Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kayınpederi başkanlığa aday olurken Kushner yurt dışında anlaşmalar geliştiriyor

Kayınpederi başkanlığa aday olurken Kushner yurt dışında anlaşmalar geliştiriyor

Donald Trump'ın damadı Jared Kushner Cuma günü yaptığı açıklamada, Arnavutluk ve Sırbistan'daki büyük emlak anlaşmalarını tamamlamaya yakın olduğunu doğruladı; bu, Trump'ın bunu yapmaya çalıştığı halde eski başkanın ailesinin yurtdışında iş yapmasının son örneği. Beyaz Saray'a dönmek için.

Bay Kushner'in Balkanlar'a yönelik planları, kısmen Bay Trump'ın görevde olduğu dönemde kurulan ilişkiler sayesinde gerçekleşmiş gibi görünüyor. Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi olan Bay Kushner, Trump döneminde kısa bir süre ulusal istihbarat direktör vekili, aynı zamanda Almanya büyükelçisi ve Balkanlar özel elçisi olarak görev yapan Richard Grenell ile anlaşmalar üzerinde çalıştığını söyledi.

Önerilen projelerden biri Arnavutluk kıyısı açıklarındaki bir adayı lüks bir turizm destinasyonuna dönüştürmek.

İçinde lüks bir otel, 1.500 konut ve bir müzenin yer aldığı ikinci merkez, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, Yugoslav ordusunun uzun süredir boş olan ve NATO bombardımanında yıkılan eski karargâhının yerinde bulunuyor. İngiliz Daily Mail gazetesine göre 1999. Sırbistan Parlamentosu üyesi ve Bay Kushner'in şirketi.

Bu ilk iki proje şu anda hükümetler tarafından kontrol edilen arazileri içeriyor, bu da anlaşmanın yabancı hükümetlerle tamamlanması gerektiği anlamına geliyor.

Yine Arnavutluk'ta üçüncü bir proje, Arnavutluk'un güneyinde, Vlori olarak bilinen bir tatil beldesinin parçası olan ve çok sayıda otel ve yüzlerce villanın inşa edileceği 1000 dönümlük bir kıyı alanı olan Zvernik Yarımadası üzerinde inşa edilecek. plan.

Bay Kushner'ın katılımı, diğer yabancı yatırımcıların yanı sıra Suudi Kamu Yatırım Fonu'ndan finansmanı 2 milyar dolar olan yatırım şirketi Affinity Partners aracılığıyla gerçekleşecek. Bir Affinity Partners yetkilisi yaptığı açıklamada, Suudi parasının Bay Kushner'in Balkanlar'da yapmayı düşündüğü herhangi bir projenin parçası olup olmayacağının belirlenmediğini söyledi.

Bay Kushner bir röportajda “Çok heyecanlıyız” dedi. Şunları ekledi: “Bu anlaşmaları henüz sonuçlandırmadık, dolayısıyla gerçekleşmeyebilirler ama çok çalıştık ve buna çok yaklaştık.”

Bay Kushner, Beyaz Saray'daki kıdemli danışman görevinden ayrıldıktan sonra kendi yatırım şirketini kurdu. Suudi Arabistan'ın fiili hükümdarı Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile yakın ilişkiler de dahil olmak üzere Ortadoğu'daki hükümet müzakerelerinde kurduğu ilişkilerden yararlandı.

Bay Kushner, Suudi Arabistan'ın egemen servet fonundan 2 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'daki servet fonlarından da yüz milyonlarca dolar elde etti. Bu paranın büyük meblağlarını yatırmak için şu ana kadar birkaç halka açık adım attı.

Bay Grenell ayrıca hükümetteyken değerli temaslarda bulundu; bunlardan bazıları Kushner'in ekibine Balkanlar'daki yatırımlar hakkında içeriden bilgi vermiş gibi görünüyor. Bay Grenell, Trump yönetiminde görev yaptığı süre boyunca Sırbistan ile Kosova arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için çalıştı.

READ  S Jaishankar, AB'nin Rus petrolü nedeniyle Hindistan'a karşı harekete geçme çağrısına yanıt verdi

Bu tartışmalar dolaylı olarak Arnavutluk'u da kapsıyordu; zira Kosova vatandaşlarının çoğu etnik Arnavutlar ve Arnavutluk bölgesel tartışmalarda rol oynuyor.

Bay Grenell, eski başkanın görevden ayrılmasından bu yana Bay Trump'a yakın kaldı, onu kamuoyu önünde savundu ve onunla düzenli olarak konuştu.

Konuyu Bay Grenell ile tartışan ve görüşmeleri kimliğinin gizli kalması kaydıyla anlatan bir kişiye göre, Bay Grenell özel olarak ikinci bir Trump yönetiminde dışişleri bakanı olmayı umduğunu söyledi.

Bir röportajda Bay Grenell, potansiyel olarak Dışişleri Bakanı olarak hizmet etmekle ilgilendiğini resmi olarak açıklamayı reddetti. Yalnızca gelecekteki herhangi bir Trump yönetimine katılıp katılmayacağına karar vermediğini söyledi.

Trump yönetimi sırasında çıkar çatışması sayılan iş anlaşmalarını takip eden Public Citizen'in başkanı Robert Weissman, planlanan bu anlaşmaların etik olmadığını ve özellikle de Bay Trump'ın yeniden seçilmesi durumunda yalnızca Trump ailesi hakkında yeni sorular ortaya çıkaracağını söyledi.

Bay Weissman, “Seçim döngüsünün bu noktasında Jared Kushner her türlü yeni yatırım planını dondurmalı” dedi. “Bu yatırım planı, Trump yönetiminin ve ailesinin en kötü yozlaşmış eğilimlerini içeriyor gibi görünüyor.”

Trump ailesinin yabancı iş anlaşmalarına katılımı, Bay Trump'ın görev süresi boyunca önemli bir odak noktası haline geldi; eleştirmenler sonunda dava açtı ve ailenin, Bay Trump görevdeyken Anayasa'da ücret olarak anılan yabancı ödemelerden yasa dışı olarak yararlandığını iddia etti. Yüksek Mahkeme, Trump görevden ayrıldığında bu davaları tartışmalı bularak reddetmişti, ancak Beyaz Saray'a dönmesi halinde davalar yeniden açılabilir.

Bay Trump, görevinden ayrıldığından bu yana, Suudi hükümetiyle bağları olan bir Suudi emlak şirketinin imzaladığı bir anlaşma olan Umman'daki bir kalkınma projesine ortak oldu.

Bay Kushner, hükümette geçirdiği süre nedeniyle ayrıcalıklı muamele gördüğü veya herhangi bir işinin eski başkanla bağlantılı olduğu yönündeki her türlü öneriyi reddetti.

Kayınpederinin başkanlığı yeniden kazanması halinde Washington'a dönme planı olmadığını ısrarla vurgulayan Bay Kushner, “Kimse bana anlaşma teklif etmiyor” dedi. “Oldukça titiz davranıyorum ve bu yatırımlar yerel topluluklar, ortaklarımız ve yatırımcılarımız için önemli değer yaratacak.”

Bay Trump'ın temsilcileri yorum isteyen çok sayıda e-postaya yanıt vermedi.

Bay Kushner ve eşi Ivanka Trump, 6 Ocak 2021'de Kongre Binası'na düzenlenen saldırıdan bu yana Bay Trump'ın siyasi faaliyetlerinden büyük ölçüde uzak durdu.

New York Times, Balkanlar'daki potansiyel projeleri hakkında ilk olarak Sayın Kushner ile Çarşamba sabahı temasa geçti. Başlangıçta soruları yanıtlamayı reddetti, ancak Cuma günü Bloomberg News'e planlarını açıkladıktan sonra yanıt verdi.

Bay Kushner ve Bayan Trump, Bay Trump'ın görevden ayrılmasından bu yana Arnavutluk'u iki kez ziyaret ettiler. Bay Grinnell ile birlikte ülkeyi dolaştılar ve hatta… Arnavutluk Başbakanı ile görüştü.

READ  Kamuoyu yoklamaları, Danimarka seçimlerinde hiçbir bloğun çoğunluğu kazanamadığını gösteriyor | Seçim Haberleri

Bay Kushner ve Bayan Trump, Bay Grenell ile birlikte kısmen, Arnavutluk'un güneyinde, Sovyetler Birliği ve Komünistlerin liderliğindeki ülkeler tarafından Soğuk Savaş'ın sonuna kadar kullanılan bir Akdeniz adası olan Sazan'a odaklandılar. Arnavutluk Hükümeti Gizli askeri üs Denizaltılar için. Adada lüks otel ve villalar inşa edilmesi planlanıyor.

İki mil karelik engebeli ada, nükleer saldırıya dayanacak şekilde tasarlanmış yüzlerce Soğuk Savaş dönemi sığınağı ve tünele ev sahipliği yapıyor ve Sovyetler Birliği'nin sona ermesinden bu yana büyük ölçüde boş kaldı. Ancak bu, Suudi Arabistan hükümetinin Arnavutluk'ta turizmi teşvik etmeye yardımcı olmak amacıyla elektrik hizmetini ve diğer kamu tesislerini iyileştirmek için halihazırda para harcadığı güney Arnavutluk'taki bir tatil beldesi olan Avlonya'dan sürat teknesiyle yalnızca yarım saatlik bir yolculuk.

Eski bir Fox News yazarı ve medya danışmanı olan Bay Grenell, Bay Kushner ve onun yatırım şirketi ile yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

Bay Grenell, Arnavutluk'ta ve Balkanlar'ın başka yerlerinde kurduğu ilişkileri kişisel çıkara dönüştürme çabaları konusunda açık sözlü davrandı. Tekrar tekrar bölgeye döndü ve otel endüstrisi yöneticileri ile Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.

“Balkanlar'da, özellikle de Arnavutluk'ta yabancı yatırım yoluyla yatırım fırsatları arıyoruz ve Arnavutluk kıyıları harika.” Bay Grenell dedi ki Son üç yıldır Arnavutluk'ta yaptığı bir dizi televizyon ve gazete röportajından birinde.

Projelerin günlük yönetimi, Bay Kushner ile Brooklyn'de projeler yapan ve Bay Grenell ve Bay Kushner ile Balkanlar'a seyahat eden Kaliforniya merkezli emlak geliştiricisi Asher Abhisera tarafından yürütülecek. Bay Kushner, geliştirme sitelerine göz atın dedi.

Bay Grenell yaklaşık olarak ekledi Geçen yıl Arnavutluk'ta 90 dakikalık TV röportajı Artık hükümet dışında olduğu için anlaşmayı yapmakta yanlış bir şey yoktu. “Para kazanabileceğim projeler, özel sermaye projeleri üzerinde çalışıyorum” dedi. “Hiç kimse para kazanmak istediği için özür dilememeli.”

Geçtiğimiz Temmuz ayında Sayın Grenell, Ivanka Trump ve Sayın Kushner ile birlikte Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Sayın Rama ile bir araya geldi ve hep birlikte fotoğraf çekildi.

Bay Rama, Sazan'ı bir turizm destinasyonu olarak yeniden geliştirmeye açmak için neredeyse on yıldır lobi faaliyeti yürütüyor ve aynı zamanda turizm ekonomisini genişletmek amacıyla yabancı yatırımcıları Arnavutluk'a çekmenin başka yollarını arıyor.

Arnavutluk'ta eski bir milletvekili olan ve Sayın Rama'nın danışmanlığını yapan Orun Tare, yat gezisi ve gemi seyahatini de içeren Arnavutluk ziyareti kapsamında 2021 yılında Bayan Trump ve Sayın Kushner'ı Sazan Adası'na götürmüştü. Kıyı boyunca helikopter uçuşu.

READ  Rusya ve Ukrayna arasındaki en son savaş haberleri: canlı güncellemeler

Bir röportajda Bay Tarry, Bay Kushner ve Bayan Trump ile Sazan'ı geliştirme arzusunu ancak bunun tarihini ve çevresini koruyacak şekilde yapılması konusunu görüştüğünü söyledi.

Bay Kushner ve Bay Grenell, milyarder Arnavut işadamı Şefqat Kastrati ve oğlu Musa Kastrati ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. İş ortakları ve Bay Kushner'e göre yatırımları arasında Tiran'daki uluslararası havaalanını, Arnavutluk'taki bir benzin istasyonları zincirini, otelleri ve diğer işletmeleri yönetme imtiyazı da yer alıyor.

Bay Kushner bir röportajda “İnşaat maliyetini ve yerel olarak nasıl faaliyet göstereceğimizi anlamamıza yardımcı oldular” dedi.

Ekim 2022'de Shafqat, Kastrati'yi satın aldı 7,5 milyon dolarlık ev Tapu kayıtları, Bayan Trump ve Bay Kushner'ın şu anda yaşadığı yerin yakınında, Indian Creek, Florida'da bir mülk olduğunu gösteriyor. Castrati ailesi geçen yıl da Bir otel satın aldım Miami'nin Brickell bölgesinde Katar kraliyet ailesinden 55 milyon dolara.

Musa Kastrati bir röportajda aile şirketinin Bay Kushner'in Arnavutluk projelerinde oynayacağı rolün hâlâ belirsiz olduğunu, ancak muhtemelen bazı komplekslerin inşasına yardım etmeyi de içereceğini söyledi. Castrati ayrıca Aralık 2022'de Bay Grenell ile birlikte Bay Trump'ın Florida'daki tatil yeri ve ikametgahı olan Mar-a-Lago'yu ziyaret ettiğini ve akşam yemeği yerken eski başkan geldiğinde Bay Trump ile de kısa bir görüşme yaptığını doğruladı. Bay Castrati, Bay Trump ile potansiyel anlaşmayı tartışmadığını söyledi.

Bay Grenell, Arnavutluk'ta turizmi tanıtmak ve Başbakan Sayın Rama'yı övmek için defalarca Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarını kullandı.

“Rama’nın Balkanlar vizyonunu destekliyorum” Bay Grenell, 2021'deki bir televizyon röportajında ​​şunu söyledi:Arnavutluk'ta başka bir otel sektörü yöneticisi olan İrfan Hysenbiliu ile tanıştıktan sonra. “Arnavutluk'u seviyorum ve Amerikalı yatırımcıları ülkeye davet ediyorum.”

Suudi Arabistan Krallığı hükümeti geçtiğimiz günlerde Arnavutluk'taki yatırımlarını artırmanın yollarını aradığını duyurdu. Öncelikle inşaata yardım ederek Sazan'ın kalkış noktası olan ve yeni uluslararası merkezin bulunduğu Avlonya'da su, elektrik ve kanalizasyon hizmetleri plaj alanlarının yanında bulunmaktadır. Havaalanı zaten çalışıyor bina. kadar yatırım yapmak istediğini söyledi. Ülkede 300 milyon dolar.

Bu ayın başlarında Suudi yetkililer Arnavutluk'a gitti Yaratılışı duyurmak için Turizm projeleri de dahil olmak üzere “iki ülke arasında yeni bir ekonomik ortaklık kurmak” için Suudi-Arnavut İş Konseyi adını verdikleri yerden. Grubun Suudi başkanı Abdul Rahman Al-Mufarreh yorum taleplerine yanıt vermedi.

Michael S. Schmidt Raporlara katkıda bulunuldu.