en büyük Mars depreminin çarpışma değil tektonik olduğu sonucuna vardık. Bu önemli çünkü Mars’taki fayların ev sahipliği yapabileceğini gösteriyor.” büyük Mars depremleri.” Bu hafta dergide yayınlanan araştırma Jeofizik Araştırma Mektupları. “Bu etkinliğin gerçekten bir etki yaratabileceğini düşündük.”

Çalışmanın yazarlarından Imperial College London’dan gezegen bilimci Konstantinos Charalambos, “Bu, Mars’taki sismik aktiviteyi anlamamızda ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor ve bizi gezegendeki tektonik süreçleri daha iyi çözmeye bir adım daha yaklaştırıyor” diye ekledi. ve Insight’ın Jeoloji Bölümü eşbaşkanı. grup.

NASA, dört yıllık operasyonun ardından 2022’de InSight’ı emekliye ayırdı. InSight’ın sismometresi toplamda 1.319 Mars depremi tespit etti.

Yer kabuğu – dış katman – sürekli hareket eden devasa plakalara bölünmüştür ve bu da depremlere yol açar. Mars kabuğu tek bir katı tabakadır. Ancak bu, Mars cephesinde her şeyin sakin olduğu anlamına gelmiyor.

Fernando, “Mars’ta hâlâ aktif faylar var. Gezegen hâlâ yavaş yavaş büzülüyor ve soğuyor ve aktif levha tektoniği süreçleri olmamasına rağmen kabukta hâlâ hareket var. Bu faylar depremleri tetikleyebilir.” .

READ  NASA'nın Mars Insight probu birkaç hafta daha bilim operasyonları alıyor

Araştırmacılar, 4,7 büyüklüğündeki depremin, Mars’ın güney yarım küresindeki Kahire Valles bölgesinde, InSight’ın ekvatorun kuzeyindeki konumunun yaklaşık 1.200 mil (2.000 km) güneydoğusunda merkezlendiğini belirledi. Bunun yüzeyin belki birkaç düzine mil (kilometre) altından kaynaklandığına inanıyorlar.

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından 12 Mayıs 2016’da çekilen bu görüntüde Mars gezegeni gösterilmektedir. NASA/Handout via Reuters/File Photo Lisans haklarının alınması

“Şu ana kadar tespit ettiğimiz Mars depremlerinin çoğu, InSight’ın doğusunda yer alan Cerberus Fossae adı verilen bölgeyle ilişkilendirildi. Buna karşılık, bu depremin kökeni bizi şaşırttı, çünkü fark edilebilir yüzey özellikleri olası bir deprem olarak devam eden tektonik süreçlere işaret etmiyordu.” Charalambos ekledi: “Özellikle bu kadar güçlü bir depreme neden olabilecek bir şey.”

Saldığı enerji, InSight tarafından kaydedilen diğer tüm Mars depremlerinden elde edilen toplam enerjiyi aştı. Araştırmacılar başlangıçta sismik imzasının, InSight tarafından keşfedilen ve yaklaşık 150 metre çapında kraterler oluşturan iki göktaşı çarpmasıyla benzerlikler olduğunu fark ettiler.

Deprem gününde bir etki olup olmadığına dair kanıtları kontrol etmek için Mars’ın yüzeyini izleyen uzay araçlarına sahip çeşitli uzay ajanslarını (Avrupa ajansları, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri) görevlendirdiler. Şanssız.

Charalambous, “Bu büyük depreme ilişkin görüntü araştırmamızda bir kraterin bulunmaması, Mars’taki sismik sinyallerin yorumlanmasında önemli bir kilometre taşını temsil ediyor” dedi.

Mars’a gelecekteki insan misyonları göz önüne alındığında, Mars’taki sismik aktivitenin daha iyi anlaşılması özellikle önemlidir.

Fernando, “Dünyada bu büyüklükte bir deprem muhtemelen pencereleri kırar, raflardaki eşyaları sallar, vb. ancak evi çökertmez” dedi.

Charalambos, InSight tarafından tespit edilen Mars depremlerinin çoğunun yerinin belirsizliğini koruduğunu ve bunlara yol açan mekanizmaların çok az anlaşıldığını söyledi.

Charalambos, “InSight tarafından tespit edilen her sismik olay, yapbozun değerli bir parçasıdır, ancak bu özel olay, Kızıl Gezegenin jeolojik tarihini ortaya çıkarmada çok önemli bir rol oynuyor, onun iç kısmına ve evrimine ışık tutuyor” dedi.

READ  Fosil gizemi çözüldükten sonra antik kaplumbağa türü 'Turtwig' keşfedildi

“Ayrıca, Mars’taki sismik aktivitenin dağılımına ilişkin temel bilgiler sağlıyor; bu, gezegene gelecekteki insan misyonlarının planlanması için hayati bir husus.”

Will Dunham bildiriyor. Düzenleyen: Daniel Wallis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar