Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Moskvich: Rusya’nın arabalara ihtiyacı var, bu yüzden bu Sovyet dönemi markasını yeniden başlatıyor

Moskvich: Rusya'nın arabalara ihtiyacı var, bu yüzden bu Sovyet dönemi markasını yeniden başlatıyor

Eski Sovyetler Birliği ve bağımlı ülkeleri dışında çok az şey bilinen Moskvich, 1930 civarında kuruldu ve 1991 yılına kadar faaliyet göstermeye devam etti. Komünist blok ülkelerinden birçok otomobil markası gibi, Moskvich de kalite sorunlarıyla boğuştu. Sovyet yetkilileri, Louis Sigelbaum’un “Yoldaşlar için Arabalar” kitabına göre, 50 beygir gücünde bir motor olan 1960’ların Muskovich 408 motorunu birkaç kusur için gösterdi.

Bu kalıcı sorunlara rağmen, Sovyet hükümeti, kitaba göre tesisi modernize etmek ve üretimi 1975 yılına kadar 200.000 araca çıkarmak için Fransız otomobil üreticisi Renault ile bir anlaşma imzaladı. Üretim, Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Renault gibi Batılı otomobil üreticilerinin yer değiştirmesiyle sona erdi. Eski Moskvich fabrikasının bir kısmı, 2005 yılında Renault ile Moskova şehri arasındaki bir ortak girişim olarak yeniden açıldı.

Renault, ünlü Rus otomobil markası Lada’nın ana şirketi Avtovaz’da da kontrol hissesine sahipti. Renault bu hafta yaptığı açıklamada Kontrol hissesinin Rusya hükümetine satıldığınıRenault otomobillerinin üretildiği Moskova fabrikasındaki kontrol hissesi ise Moskova şehrine satıldı. Renault, daha sonra Rusya pazarına dönme ihtimaline karşı kapıyı açık bıraktı.
Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin gazeteye yazdı. Blog yazısıHangi CNN Business tarafından tercüme edilmiştir. “Bu nedenle, fabrikayı şehrin varlıklarından biri olarak kaydetmeye ve tarihi marka Moskvich altında binek otomobil üretimine devam etmeye karar verdim.”

Sobyanin, “2022’de Moskvich tarihinde yeni bir sayfa açacağız” dedi.

Belediye başkanı, şirketin mevcut tüm fabrika çalışanlarını orada çalışmaya devam etmeye çalışacağını yazdı. Tesis ayrıca otomobil parçalarının çoğunu Rus şirketlerinden tedarik etmeye çalışacak. Sobyanin’in bloguna göre tesis, geleneksel benzinli otomobiller üretmeye başlayacak, ancak bir noktada elektrikli otomobillere geçecek.

Sobyanin, yakın gelecekte eski Renault fabrikasında Moskvich adı altında hangi araba modellerinin üretileceğini belirtmedi.

Moskvich, köklerini 1920’ler ve 1930’ların ilk Sovyet tarzı otomobillerinden bazıları olarak kabul edilenlere kadar takip ediyor. Dünya Savaşı’ndan sonra şirket, “Muskovit” anlamına gelen Moskvich adı altında otomobil üretmeye başladı. Moskova’da doğdu.

Bugün, yaklaşık 200.000 Moskvich arabası hala kayıtlıdır. RusyaAnaliz ajansı Autostat’a göre.

Genel olarak, Sovyetler Birliği’nin merkezi olarak kontrol edilen ekonomilerinde ve uydu devletlerinde üretilen arabalar kaliteleriyle bilinmiyordu.

READ  Hisse senetleri keskin bir şekilde düşüyor, petrol fiyatları düşüyor; Tesla tezgâhtayken GameStop vidaları

Doğu Alman Trabant gibi komünist blok ülkelerinde yapılan bazı arabalar Batı’da bir kült buldu. Trabant’ın gövdesi, plastik gibi görünen ancak odun hamuru, pamuk lifleri ve reçine karışımından yapılan Duroplast adlı bir malzemeden yapılmıştır.

Ancak geçişler mümkündür. O zamanlar komünistlerin kontrolündeki Çekoslovakya’da yapılan Škoda, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Volkswagen Grubu tarafından devralındı. Şu anda merkezi Çek Cumhuriyeti’nde bulunan şirket, VW Grubu’nun en ünlü ve karlı markalarından biri haline geldi.

CNN Business ve Reuters’den Mark Thompson bu hikayeye katkıda bulundu.