Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güneş tutulması 2024: Kuzey Amerika'daki milyonlarca kişi büyük bir etki vaat eden şeyi görecek

Güneş tutulması 2024: Kuzey Amerika'daki milyonlarca kişi büyük bir etki vaat eden şeyi görecek
  • Jonathan Amos'un yazdığı
  • Bilim Muhabiri

Görüntü kaynağı, Getty Images/St. Louis Gönderim Sonrası

Fotoğrafa yorum yapın,

Carbondale'in iyi insanları bunu tekrar ve daha uzun süre yapabilir

Carbondale, Illinois halkı ne kadar şanslı?

Gök mekaniği, Dünya yüzeyindeki herhangi bir noktanın ortalama 375 yılda bir tam güneş tutulmasına tanık olması gerektiğini söylüyor.

Ortabatı şehrinin 30.000 sakini muhtemelen bu istatistiğe gülüyor çünkü sadece yedi yıl içinde ikinci kez ayın güneş diskini gölgelediğini görmek üzereler.

Üstelik 8 Nisan'da gerçekleşecek tutulma, 2017'de gördükleri tutulmadan daha iyi olacak. Gökyüzü 4 dakika 9 saniye boyunca, yani geçen sefere göre neredeyse iki kat daha uzun süre siyah kalacak.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Büyük Amerikan Tutulması, Bölüm II'yi izlemek için 200.000 kadar insanın güney Illinois'deki önemli izleme alanlarına akın etmesi bekleniyor. Ancak bu aynı zamanda tutulmanın Meksika'nın Pasifik kıyısından Kanada'nın Atlantik kıyısına kadar olan yolu boyunca da geçerli olacak. Yaklaşan etkinliğin büyük bir başarı olması bekleniyor.

2017 yılında, en derin gölgenin yolu – “küme” – Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeybatısındaki Oregon'dan güneydoğudaki Güney Carolina'ya kadar uzanıyordu. Bu aslında birkaç milli park da dahil olmak üzere seyrek nüfuslu bölgeleri kapsıyordu.

Bunun aksine, 2024 etkinliği Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Dallas, Indianapolis, Cleveland ve Buffalo gibi bazı büyük metropol bölgelerini kapsayacak.

ABD uzay ajansının tutulma programının yöneticisi Dr. Kelly Couric, BBC News'e şunları söyledi: “Bu tutulma, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yoğun nüfuslu tutulma olacak ve 31,5 milyon insan onu yürüyerek izleyebilecek.”

Fotoğrafa yorum yapın,

Yapıt: NASA cihazlarıyla donatılmış uçaklar gölgeyi kovalayacak

Beklendiği gibi NASA, o gün, Ay'ın gölgesine roket fırlatarak bunun Dünya atmosferinin üst kısmını veya iyonosferini nasıl etkilediğini görmek gibi basit deneyler gerçekleştirecek. Donanımlı jetler aynı zamanda gölgeyi de avlayacak.

Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi'nden Dr. Amir Kaspi şunları söyledi: “Uçakları uçurmamızın nedeni, gerçekten havalı olmalarının yanı sıra, atmosferde yükseğe çıkmanın, aslında erişemeyeceğiniz ışık dalga boylarına erişebileceğiniz anlamına gelmesidir. yerden.” Güneybatı Araştırma Enstitüsü.

2024'teki tam güneş tutulması Pasifik Okyanusu'nda başlayacak ve burada karanlık bir güneş, Cook Adaları'nın bir parçası olan Penrhyn Atoll sakinlerini şafak vakti 06:40 CST'de (16:40 GMT) karşılayacak.

Ay'ın gölgesi veya gölgesi, Dünya yüzeyinde saatte 2.500 kilometreden (1.500 mph) fazla bir hızla hareket edecek, Meksika kıyılarını 11:07 GMT'de (18:07 GMT) ve Meksika ile Amerika arasındaki Rio Grande sınırını geçecek. Amerika Birleşik Devletleri 13:27 CDT (18:27 GMT).

Görüntü kaynağı, Getty Images

Yolculuk, Kanada'nın New Brunswick (16:32 EST; 19:32 GMT) ve Newfoundland (16:39 EST; 19:39 GMT) eyaletlerini geçmeden önce 13 ABD eyaletinde devam ediyor.

Ay'ın gölgesi, Fransa'nın Normandiya kentinin yaklaşık 1.120 kilometre (700 mil) batısında, TSİ 21:55'te (19:55 GMT) Atlantik Okyanusu'nda Dünya yüzeyinin üzerinde yükselecek.

Üzgünüm Avrupa; Belki başka zaman.

Fotoğrafa yorum yapın,

Özel Gün: Gökbilimci ve sanatçı Tyler Nordgren'den tanıtım posteri (Resim kaynağı: tylernordgren.com)

Keskin gökyüzü gözlemcilerinin planları zaten mevcut.

Ulaşım ve konaklama seçeneklerini değerlendirecekler ve tarihi hava durumlarına çok dikkat edecekler.

Kafa karıştırıcı bulutlardan kaçınma şansı en iyi Meksika ve Teksas'tadır. Ancak gerçek şu ki, her gün, her yerde, hava mutluluğunuzu artırabilir veya bozabilir; bu Carbondale için de geçerli.

Görüntü kaynağı, S. R. Habbal ve M. Druckmüller

Fotoğrafa yorum yapın,

Tam güneş tutulması, güneşin koronasını incelemek için nadir bir fırsat sunuyor

Bugünlerde Güneş'e yönlendirilmiş tüm uzay teleskopları göz önüne alındığında, tutulmaların güneş bilgisine ekleyebileceği çok az şey olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak tam tutulmanın kendine has bir özelliği var çünkü Güneş'in kırılgan dış atmosferi olan koronayı incelemek için uygun koşullar sağlıyor.

Güneş rüzgarı, yüklü parçacıkların bu aşırı ısınmış mıknatıslanmış “gazından” kaynaklanır; milyarlarca ton madde bazen Dünya'ya doğru patlayarak uyduları, iletişimleri ve hatta elektrik şebekelerini devre dışı bırakabilir.

Korona, Güneş'in fotosfer yüzeyinin üzerindedir. Uydular, koronagraf adı verilen cihazları kullanarak parlamayı engelleyecek, ancak genellikle o kadar genişler ki, doğrudan yıldızın kenarının üzerindeki ışığın görülmesini de engelliyorlar. Ana koronal süreçlerin meydana geldiği yer bu bölgededir.

Ancak tutulma sırasında, Ay'ın diski Güneş'in diskiyle çakıştığında koronanın her tarafına ulaşılabilir.

Görüntü kaynağı, Aberystwyth Üniversitesi

Fotoğrafa yorum yapın,

Birleşik Krallık ve ABD'deki bilim insanları tutulmayı izlemek için çalışıyor

İngiliz bilim insanları, cihazları Dallas'ta konuşlandırmak için NASA ile işbirliği yaptı. Korona ışığının yönsel kalitesini incelemek için bir polarimetreye ve uyarılmış demir atomlarının davranışını aramak için bir spektrometreye sahip olacaklar.

Aberystwyth Üniversitesi'nden Dr Hugh Morgan şöyle açıkladı: “Tutulma sırasında doğa bize bu bölgeyi göreceli olarak kolaylıkla ölçmek ve Güneş ile güneş rüzgarı arasındaki bağlantıları görmek için eşsiz bir fırsat veriyor.”

Fotoğrafa yorum yapın,

Tutulmayı nasıl izlerseniz izleyin, bunu güvenli bir şekilde yapmanız çok önemlidir.

Ancak tutulma bilimine katılmak için profesyonel bir bilim insanı olmanıza gerek yok. Pek çok vatandaş araştırma projesi var. örnek:

  • the güneş kırıcı Girişimin güneşin tam şeklini ölçme konusunda yardıma ihtiyacı var. Evet yuvarlak ama kutuplardan biraz sıkıştırılmış.
  • Eclipse Ses Manzaraları Karanlığa daldıklarında doğal dünyanın, özellikle de hayvanların nasıl tepki verdiğini kaydedecek. Görünüşe göre arılar uçmayı bıraktı.
  • the Küresel gözlemci Projenin sıcaklık değişimlerini ve bulut davranışını kaydetme konusunda yardıma ihtiyacı var.
  • Ve Megafilm Tutulma Etkinliğin genişletilmiş bir görüntüsünü yakalamak için bir kez daha bir dizi DSLR fotoğraf makinesi kullanacaksınız.

Yurttaş bilimi etkinliklerinin çoğunu koordine eden NASA'dan Dr. Liz McDonald, “Yol üzerinde insanların olması, bu gözlemler için bir kuvvet çarpanı olacak ve daha uzun gözlemler yapmamızı ve olup bitenler ile değişenleri daha yakından ilişkilendirmemizi sağlayacak” dedi. .

Dışarı çıkın ve keyfini çıkarın, ancak bunu güvenli bir şekilde yapın. Açıkta kalan güneşe çıplak gözle bakmayın.

Montana ve Kuzey Dakota, 2044'te tam güneş tutulmasının sonunu görecek, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nin geniş bir bölümünü kat edecek bir sonraki olay bir sonraki yıla kadar gerçekleşmeyecek.

Dr. Couric, “Bu özel bir şey, bu yüzden denemelisiniz” dedi.

READ  Dört gönüllü, bir yıl boyunca simüle edilmiş bir Mars habitatına kilitlendi.