Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

McDonald's mağazaları küresel bir BT arızasıyla karşı karşıya kaldı

McDonald's mağazaları küresel bir BT arızasıyla karşı karşıya kaldı

Noriko Hayashi/Bloomberg/Getty Images

Ocak 2020'de çekilen Tokyo'daki McDonald's restoranı.


Londra/Hong Kong/New York
CNN

McDonald's Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere dünya çapında restoranların kapanmasına ve çevrimiçi siparişlerin ve uygulamaların aksamasına neden olan bir sistem kesintisi yaşadı.

Yaklaşık 01:00 ET'de McDonald's (MCDKüresel teknoloji şefi Brian Rice, şirketin web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, “Küresel teknoloji sistemimizde hızlı bir şekilde tespit edilen ve düzeltilen bir kesinti yaşadık” dedi.

“Birçok pazar yeniden çevrimiçi oldu ve geri kalanı da yeniden çevrimiçi olma sürecinde” dedi. “Bu sorun doğrudan bir siber güvenlik olayından kaynaklanmadı; Bunun yerine, bir yapılandırma değişikliği sırasında üçüncü taraf bir sağlayıcıdan kaynaklanmıştır.

önceden, New York'taki bir McDonald's mağazasındaki kasiyer, CNN'e mağazanın BT sisteminin gece saat 01.00 civarında kapandığını ve sabah 5 civarında geri geldiğini söyledi.

Bu arada McDonald's Japonya Cuma günü yaptığı bir paylaşımda şunları söyledi:

Birleşik Krallık'ta McDonald's'ta çalışan Maria Avram Londra'da CNN'e, yerel saatle sabah 6 ile sabah 7 arasında (02:00 ve 03:00 ET) bir sistem kesintisi yaşandığını ve çalışanların siparişleri bizzat almak ve mutfaktaki meslektaşlarına ne pişireceklerini söylemek zorunda kaldıklarını söyledi.

McDonald's'ın Avustralya sözcüsü CNN'e ülke çapındaki restoranların kesintiden etkilendiğini söyledi.

Hong Kong ve Tayvan'da da sorunlar bildirildi.

McDonald's Hong Kong Facebook'ta şunları söyledi: “Bilgisayar sistemi arızası nedeniyle mobil sipariş ve kendi kendine sipariş kioskları çalışmıyor. Lütfen doğrudan restoran tezgahından sipariş verin.” Daha sonra bu hizmetlerin artık geri yüklendiğini söyledi.

Tayvan fast food zincirinin McDelivery servisi web sitesinde, “Sistem bakım altında ve çevrimiçi ve telefonla sipariş hizmetleri de geçici olarak askıya alındı” dedi.

READ  Meksika'da otobüs kazası: Yetkililer, çarpışmada 16 kişinin öldüğünü, 36 kişinin yaralandığını söyledi

Tayvan TVBS'nin haberine göre, McDonald's Tayvan Cuma günü yaptığı açıklamada McDelivery'nin yanı sıra bazı restoranlarının internet kesintisi nedeniyle geçici olarak işlem yapamadığını söyledi. TVBS, McDonald's'ın müşterilerine durumu araştırdığı ve gerekli onarımları yapacağına dair güvence verdiğini söyledi.

McDonald's'ta var 41.800'den fazla mağaza Dünya çapında yaklaşık 13.500 adet ile en büyük pazarı Amerika Birleşik Devletleri'dir.

Etkilendiği bilinen diğer ülkeler arasında en fazla sayıda McDonald's restoranına sahip olan Japonya (yaklaşık 3.000), onu yaklaşık 1.500 mağazayla İngiltere ve 1.000'in biraz üzerinde mağazayla Avustralya izliyor.

Kesinti, McDonald's'ın yıla sarsıntılı bir başlangıç ​​yapmasına neden oluyor. Geçen ayki son kazanç sunumunda şirket, Orta Doğu'daki savaşın işine zarar verdiğini ve muhtemelen bunu yapmaya devam edeceğini söyledi. Diğer Amerikan markaları gibi bölgedeki birçok pazarda boykota maruz kaldı.

CEO Christopher Kempczinski, McDonald's'ın Malezya ve Endonezya gibi diğer Müslüman ülkelerdeki satışlarda da bazı olumsuz etkiler gördüğünü söyledi.

Bu hikaye ek bilgilerle güncellendi.