Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Microsoft, WordPad’i yaklaşık 30 yıl sonra Windows’tan kaldırıyor

Microsoft, WordPad’i yaklaşık 30 yıl sonra Windows’tan kaldırıyor

Microsoft artık WordPad’i güncellemiyor ve kelime işlemciyi Windows’un gelecekteki bir sürümünden kaldırmayı planlıyor. Yazılım devi bunun yerine, Windows 95’ten bu yana Windows’un bir parçası olarak sunulan temel WordPad uygulamasından her zaman daha zengin özelliklere sahip olan ücretli bir kelime işlemcisi olan Microsoft Word’ü önerecek.

Kısa mesajda “WordPad artık güncellenmiyor ve Windows’un gelecekteki bir sürümünde kaldırılacak” yazıyordu. Destek notu Microsoft Cuma günü yayınladı. “.doc ve .rtf gibi zengin metinli belgeler için Microsoft Word’ü, .txt gibi düz metinli belgeler için ise Windows Not Defteri’ni öneriyoruz.”

WordPad, Windows 8’den bu yana önemli ölçüde güncellenmedi.
Tom Warren/The Verge’ın ekran görüntüsü

WordPad’in kaldırıldığı haberi, Microsoft’un Not Defteri’ni otomatik kaydetme ve otomatik geri yükleme sekmeleri gibi özelliklerle yükselttiğini açıklamasından sadece bir gün sonra geldi. Microsoft, Windows Not Defteri uygulamasını yıllar sonra ilk kez 2018 yılında güncellemiş ve Windows 11 sürümüne sekmeler eklemeye devam etmişti.

Ancak dizüstü bilgisayar programı o kadar ilgi görmedi. Kelime işlemci, Windows 7’nin Şerit Kullanıcı Arayüzü ile güncellendi, ancak Windows 8 için küçük bir yeniden tasarımdan sonra herhangi bir büyük ekleme yapılmadı. Microsoft artık WordPad’i “Windows’un gelecekteki sürümünde” tamamen kaldıracak; bu muhtemelen 2024’te görmeyi beklediğimiz Windows 12 sürümü olacak ve birçok yapay zeka destekli özelliğe sahip olacak.

READ  New York Times bulmacası 31 Ağustos 2023 cevapları