Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Milyon Yılda Bir” – Bilim insanları Fas'ta ördek gagalı dinozorlara ait tuhaf fosiller keşfetti

“Milyon Yılda Bir” – Bilim insanları Fas'ta ördek gagalı dinozorlara ait tuhaf fosiller keşfetti

Batanın gagası yaklaşık bir midilli büyüklüğündeydi (3-4 metre uzunluğunda) ve Avrupa'daki ördek gagalı dinozor türlerine çok benziyordu. Kredi bilgileri: Raul Martin

Uluslararası bir bilim insanı ekibi, Fas'ta midilli büyüklüğünde ördek gagalı dinozorların fosillerini keşfetti. Analizleri, Avrupa ve Afrika'daki dinozorlar arasında şaşırtıcı bir ilişkiyi ortaya koyuyor.

Kuzey Amerika'da evrimleşen bir grup olan ördek gagalı dinozorlar nasıl Fas'a geldi? Sonunda Kretase dönemi Yaklaşık 66 milyon yıl önce, yükselen deniz seviyeleri ve süper kıta Pangea'nın parçalanması, Afrika'yı izole bir ada kıtası haline getirdi. Her tarafı sularla çevriliydi.

Birkaç yıl önce, Kuzey Amerika'da gelişen bir grup olan ördek gagalı dinozor ailesinin bir üyesinin kalıntıları Afrika'da bulunmuştu ve bu da oraya nasıl geldikleri sorusunu gündeme getirmişti.

Bilimsel raporlardan yeni bilgiler

Şimdi yeni bir çalışma yayınlandı Bilimsel raporlar Ördek gagalarının yalnızca Tethys Denizi'ni geçmeyi başarmakla kalmayıp, aynı zamanda Afrika'yı kolonize ettikten sonra en az üç tane olmak üzere son derece çeşitli olduklarını ortaya koyuyor. Sınıflandırmak Kretase döneminin sonunda Kuzey Afrika'da yaşadı.

Fas'taki kazılar yeni bir ördek gagalı dinozor türünü ortaya çıkardı. Gagalı oldularYaklaşık 3-4 metre uzunluğunda ve yaklaşık 250 kg ağırlığındaydı, yani kabaca bir tay büyüklüğündeydi. Hayvan, ördek gagası standartlarına göre küçük olmasına rağmen, kafatası kemikleri birbirine sıkı sıkıya bağlıydı, bu da onun olgun olduğunu gösteriyordu.

Ördek gagası beyin fosili

Ördek gagası beyin fosili. Kredi bilgileri: Dr. Nick Longrich

Yeni ördek gagasının anatomisi Avrupa türlerininkine çok benziyor ve bu da ördek gagasının Kuzey Afrika'yı kolonileştirmek için birkaç yüz kilometrelik açık su boyunca yüzdüğünü veya yüzdüğünü gösteriyor. Ayrıca daha büyük kemikler, yaklaşık 5-6 metre uzunluğunda, daha büyük üçüncü bir türün varlığına işaret ediyor.

READ  NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu yok etmek için 1 milyar dolar ödeyecek

Çalışma, Bath Üniversitesi Yaşam Bilimleri Bölümü ve Milner Evrim Merkezi'nden Dr Nicholas Longrich, Bask Ülkesi Üniversitesi'nden Xavier Pereda-Superbiola, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nden Nathalie Bardet ve Noureddine tarafından yürütüldü. Jalil, Cadi Ayyad Üniversitesi Ulusal Doğa Tarihi Müzesi ve Marakeş Doğa Tarihi Müzesi'nden.

Gagalı patatesi ve ekosistemini anlamak

Yeni dinozorun adı belli oldu Gagalı oldular (Arapça'da sırasıyla “gaga” ve “ördek” anlamına gelir). Rostrally Daha önce bilinen tek Afrika ördek gagasına çok benziyorOdysseus, bir yabancıAncak çenelerin ve dişlerin şekli farklı; bu da onun farklı bir tür olduğunu, belki de farklı bir ekolojik nişi işgal ettiğini gösteriyor.

Bunların her ikisi de Rostrally Ve Yabancı Bunlar, ayrıntılı kafa armalarıyla bilinen bir grup ördek gagası olan Lambeosaurinae alt ailesinin bir parçasıydı. Bu zirveler sadece gösteriş amaçlı değildi; Bir korna gibi yankılanabilecek uzun burun geçitleri vardı.

Araştırmayı yöneten Dr. Longrich, “Bunlar muhtemelen çok sesli hayvanlardı” dedi. “Modern kuşlar eş bulmak veya belirli bölgelerin reklamını yapmak için ses çıkarıyor. Ancak sürüler halinde özellikle yüksek sesler çıkarırlar; bir flamingo sürüsü veya yuva yapan bir pelikan kolonisi çok gürültülüdür ve sürekli iletişim halindedir.

“Dolayısıyla bu kuşların da kuşlar gibi sosyal hayvanlar olması muhtemeldir.”

Beyin aynı zamanda dinozor standartlarına göre de büyüktür; bu, kargalar ve primatlar gibi sosyal hayvanlarla ilişkilendirilen bir özelliktir.

Dr Longrich, “66 milyon yıl önce Fas kıyılarında dolaşan bu küçük ördek gagalı kuşlardan oluşan çok gürültülü sürüler (ya da tercihinize göre sürüler) mevcut olabilir” dedi.

Rostrally Genç bir hayvandı ancak beyni çevreleyen kemikler sıkı bir şekilde birbirine örülmüş ve kısmen kaynaşmıştı; bu da onun tamamen gelişmiş bir yetişkin hayvan olduğunu gösteriyor. Diğer Fas türleri, YabancıYaklaşık aynı büyüklükteydi. Ekip ayrıca kol kemiği ve uyluk kemiği de dahil olmak üzere daha büyük kemikler üzerinde çalışarak üçüncü, daha büyük bir türün varlığını öne sürdü.

READ  Bu haftanın uzay fotoğrafı: Mars'ın yamaçlarında saklanan robotu görebiliyor musunuz?

Longrich, “Ördek gagaları yalnızca Kretase'nin sonunda Afrika'ya ulaşmakla kalmadı, aynı zamanda ulaştıktan sonra açık nişlerden yararlanacak şekilde hızla evrimleştiler ve çeşitlendiler” dedi.

Keşfetmenin önemi

Kretase'nin sonunda deniz seviyeleri yüksekti, kıtaların çoğunu sular altında bırakıyordu ve Dünya'nın kara kütleleri Pangea'nın parçalanması ve kıtaların sürüklenmesi nedeniyle parçalanmıştı. Modern Avustralya gibi bir ada kıtası olan Afrika'nın okyanusta tek başına yüzmesine neden olan da budur. Ancak kara bağlantıları kesildikten çok sonra evrimleşen ördek gagalı dinozorlar bir şekilde Afrika'ya ulaşmayı başardı.

Longrich, “Dinozorların Afrika'ya ulaşmak için suları geçmiş olması son derece düşük bir ihtimal, ancak bu ihtimal imkansızla aynı şey değil” dedi ve şöyle devam etti: “Yeterince zaman verilirse, ihtimal dışı olan mümkün hale gelir. Her gün bir piyango bileti satın alın ve beklerseniz yeterince uzun süre kazanırsan kazanacaksın.

“Okyanus geçişleri milyon yılda bir gerçekleşen olaylar olabilir ama Kretase Dönemi yaklaşık 100 milyon yıl sürdü. O dönemde dinozorların denizleri geçmesi de dahil olmak üzere pek çok tuhaf şey yaşanabilirdi.

Modern hayvanların bazen okyanusta alışılmadık yolculuklar yaptığının görüldüğünü belirtti. Bir iguana kasırgası Karayipler'de karaya çıktı ve yüzlerce kilometre uzaktaki başka bir adaya vurdu. Aldabra Adası'ndan bir kaplumbağa denize sürüklendi ve 700 kilometre uzaklıktaki Tanzanya'da karaya çıktı. Geyikler, filler ve su aygırları Buzul Çağı'nda Girit'e yüzdüler.

Longrich, “Bu ördek gagası muhtemelen kariyerimin en şaşırtıcı keşfi” dedi. “Bana Afrika'da ne tür dinozorlar bulduğumuzu sorarsanız, bırakın üç türü, ördek gagalı dinozor hayal edebileceğim en son şeydi.

“Fosil kayıtlarında hala bilinmeyen pek çok şey var, ancak eğer orada olmasaydı, fosil toplamaya devam etmemize gerek kalmazdı.”

Paris Doğa Tarihi Müzesi ve Cadi Ayyad Üniversitesi'nden Dr. Noureddine Jalil şunları söyledi: “Fas fosfat, yaşam tarihinin önemli bir dönemindeki geçmiş biyolojik çeşitliliğin ve ardından dinozorlar çağının son anlarının yeni resimlerini sunuyor. Memelilerin çeşitliliği yeni bir çağın müjdecisi.

READ  İnsanların neden kuyrukları yok?

Rostrally Akrabaları, birkaç yıl önce o dönemde Afrika kıtasında varlığını tahmin edemeyeceğimiz oyunculardı.

“Deniz kökenli olmalarına rağmen, bu Fas fosfatları eser miktarda fosfat da içeriyor Omurgalılar yeryüzünde yaşadı. Afrika'nın karasal ekosistemlerine açılan tek pencerelerden biridir. Dinozor kalıntıları, abelisaurid etoburlar, sauropod otçullar ve ornithischians olmak üzere üç ana dinozor grubunun da temsil edildiği büyük bir çeşitliliğe işaret ediyor.

Referans: “Fas'tan Yeni Bir Küçük Ördek Gagalı Dinozor (Hadrosauridae: Lambeosaurinae) ve Geç Maastrihtiyen Kuzey Afrika'sındaki Dinozor Çeşitliliği”, Nicholas R. Longrich, Xavier Pereda-Superbiola, Nathalie Bardet ve Noureddine Jalil, 13 Şubat 2024, Bilimsel raporlar.
doi: 10.1038/s41598-024-53447-9

Çalışma Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu ve Bilim ve Yenilik Bakanlığı tarafından finanse edildi.