Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mavi Süper Ay: Resimler ve bilmeniz gerekenler

Mavi Süper Ay: Resimler ve bilmeniz gerekenler

Ağustos’un ay heyecanı bir sürprizle sona erdi: Çarşamba günü saat 21.36’da dev bir mavi ay ortaya çıktı.

Mavi ay, bir aydaki iki dolunaydan ikincisidir. Her ay genellikle yalnızca bir aya ev sahipliği yapar, ancak ay döngüsünün ortalama bir takvim ayının uzunluğundan biraz daha kısa olan 29,5 gün olması nedeniyle bazen mavi aylar ortaya çıkar. Bu fark bazı aylarda iki dolunay görülmesi anlamına geliyor.

Bu ay da tam olarak böyle oldu: İlk dolunay 1 Ağustos’ta, ikincisi ise Çarşamba günü ortaya çıktı.

Ay döngüsünün dolunay evresi yerberi noktasına denk geldiğinde veya Dünya’ya en yakın olduğunda süper ay meydana gelir. Süper Aylar normal dolunaylardan daha parlak ve daha büyük görünürler. NASA’ya göreHacimdeki görünür artış yüzde 14’tür ve bu da bir nikel ile çeyrek arasındaki farka eşdeğerdir.

Hayır, “mavi ay” terimi aslında onun rengini tanımlamıyor; Çoğunlukla olağan sütlü gri renktedir. (Bazı fenomenler Orman yangınları ve volkanik patlamalar gibi(Ay, bu yaz Kuzey Amerika gökyüzüne turuncu bir renk veren optik etkinin aynısı olan mavi renkte olabilir.)

NASA’ya göre“Mavi ay” terimi, dört dolunay içeren bir mevsimdeki üçüncü dolunayı ifade etmek için kullanılıyor. En son tanım olan bir ay içindeki ikinci dolunay, 1946’da Sky & Telescope dergisi tarafından ortaya atıldı.

READ  Bilim adamları elektronların hareketsiz durduğu garip bir madde keşfettiler