Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus-Ukrayna Savaşı: Bakhmut’tan Canlı Güncellemeler

Rus-Ukrayna Savaşı: Bakhmut’tan Canlı Güncellemeler
Bir tankın üzerindeki Ukraynalı askerler geçen hafta Bakhmut yakınlarındaki cephe hattına doğru ilerliyor.kredi…Tyler Hicks/New York Times

KYIV, Ukrayna – Üst düzey bir Ukraynalı yetkili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kiev’deki askeri liderlerin dikkatlerini şehri görünürde kaybetmekten uzaklaştırmaya çalışırken, Rus güçlerinin Bakhmut harabelerini kalan Ukraynalı askerlerden temizlemek için “temizlik” operasyonları yürüttüğünü söyledi. çevresiyle savaşmak için.

Ukrayna kara kuvvetleri komutanı Orgeneral Oleksandr Sersky, hafta sonu Bakhmut’ta yalnızca küçük bir Ukraynalı asker grubunun olduğunu kabul etti ve bu, Rusya’nın şehri ele geçirmek için yaklaşık bir yıl süren harekâtını kazandığının üstü kapalı bir itirafıydı. General Sirsky, “koşulların değişmesi durumunda şehre girme fırsatları” sağlamak için bu birkaç gücün bölgelerini savunmaya devam edeceğini söyledi.

Yorumlar, Rusya geçen yazdan bu yana savaş alanında ilk başarısını elde ederken, Ukrayna’nın savaşın en kanlı kampanyasını tasvir etme biçiminde bir değişikliğe işaret ediyor. Bakhmut’taki kontrolü birkaç batı bloğuna indirgenmiş olsa da Ukrayna, aylardır Rusların şehri ele geçirmesini engellemek için kıyasıya mücadele ediyor. Şimdi yetkililer, Bakhmut’u savunmaktan Rusların onu tutmasını zorlaştırmaya odaklandıklarını kabul ediyor gibi görünüyor.

Kiev’deki savaş alanına ilişkin birçok iddia doğrulanamasa da, Ukrayna kuvvetlerinin son haftalarda Bakhmut’un kuzey ve güneyinde küçük kazanımlar elde ettiği ve 6 Mayıs’ta başlayan önemli bir savaşta Rus savunma pozisyonunu kırdığı açık.

Pazar günü doğu cephesinde Ukrayna askerlerine yaptığı ziyarette konuşan General Cirsky, Pazar günü Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut’un eteklerinde ilerleme kaydetmeye devam ettiğini ve “şehri taktiksel olarak kuşatmanın eşiğinde” olduğunu iddia etti. Ancak Ukrayna ordusu, nereye ilerlediğine dair ayrıntı vermedi.

Ukrayna 3. Saldırı Tugayı komutanı Binbaşı Rodion Kudryashov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukraynalıların şehir genelinde küçük ama önemli kazanımlar elde etmeye devam ettiğini söyledi.

Ukrayna radyosu RBC-Ukraine ile yaptığı röportajda, “Düşmanın zayıflıklarını hissetmeye çalışıyoruz ve adım adım ona baskı uygulamaya, bizim için avantajlı konumlar işgal etmeye ve inisiyatif almaya çalışıyoruz” dedi.

Bazı analistler, Ukrayna iddialarının Bakhmut’taki gerilemeye ışık tutma girişimi gibi göründüğünü söyledi.

Roshan Consulting’de savunma analisti olan Konrad Muzyka Pazartesi günü, “Taktiksel bir kuşatmadan bahsetmek erken ve muhtemelen şehrin düşüşüne aceleyle verilmiş bir yanıtı yansıtıyor” dedi.

Ancak bu, Rusya’nın şehir üzerindeki kontrolünün garanti olduğu anlamına gelmiyor. Savaşçıları Rusların Bakhmut’a düzenlediği saldırıyı yöneten Rus paralı asker grubu Wagner’in değişken ve tumturaklı lideri Yevgeny Prigozhin’in planlarına çok şey bağlı olabilir. Hafta sonu “zafer” ilan ettikten saatler sonra Prigozhin, Cuma gününden itibaren savaşçılarını geri çekeceğini söyledi.

“1 Haziran’dan itibaren, yeniden yapılandırma, yeniden teçhizat ve ek eğitimden geçene kadar tek bir Wagner savaşçısı cephede olmayacak” dedi.

Wagner’in kurucusu Yevgeny V. Prigozhin’in Cumartesi günü Ukrayna’nın Pakhmut kentinde savaşçılarıyla birlikte göründüğünü iddia eden basın servisi tarafından yayınlanan bir videodan alınan bir görüntü.kredi…Associated Press aracılığıyla Prigozhin Basın Servisi

Aktif bir cepheden birlikleri çıkarmak kolay bir iş değil ve Rusya’yı şehrin dış mahallelerindeki yüksek arazilerde Ukrayna kuvvetlerinin saldırılarına karşı savunmasız bırakabilir. Analistler, Wagner ile Rus askeri liderliği arasında geniş çapta bildirilen gerilimler ve Rusya saflarındaki iletişim sorunları göz önüne alındığında, Ukrayna’nın istismar etmek için kaçışları izleyeceğini söylüyor.

READ  Rus kuvvetleri, Donbass şehirlerinin dışındaki büyük bir otoyola doğru ilerliyor

Prigozhin savaşçılarını şu anda geri çekmese bile askeri analistler, özellikle Ukrayna kuvvetleri 600 millik cephe hattının diğer kısımlarında çatışmayı tırmandırabilecek bir karşı saldırıya hazırlanırken, Rusya’nın Bakhmut’u ele geçirmede zorluklarla karşılaşacağını belirttiler.

Savaş Kitapları Araştırma Enstitüsü son analizi Pazar günü.

Ukrayna ve İngiliz askeri istihbaratı, Rus ordusunun bölgeye binlerce asker gönderdiğine dair kanıtların olduğunu bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “düşman şehrin kontrolü altındaki bölgeleri temizlerken” Ukrayna’nın şehir çevresinde “hakim yükseklikler için mücadele etmeye” devam ettiğini söyledi.

Şu an için Ukraynalı askerlerin Bakhmut Muharebesi’nde birincil hedeflerine ulaştığını söyledi.

“Düşmanın saldırı kabiliyeti büyük ölçüde azaldı” dedi. “Düşman ağır kayıplar verdi ve daha sonra açıklanabilecek bazı eylemler için zaman kazandık.”