Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Merkez Bankası’ndan Türk lirası mevduatı destekleçek adım – son Takika Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası’ndan Türk lirası mevduatı destekleçek adım – son Takika Ekonomi Haberleri

TCMB’nin konuyla ilgili rızın tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, döviz transkalmülü kur kurumamalı hesaplara Politika faizinin alında faizinin vereblikek yapılabileceği, ancak şimdi Politika faizi olan 1 haftalık vadeli repo ihale faizinin’5 Olamayasak. Faizin cazibesi azlatılakak azlantılakak kur kurkurmalı mevduata (KKM) mevduat standart TL mevduat desteklenirken dörtiZ

Ayrıca gerçek hesap dönüşümlerinin geçmişinde de teknik değişiklik yapıldı. Buna göre ülkede ikamet eden gerçek kişiler, 30 Kasım 2023 tarihi itibarıyla mevduatlarını altın, dolar, euro ve İngiliz sterlini cinsinden takas edebilecek.

Merkez Bankası’nın döviz kurkurmalı mevduat hesaplarında uyguladığı politika faizinden düşük oranlar, kur farkının banka izi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda, banka tarafından aradaki farkın talışım.

Gur Farkin’in siyaset faisi ile hesaplanan tudartan yüksek olmasi turumunda is sos konusu destec tudarinan, politica faisi ile hesaplanan tutara kadar olan kismimidan banka, tenesek.

Marcus Pangasi, DL Mevduati Ghasib Hale Ketirmayi Ameliere

TCMB, TL mevduatı için bir dizi adım atmıştı.

TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı y’yde üyzüde 3,5’e artırıldı.

READ  THY uçuşları iptal etti: Türk Hava Yolları uçuşları iptal mi etti?