Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Matt Taibbi, Musk’ın Substack Notes’u devralmasının ardından Twitter’dan ayrıldı

modlar

Twitter Profilleri

7 Nisan 2023 | 20:43

Twitter Files muhabiri Matt Taibi Cuma günü yaptığı açıklamada, CEO Elon Musk’ın son değişikliklerinin platformu kendisi için “kullanılamaz” hale getirmesinin ardından isteksizce sosyal medya platformundan ayrıldığını duyurdu.

Taibbi, Musk’ın geçen yıl sosyal medya devini satın aldıktan sonra Twitter’ın iç iletişimine erişim izni verdiği birkaç muhabirden biriydi ve şirketin sansürü uygulamak ve bilgi ve haberleri bastırmak için devlet kurumlarıyla nasıl işbirliği yaptığını ortaya çıkardı – The Post’un Bomba Avcısı Biden Dizüstü Bilgisayarı dahil. 2020 seçimleri öncesinde.

Dahili erişiminin bir koşulu olarak Taib, raporunu doğrudan uzun Twitter dizileri aracılığıyla yayınlamayı kabul etti. Bununla birlikte, Taibeh ve muhabir arkadaşı Barry Weiss, yazarların hikayelerini ödeme yapan abonelerle paylaşmalarına olanak tanıyan Substack’te hikayelerini yayınladılar. mediaite bildirildi.

Substack, kısa, tweet benzeri gönderilere izin veren yeni bir rekabetçi özellik olan Notes’u duyurduktan sonra, çıkışa göre Twitter, bağlantı paylaşma ve hatta Tweet’leri Substack gönderilerine dahil etme özelliğini engelleyerek yanıt verdi.

başlıklı bir yayındaEn çılgın cumaTibi, Twitter’dan neden ayrıldığını açıkladı ve Musk’ın platformunun Substack Notes’u “düşman bir rakip” olarak gördüğünü yazdı.

Tibi, şirketin Substack kullanıcılarının platformda Twitter bağlantılarını paylaşmalarını yasaklamasının ardından Twitter’dan ayrıldığını söyledi.
WireImage

Hareketin muhtemelen “Twitter profillerinin gelecekte bildirilmesi açısından bir bedeli olacağını” söyledi.

Taiba tweet attı “Bu öğleden sonra erken saatlerde, Twitter’da Substack bağlantılarının engellendiğini öğrendim. Twitter’ı kullanmamın ana nedeni makalelerimi paylaşabilmek olduğu için paniğe kapıldım ve neler olduğunu sordum.”

“Twitter’ın düşmanca bir rakip olarak gördükleri yeni Substack Notes özelliğinden rahatsız olduğu ortaya çıktı. Çalışmamı nasıl pazarlamam gerektiğini sorduğumda, makalelerimi Substack yerine Twitter’da yayınlama seçeneği sunuldu, diye devam etti eski Rolling Stone muhabiri.

READ  Sears Spinoff Sertage Alternatifleri Araştırıyor, Eddie Lambert İstifa Etti

“Orada fazla gerilim yok; Substack’te kalıyorum. Bu şirketin yönetimi gibi, hepiniz benim için harika oldunuz. Önümüzdeki haftanın başından itibaren, Twitter yerine yeni Substack Notes özelliğini (hepsine erişebileceksiniz) kullanacağım, bu kararın gelecekteki Twitter profil raporları açısından bir bedeli olması muhtemel görünüyor.” Taibbi yazdı.

“Her şeye değdi ve bana bu hikaye üzerinde çalışma şansı verenlere her zaman minnettar olacağım, ama insan bu çılgın gezegen.”

Musk, görevi devralmadan önce Twitter’da iç iletişimler hakkında yazacak bir avuç muhabirden biri olarak Taibah’ı seçti.
Reuters

Taibah, Aralık 2022’de birkaç “Twitter Dosyaları” raporunun ilkini yayınladı.

Tibi’ye göre The Post’un hikayesini sansürleme kararı “şirketin en üst düzeylerinde” alındı, ancak o zamanki CEO Jack Dorsey’in katılımı olmadan alındı. Gazeteci tarafından incelenen eski Twitter çalışanlarından gelen e-posta ve yorumlar, sosyal medya devinin hikayeyi bastırmasının “skandal olduğunu” “herkesin bildiğini” gösterdi.

Hâlâ CEO iken Dorsey, Mart 2021’de dezenformasyon ve sosyal medyayla ilgili bir kongre oturumunda The Post’un raporunu saklamanın “tamamen yanlış” olduğunu kabul etti.

Günler sonra gazeteci arkadaşı Bari Weiss tarafından bir ileti dizisinde yayınlanan ikinci tur Twitter dosyaları, sosyal medya şirketinin bir dizi aşırı sağcı kullanıcıyı nasıl gizlice “gölgeyle engellediğini” ayrıntılarıyla anlattı.

Tibi daha sonra Twitter’ın 6 Ocak 2021 Kongre Binası isyanının ardından eski Başkan Donald Trump’ı platformdan yasaklamaya karar verdiğini ve üst düzey yetkililerin karar hakkında birkaç devlet kurumuyla iletişim halinde kaldığını bildirdi.

Al-Tayeb geçen ay Meclis Yargı Komitesi önünde ifade verdi ve medyayı hükümetle gizli anlaşma yapmakla suçladı.
AP

Daha sonra gelen bilgiler, şirketin monitörlerinin eski başkanın tweet’lerinde herhangi bir kötüye kullanım bulmamasına rağmen, çalışanların ve üst düzey yöneticilerin eski Trump’ın siteden çıkarılması için baskı yaptığını ortaya çıkardı.

Bir başka şaşırtıcı raporda Tibi, CIA’nın yıllardır Twitter içeriğini denetlemekle ilgilendiğini de ortaya koydu.

İç iletişim, diğer “Twitter Dosyaları” bültenlerinde vurgulanan FBI’dan Elvis Chan’ın şirket yöneticilerinden yaklaşan bir konferansa “OGA’yı – veya genellikle CIA anlamına gelen başka bir devlet kurumunu” davet etmelerini istediğini ortaya çıkardı.

READ  Sürpriz 'korkunç' satışlar 47 milyar dolarlık sosyal medya hissesini sildi

Al-Tayeb, “olağan toplantı[s] Çok kurumlu Yabancı Etki Görev Gücü’nden (FITF) – Twitter ve “neredeyse her büyük teknoloji şirketinin” katıldığı. [including] Facebook, Microsoft, Verizon, Reddit, hatta Pinterest ve diğerleri” – “FBI personeli” vardı ve – neredeyse her zaman – dış konuları tartışmak için “OGA”da etiketlenen bir veya iki katılımcı vardı.

Belgelerin ortaya koyduğuna göre, ABD istihbaratı FITF aracılığıyla Twitter analistlerini, hain yabancı bağlantıları olduğu iddia edilen yerel Twitter hesaplarına yönelik zorlu soruşturmalarla görevlendirdi – 2020 başkanlık seçimleri yaklaşırken artan, ancak 2022’ye kadar devam eden.

Musk, Twitter’ın Washington Post’un Başkan Biden’ın oğlu Hunter hakkındaki haberini neden engellemeye karar verdiğinin tam olarak açıklanması için kamuoyuna çağrıda bulundu.
AP

Twitter içerik izleyicileri, kullanıcıların IP verilerini, telefon numaralarını analiz etti ve hatta kullanıcı adlarının hükümetin suçlamalarını desteklemek için “Rusça” olup olmadığını değerlendirdi – ancak genellikle bunu yapamadılar.

Tibi geçen ay Meclis Yargı Komitesi önünde ifade verdi ve ana akım medyayı “devlet destekli düşünce izleme sisteminin bir kolu” olmakla ve “bir tür dijital McCarthycilik” yaratmakla suçladı.

Twitter, Facebook, Google ve diğer şirketlerin, FBI, DHS, HHS, DOD, ülkenin Global Engagement Merkezi ve hatta hükümetin her köşesinden denetleme “talepleri” almak için resmi bir sistem geliştirdiğini öğrendik. CIA.” dedi.

İfade verdiği gün, bir IRS ajanı Thebes’in New Jersey’deki evini ziyaret etti.

Tibi, ziyarete gelen acentenin dört gün sonra vergi dairesiyle iletişime geçmesini isteyen bir not bıraktığını söyledi. Bunu yaptığında, bir IRS ajanının kendisine 2018 ve 2021 iadelerinin kimlik hırsızlığı endişeleri nedeniyle reddedildiğini söylediği bildirildi.

Bir IRS ajanı, Washington’da ifade verdiği gün Taipei’nin New Jersey’deki evini ziyaret etti.
AP

Tibi’nin Meclis Yargı Komitesine 2018 vergi beyannamesinin elektronik olarak kabul edildiğini gösteren belgeler sağladığı ve Mart müdahalesinin dört yıldan uzun bir süredir ilk kez reddedildiğinin söylendiğini söylediği bildirildi.

Meclis Yargı Komitesi Başkanı Jim Jordan (R-Ohio) Pazartesi günü IRS’den ziyaretle ilgili tüm belgeleri teslim etmesini talep etti. 10 Nisan’a kadardahil[a]IRS, Hazine Departmanı ve Matthew Taibi’ye atıfta bulunan veya onunla ilgili diğer herhangi bir yürütme organı kuruluşu arasındaki veya arasındaki tüm belgeler ve iletişim.

READ  Ford, sensörlerle ilgili yangın riskleri nedeniyle 140.000'den fazla SUV'u geri çağırdı

El-Taibi’nin 1.8 milyon takipçiye sahip olduğu platformdan ayrıldıktan sonra Twitter Profilleri raporlarını yayınlamaya devam edip etmeyeceği belli değil.


daha fazla yükle…
https://nypost.com/2023/04/07/matt-taibbi-leaving-Twitter-after-musk-changes-over-substack-notes/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL’sini kopyalayın