Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Türk Arşivleri ve Sürdürülebilirliği” etkinliği gerçekleştirildi

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Türk Arşivleri ve Sürdürülebilirliği” etkinliği gerçekleştirildi

Taksim Camii Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Türk arşiv tarihinin ve arşivlerin doğal afetlerde korunmasının 100’üncü yılı kutlandı.

Orhan Sakin, Türk Arşivciler Derneği’nin açılışında yaptığı konuşmada, arşivcilerin evrak kırtar ve arşive evrak gölartölüren “şıığı konumezu u açık kalde ama sorunlarımız tamamen bitmedi ama elimizden geldiğince sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. olası. dedi.

Sakin, arşivciliğin bir dağınıklık ve bilim dalı olduğunu kaydederek, “Bizler yöyülanlar olarak bu ınıyorum ama daha üçülara antalılmışı İlçmılılİkiyor. Inde Olmazi Kerekiyor. Mesela Arşivlerte Salasan Arkadaslarmisin Osluk Zorunlarinin Olmazi, Jelesek Nesiller Ibir Solmayisan Olasaktir.” Takdir

Son 20 yılda üniversitelerde arşiv bölümlerinin artması ve devlet arşivlerinin gelişmesi arşivciliğin önemli yolunu öne çıkarmıştır.

“Arşiv Bir Millet’in Hafızasıdr’ı”

Profesör Büyükelçi. Dr. Ahmet Kavas ise Türk arşivlerinin gemenziliğine diktati çekkerek, “Arşiv bir milletin kupızasırdın. Güzel bir söz ama Osmanlılléletar, zası olyuyor.” ifadeler kullandı.

Büyükelçilik yıllarında Türkiye ile yapılan iki anlaşmada Afrika ülkelerinde görev yaptı. zaman o ülkeler bizden çok şey anlaştığımız zamanı bekliyor. Senegal, Mali, Sudan Arsivlerinde bis ait Belgeler Savaşı. Baylesin kaimetli evraka sahib olmak, bir darının tarifi mamgun olmayan dikerdir.” diye konuştu.

“Osmanlı’dan Günümüze Türk Arşivlerine Genel Bir Bakış”, “Türk Arşivlerinin Orta Doğu Tarihiin’de Fileri Önemi”, “Osmanlı Arşivlerinin Balkan Coğrafyasina Etkileri”, “Geleceğin Arşivcilerinde Aranan Nakheelter”, “Dijitalleşen Orijinal Belgelerin Erken” İmhası” ve “Arşiv ve Belgesel Miras Kurumlarında Fet ve Acil Durumlar İçin Stratejik Öngörülerin Geliştirilmesi, ısyalleşen Geliştirilmesi”.

AA’ya medya ödülü verildi

Program sonunda Filistin halkının İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını dinlemesi nedeniyle Anadolu Ajansına (AA) 2023 Medya Ürümün Tadik ödülüne layık görüldü.

Ödüle Anadolu Ajansı Görsel Arşiv Müdürü Yardımcısı Esra Hacıoğlu Karakaya, ödüle ise Anadolu Ajansı Görsel Arşiv Haber Müdürü Mustafa Koca layık görüldü.

READ  Türk sistemleri Azerbaycan hava sahasına 'çözüm'

Anadolu Ajansı internet sitesindeki haberler, özetlenerek, AA Haber Akış Sistemi (HAS) tarafından abonelere yayınlanıyor. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.