Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Moody ve Blinken, Papua Yeni Gine’de Pasifik Adası liderleriyle buluştu

Moody ve Blinken, Papua Yeni Gine’de Pasifik Adası liderleriyle buluştu

(Reuters) – Hindistan Başbakanı Narendra Modi Pazartesi günü Papua Yeni Gine’de düzenlenen bir zirvede Pasifik adalarına destek sözü verdi ve ABD dışişleri bakanı da Pasifik liderleriyle görüşecek ve Papua Yeni Gine ile bir savunma anlaşması imzalayacak.

Washington ve müttefikleri, 40 milyon kilometrekare (15 milyon mil kare) okyanusa yayılan Pasifik ada ülkelerini, Tayvan üzerindeki gerilimlerin ortasında büyüyen bir endişe olan Çin ile güvenlik bağları kurmaktan caydırmaya çalışıyor.

Tarihçiler, geçen yıl Pekin ile bir güvenlik anlaşması imzalayan Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları’nın, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Filipinler’i özgürleştirmeye yönelik Pasifik ötesi kampanyasının merkezinde yer aldığını söylüyor.

Pasifik ada liderleri, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen deniz seviyelerinin en acil güvenlik öncelikleri olduğunu söylediler.

Modi, Hint-Pasifik Ada İşbirliği Forumu’nun 14 liderine Hindistan’ın küçük ada devletleri için güvenilir bir kalkınma ortağı olacağını ve “özgür, açık ve kapsayıcı bir Hint-Pasifik” taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Açılış konuşmasında, “Dijital teknoloji, uzay teknolojisi, sağlık güvenliği, gıda güvenliği, iklim değişikliği ve çevre koruma alanlarındaki yeteneklerimizi ve uzmanlığımızı hiç şüphesiz paylaşmaya hazırız” dedi.

Dörtlünün liderleri Avustralya, ABD, Japonya ve Hindistan’ın Hiroşima’da Pasifik ada ülkeleriyle işbirliğini artırma konusunda anlaştığını da sözlerine ekledi.

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape açılış konuşmasında Hindistan’ı “büyük ülkelerin rolü nedeniyle acı çeken” küçük ada devletlerini düşünmeye çağırdı.

Merab, örneğin Rusya’nın Ukrayna ile savaşının bölgenin küçük ekonomilerinde enflasyona ve akaryakıt ve enerji fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu söyledi.

READ  Beyaz Saray, Biden'ın önümüzdeki ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceğini söyledi

savunma anlaşması

Modi, Çin ile güvenlik anlaşması Washington’u Pekin’in bölgedeki niyetleri konusunda endişelendiren Solomon Adaları lideri Manasseh Sogavare ile ikili bir görüşme yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ABD ile Papua Yeni Gine arasında bir savunma işbirliği anlaşması imzalaması ve ayrıca öğleden sonra Pasifik ada liderleriyle bir toplantı düzenlemesi bekleniyor.

Birkaç üniversite, Çin’i kızdırabileceği korkusuyla savunma işbirliği anlaşmasının imzalanmasına karşı kampüs protestoları düzenledi. Marape, PNG’nin önemli bir ticaret ortağı olan Çin ile iş yapmasını engelleyeceğini yalanladı.

Papua Yeni Gine hükümeti daha önce ABD savunma anlaşmasının, Papua Yeni Gine’nin onlarca yıllık ihmalden sonra savunma altyapısını ve kapasitesini güçlendirecek mevcut bir anlaşmanın bir uzantısı olduğunu söyledi.

Marby Pazar günü medyaya, savunma anlaşmasının önümüzdeki on yılda ABD askeri varlığında da bir artış göreceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un Papua Yeni Gine Savunma Kuvvetleri için koruyucu ekipman, iklim değişikliğini hafifletme ve sınır ötesi suç ve HIV ile mücadele de dahil olmak üzere ekonomik ve güvenlik işbirliğini geliştirmek için Papua Yeni Gine ile ortak olarak 45 milyon dolarlık yeni fon sağlayacağını söyledi. / AIDS.

Blinken, ABD fonlarının HIV/AIDS ile savaşmak için testlerin ilerletilmesine ve antiretroviral tedaviye erişime yardımcı olduğu bir sağlık bakım kliniğini ziyaret etti.

PNG Post Courier, ABD Hint-Pasifik Komutanlığı komutanı Amiral John Aquino’nun Papua Yeni Gine Savunma Kuvvetlerine kişisel koruyucu ekipman sunmak için Papua Yeni Gine’deki Murray Kışlasında düzenlenen bir törene katıldığını bildirdi.

(Sydney’den Kirsty Needham tarafından bildiriliyor); Düzenleyen Lincoln Feast

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.