Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Milletvekili, Türklerin vize sorunları için önerge verdi

Duran Yılmaz – Ankara

Milletvekili, Türklerin vize sorunları için önerge verdi

Cumhuriyetçi Parti (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sibel Özdemir, vize almaya çalışan Türk vatandaşlarının yaşadığı zorluğu bir önerge sunarak meclis gündemine getirdi.

sınıf=”cf”>

Özdemir, yaptığı açıklamada, “Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alma süreci daha zor hale geldi ve vize alma maliyeti son yıllarda ret sayısında keskin bir artış ile dört buçuk kat arttı.” Dedi. Parlamento hareketi.

Özdemir, Türkiye’nin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) Türk vatandaşlarının Schengen vize reddinin 2014’te yüzde 4’ten 2020’de yüzde 12,7’ye yükseldiğini belirten bir rapor sunduğunu yineledi.

Özdemir’e göre gereksiz belge talepleri, vize ücreti artışları ve başvuru retleri ile süreci uzatmanın yanı sıra vize başvurularının ardından en az iki ay süreyle randevu alınabiliyor.

Öztemir, “İş veya turizm amaçlı vize başvurusunda bulunanlar çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalıyor” diyen Öztemir, eğitim amaçlı başvuran öğrencilerin, bilimsel etkinlik, proje ve sergilere katılmak isteyen akademisyenlerin gerekli süre içerisinde vize alamadıklarını da sözlerine ekledi.

Türk vatandaşlarından transit geçişlerde dahi vize istendiğini, vize reddi kararlarının her ay arttığını belirten Öztemir, “Ancak bu kararları veren ülkelerden gerekli açıklamalar istenmiyor” dedi.

sınıf=”cf”>

Öztemir, “AB üye ülkelerinin vize başvurularında vatandaşlarımıza karşı haksız bir tutum sergilemesini kabul etmiyoruz” diyen Öztemir, Dışişleri Bakanlığı’nın da yakında sürece müdahale edeceğini sözlerine ekledi.

Türkiye,

READ  Tripodvisor'a göre 2022 için Dünyanın En İyi 10 Plajı