Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nakit sıkıntısı çeken Türkler, gaz fiyatları arttıkça alternatif ısı kaynakları arıyor – Xinhua

11 Ekim 2022’de Türkiye’nin Avrupa bölgesinde Eminönü Meydanı’ndaki bir pazarda bir kişi farklı türdeki sobaların fiyatlarını soruyor. (Xinhua Fotoğrafı)

Emekli Türk vatandaşı, “Yükselen faturaları kaldıramadığım için doğalgaz kullanmayı bıraktım. Başka çarem yoktu” diyor.

İstanbul, Ekim 13 (Xinhua) — 70’li yaşlarının sonlarında emekli bir Türk vatandaşı olan Emirali Gülmez, Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’da rüzgarlı ve soğuk bir dağ gecekondu mahallesinde tek başına yaşıyor.

Gülmes’in küçük evinde, soğuk kış günlerinde rahat etmesi için doğalgazlı ısıtma sistemi bulunuyor, ancak geçen yıl ülkede yükselen enflasyon nedeniyle yüksek faturaları karşılayamadığı için kullanmayı bıraktı.

Eminönü’nde bir soba çarşısı, “Geçen yıl doğalgazı sadece 10 gün kullandım ve 480 TL (25,82 ABD Doları) ödedim. Bu yüzden artan faturalarla baş edemediğim için doğalgazı kullanmayı bıraktım. Başka çarem yoktu” dedi. Şehrin Avrupa yakasındaki meydanı Xinhua’ya anlattı.

Son altı ayda bir dizi zam ülkede doğalgaz fiyatlarının yüzde 85 artmasıyla İstanbulluları doğal gaza dayalı ısıtma sistemlerini odun ve kömür sobalarıyla değiştirmeyi düşünmeye zorladı. Ancak, bu tür alternatifler yüksek enflasyon nedeniyle de pahalıdır.

11 Ekim 2022’de Türkiye’nin Avrupa bölgesinde Eminönü Meydanı’ndaki bir pazarda bir kişi farklı türdeki sobaların fiyatlarını soruyor. (Xinhua Fotoğrafı)

Gülmes uzun zamandır eski odun sobasını yenisiyle değiştirmeyi düşünüyordu ama geçen yıldan bu yana yüzde 100’e yakın zam gören fiyatlar cesaret kırıcı.

“Yeni sobalar 400-500 liradan başlıyor, ucuz – sac sobalar. Sıradan olanlar (döküm sobalar) şimdi 2500-3 bin liraya satılıyor. En iyileri 4 bin liraya çıkıyor. Çok paradan bahsediyorum,” diye homurdandı Gülmes. Dökme demirden bir odun sobasının ayrıntılarını kontrol etti.

Eylül’de yüzde 83,45’i bulan enflasyonla karşı karşıya kalan Türkiye’de milyonlarca işçi ve emekli, 5 bin 500 lira asgari ücret ve genellikle 3 bin 500 ila 8 bin lira arasında değişen emekli maaşı ile geçinmeye çalışıyor.

READ  Türk Telekom Opera Salonu'nun gala gecesi eşsiz bir gösteri sunuyor

Fiyat artışına rağmen çarşıdaki dükkan sahipleri talebin güçlü olduğunu ve satışlarının 2021’e göre en az yüzde 60 arttığını söyledi.

Hakan Sedin, “Yaklaşık 15 yıldır burada bu işi yapıyorum. Bu yıl diğerlerinden farklı, çünkü bu (küresel) sorun karşısında doğalgaza talep yüksek ve fiyatlar yükseliyor” dedi. Fırın Dükkanı’nın Ortak Sahibi.

11 Ekim 2022’de İstanbul’un Avrupa semtindeki Eminönü Meydanı’ndaki Soba Çarşısı’nda iki işçi çalışıyor. (Xinhua Fotoğrafı)

Soba üreticisi Selik Kanepe’nin sahibi Murat Şelik’e göre, fabrikası artan talebi karşılamak için üretimini 24 saat artırıyor.

Çelik, Xinhua’ya verdiği demeçte, “Üreticiler bu aşırı taleplerle başa çıkmaya çalışıyor.” “Geçmişte mallarımızı bir hafta içinde teslim edebiliyorduk, ancak şimdi teslim süresi bir veya bir buçuk ayı bulabiliyor.”

Çarşıda iki saat geçirdikten ve birçok pazarlık yaptıktan sonra Gülmes, eski sobasını değiştirmekten vazgeçti. “Ben emekliyim ve çalışmıyorum. Fiyat korkunç ve emekli maaşı hiçbir şeye yetmiyor” dedi.

Çarşının müşterileri arasında İstanbul’un merkezinde bir kafe sahibi olan Faruk Topçu da vardı. Geçen yıl, maliyetlerini düşürmek için evinin sadece bir odasını ısıtmak için doğal gaz kullandı. Topçu, bu yıl soba almayı ve gaz kullanmamayı planlıyor.

“Doğal gaz faturasını ödeyemediğimiz için odun yakmak zorundayız” diyen Oduncu, odun fiyatlarının geçen yıl ikiye katlandığını da sözlerine ekledi.

22 Ocak 2020’de çekilen fotoğraf, Türkiye’nin merkezi Aksaray ilindeki Tuz Gölü (Tuz Gölü) doğal gaz depolama proje alanını göstermektedir. (Xinhua/Zheng Xuan)

2021’de, 16 milyonu aşan İstanbul’da üç odalı ılımlı bir evin doğalgaz faturası, soğuk aylarda 1.500 liraya kadar çıktı.

Hemen hemen tüm emtia fiyatlarının artmasında Türk parasının ABD doları karşısında değer kaybetmesi önemli bir rol oynamaktadır. Perşembe sabahı dolar 18,58 liradan işlem görürken, lira yılbaşından bu yana yüzde 40’tan fazla değer kaybetti.

READ  Ortalama bir Türk 80 yılın 58 yılını sağlıkla yaşıyor: uzman

Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) göre, Türkiye 2021’de 58,7 milyon standart metreküp doğal gaz ithal ederek 2020’ye göre yaklaşık yüzde 22 artış gösterdi. Rusya, yüzde 45’lik aslan payı ile ihracatçılar listesinin başında yer aldı. , İran ve Azerbaycan izledi.

EPDK, Rusya-Ukrayna ihtilafı nedeniyle hızla yükselen enerji fiyatlarının artık bir “küresel enerji krizine” dönüştüğünü söyledi. Böyle bir kriz karşısında yetkili makam, Türkiye’nin arz güvenliğini sağlamak ve tüketicileri kış öncesi ani fiyat artışlarından korumak için elinden geleni yaptığını vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde, hükümetin ve ilgili şirketlerin, ülkesinin bu kış ihtiyacı olan tüm gaz ve kömür kaynaklarını şimdiden hazırladığını söyledi. Bundan sonraki hedefimiz, doğal gazın vatandaşlarımıza nasıl daha uygun hale getirilebileceğini bulmak” dedi.