Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Microsoft, Activision’ın satın alınmasını engelledikten sonra İngiltere’de tekrar grev yaptı

Microsoft, Activision’ın satın alınmasını engelledikten sonra İngiltere’de tekrar grev yaptı
  • Microsoft: Karar İngiltere’de güveni sarsıyor
  • AB’nin bir iş kurmak için daha iyi bir yer olduğunu söylüyor
  • Düzenleyici: Birleşik Krallık’taki tüketicileri ve işletmeleri koruyoruz
  • İngiltere’nin çekici bir teknoloji sektörü var – Başbakanlık Sözcüsü

LONDRA (Reuters) – Microsoft (MSFT.O) şefi Brad Smith, Birleşik Krallık düzenleyicisinin Call of Duty yapımcısı Activision Blizzard’ı devralmasını engelleme kararının, teknoloji şirketleri için bir varış noktası olarak İngiltere’ye olan güveni “sarstığını” söyledi.

Hükümetten bağımsız olarak faaliyet gösteren Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), gelişmekte olan bulut oyun pazarındaki rekabeti vurabileceğini söyleyerek Çarşamba günü anlaşmayı engelledi.

Microsoft, Perşembe günü “Britanya için muhtemelen kırk yılın en karanlık günü” olduğunu söyleyerek yanıt verdi ve küresel teknoloji endüstrisine İngiltere hakkında yanlış mesaj gönderdi.

“İngiltere hükümeti yatırım getirmek istiyorsa, istihdam yaratmak istiyorsa (…) Sermaye Piyasası Kurumu’nun rolüne, Birleşik Krallık’taki düzenleyici yapıya, bu anlaşmaya, ABD’nin vereceği mesaja ciddi bir şekilde bakmalı. İngiltere az önce dünyaya anlattı.”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın bir sözcüsü, Smith’in yorumlarının “gerçeklerle desteklenmediğini” söyledi.

“İngiltere’nin çok çekici bir teknoloji sektörüne ve büyüyen bir oyun pazarına sahip olduğuna inanmaya devam ediyoruz” dedi. “Microsoft ve diğer şirketlerle proaktif olarak ilişki kurmaya devam edeceğiz.”

Smith, Microsoft’un Brüksel’deki düzenleyicilerle etkili bir şekilde çalıştığını ancak Londra’da çalışmadığını söyledi ve bunun İngiltere’nin Brexit sonrası daha esnek olacağı iddiasını çürüttüğünü söyledi.

Şirketin Sermaye Piyasası Kurumu’nun sorularını yanıtladığını, başka bir endişeniz varsa dönüş yapmalarını istediğini söyledi. Sessiz kaldılar ve onlardan hiçbir şey duymadık” dedi.

“Burada açık bir mesaj var – bir gün bir iş kurmak istiyorsanız AB, Birleşik Krallık’tan çok daha cazip bir yer.”

Ancak Sermaye Piyasası Otoritesi’nin CEO’su Sarah Cardell, düzenleyicinin rolünün İngiltere’nin şirketlerin büyüyüp gelişebilmeleri için rekabetçi bir ortam olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

READ  Microsoft, Final Fantasy 7 Remake gönderisinin alay değil bir hata olduğunu onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu’nun aldığı karar, anlaşmanın rekabet üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için ulaştığımız bağımsız bir karardır ve bunun İngiltere için doğru bir karar olduğuna inanıyoruz.”

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun da rekabet gerekçesiyle anlaşmayı engellemek için bastırdığını kaydetti.

Dün Microsoft, Activision’ın (ATVI.O) “güçlü” desteğiyle devam edeceğini söyledi.

CMA kararlarına yapılan itirazlar, kararın esası hakkında bir karar veren Rekabet Temyiz Mahkemesi tarafından görülür. Microsoft’un yeni çareler sunması için bir fırsat olmayacak.

(Muviga M ve Paul Sandel tarafından rapor edilmiştir); Sarah Young’ın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.