Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Powell, Fed’in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını yükseltmekte tereddüt etmeyeceğini söyledi

Powell, Fed'in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını yükseltmekte tereddüt etmeyeceğini söyledi

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, 3 Mart 2022’de Washington DC’de “Kongreye Sunacağı Yarı Yıllık Para Politikası Raporu” hakkında Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade veriyor.

Jonathan Ernst | AFP | Getty Resimleri

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Salı günü, fiyatlar sağlıklı bir seviyeye düşmeye başlayana kadar faiz oranlarının artırılmasını destekleyeceğini söyleyerek enflasyonu düşürme konusundaki kararlılığını yineledi.

Merkez bankası başkanı Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Bu, yaygın olarak anlaşılan tarafsızlık seviyelerinin aşılmasını içeriyorsa, bunu yapmaktan çekinmeyeceğiz” dedi. canlı röportajda. “Finansal koşulların yerinde olduğunu söyleyebileceğimiz, enflasyonun düştüğünü gördüğümüz bir yerde olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz.

“Bu noktaya geleceğiz. Bunda hiçbir tereddüt olmayacak” diye ekledi.

bu aydan daha erken, Fed gösterge borçlanma oranlarını yükseltti Yarım yüzde puanıyla, enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı için 2022 için ikinci artış.

Powell, bu artışın ardından 50 baz puanlık benzer hareketlerin önümüzdeki toplantılarda da gelebileceğini söyledi. ekonomik koşullar Şimdi oldukları gibi kalırlar.

Salı günü, enflasyonu Fed’in %2 hedefine yaklaştırma taahhüdünü yineledi ve bunun kolay olmayabileceği ve ABD ekonomisi pahasına gelebileceği konusunda uyarıda bulundu. İşsizlik oranı %3,6 Bu, 1960’ların sonlarından bu yana en düşük seviyenin biraz üzerinde.

“İşsizlik birkaç puan artarsa, hala güçlü bir iş piyasanız var” dedi. “Yumuşak bir iniş dediğim gibi, yumuşak bir şekilde dinlenmenin bir takım makul yolları olduğunu söyleyebilirim. Bizim işimiz ihtimalleri yenmek değil, bunun gerçekleşmesini sağlamak.”

ABD ekonomisi, büyük ölçüde devam eden arz yönlü kısıtlamalar, omikron Covid-19 değişkeninin yayılması ve 2022’nin ilk çeyreğinde büyümenin %1.4 oranında daraldığını gördü. ukrayna’da savaş.

Bununla birlikte, daha sıkı para politikası, keskin bir deflasyona ilişkin endişeleri artırdı ve Wall Street’te büyük bir satış dalgasına yol açtı. 75 baz puanlık faiz artırımına ek olarak, niceliksel genişleme olarak da bilinen aylık tahvil alım programını da durduran Fed, önümüzdeki aydan itibaren 9 trilyon dolarlık varlıkları elden çıkarmaya başlayacak.

READ  Dow Jones 300+ puan düştü, petrol 120 $ seviyesinden geri çekildi

Powell, Fed’in ekonomiye zarar vermeden enflasyon hedeflerine ulaşabileceğinden umutlu olduğunu söyledi.

“İşsizlik birkaç puan artarsa ​​hala güçlü bir iş piyasanız var. Yumuşak bir iniş dediğim gibi sakinleşmek için birkaç makul yol olduğunu söyleyebilirim. Bizim işimiz olasılıkları geri tutmak değil, deneyin ve gerçekleştirin.”

“Fiyat istikrarını sağlamanın bir miktar sancı olabileceğini” sözlerine ekledi, ancak işsizlik düşük ve ücretlerin yüksek olduğu işgücü piyasasının güçlü kalması gerektiğini söyledi.