Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nakit sıkıntısı çeken Türkler için yaz tatili çoktan iptal edildi | Alexandra D Cramer

Yabancı turistler yine Türkiye’ye akın etti 42 milyon izleyici Bu yıl 2021’den itibaren 12 milyon artması bekleniyor. Ancak Türkiye’nin turizm sektörü COVID-19 pandemisinden kurtulurken, Türklerin kendileri de evde felç oldu. Zayıf bir para birimi ve yükselen enflasyonla birlikte birçok Türk vatandaşı için yaz tatili çoktan iptal edildi.

2022’nin başından bu yana lira dolar karşısında yüzde 22 değer kaybederken, enflasyon yıllık ortalama yüzde 73’e ulaştı. Modern Türkiye’de enflasyonun keskin bir şekilde yükselmesi II. Dünya Savaşı sırasındaydı. Türkiye’de ekonomik durgunluk derin Türkiye Sendikalar Konfederasyonu Geçen Aralık ayında 13.348 lira olan yoksulluk sınırı, geçtiğimiz günlerde ayda 19.602 liraya yükseltildi. Hükümetin sadece düşük faiz politikası var. krizi daha da kötüleştirdi.

Türkler, gelirlerinin erimesini çaresizce izliyor. Bu, 2020’den bu yana pandemi kısıtlamalarının kaldırıldığı ilk yaz, ancak çoğu Türk, bırakın seyahat etmeyi, temel ihtiyaçları bile karşılayamıyor. A Haziran 2022 Nüfus Sayımı Kamuoyu şirketi İstanbul Ekonomi Araştırması’nın 1.500 Türk ile yaptığı ankette, yüzde 65’i kısıtlı bütçeler nedeniyle yaz tatiline çıkmayacaklarını söyledi.

Otel ve restoran sahipleri, seyahat sezonunun en yoğun olduğu dönemlerde mümkün olduğunca fazla kar elde etmeye çalıştıkları için, yaz aylarında Türkiye’nin turizm merkezlerinde fiyatlar her zaman şişirilir. Ancak fiyatlar dolara göre ayarlandığından ve mal sahipleri nakit paraya yöneldikçe, mevsimsel fiyat artışları bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Mandarin Oriental Bodrum gibi beş yıldızlı bir otelde bir gece 25.000 lira, yani 1.440 dolar. Şehrin seçkin kuruluşlarından Four Seasons İstanbul Bosphorus, gecelik 17.000 lira alıyor. Pandemiden önce Türk lüksü hala pahalıydı, ancak artık yabancıların münhasır alanı değil.

Bugün, yerel halkın her zamankinden daha az seyahat seçeneği var; Bütçe alternatifleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Ücretsiz halk plajları gibi rekreasyon alanları da sıkıştırılıyor. İzmir’in batısındaki popüler bir tatil beldesi olan Çeşme’de bir beach club’ın ortalama giriş ücreti, sadece bir şemsiye ve şezlong dahil 750 liradan başlıyor. Bundan sonra, Bodrum ve Çeşme’nin popüler bölgelerindeki plajların çoğu devlet tarafından özel şirketlere kiralandığı için seçenekler hızla azalmaktadır.

READ  'Çılgın hindi'den sakının | eKatimerini.com

Halk plajları da nadirdir. Bu aydan daha erken, Prenses KoyuBodrum sahil şeridindeki yegane ücretsiz halk plajlarından biri olan , önceden haber verilmeden sezona kapatıldı. Yetkililer, plajın yeni koruma listesine alındığını söyledi, ancak birçok bölge sakinleri, popüler ve özel Xuma Plajı’nın yakınındaki birinci sınıf konumu nedeniyle plajın özelleştirilmesi ve inşaat için imar edilmesinin biraz zaman alacağından korkuyor.

İç turizm fiyatları da yükseliyor. Örneğin, gecelik maceralar için bir karavan kiralamada yüzde 50 indirim Bu yaz geçen yazdan daha pahalı. Tüm Araç Kiralama Şirketleri Derneği Başkanı İnan Ekici, bu yıl yüksek akaryakıt fiyatları ve pahalı gıda maddeleri ile dört kişilik bir aile için bir haftalık bir araba tatilinin 30.000 liraya mal olacağını tahmin ediyor. Ancak ne kadar pahalı olursa olsun, bir karavanda kalmak otelde kalmaktan çok daha ucuzdur. bu Türkiye İstatistik Kurumu Bir otel odasının kişi başı gecelik ortalama maliyetini bildirir. yüzde 221 artış Bir yıl öncesinden.

Adil olmak gerekirse, tatil şirketi sahiplerinin fiyatları enflasyona göre artırmaktan başka seçeneği yok. Şu anda otelleri işleten Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre, gıda ve enerji maliyetleri geçen yaza göre yüzde 81 arttı. yüzde 108 daha yüksek fiyat geçen yıldan daha fazla. Aralık 2021 itibari ile kredi borcu Otelcilik sektöründe 15 milyar dolardı.. Yaz geliri borçları ödemek için çok önemlidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikası. Üretim, istihdam ve ihracatın teşvik edilmesi, Turizm gelirine bağlı. Ancak hükümetin cezp ettiği turistler, cepleri derin ve Türk pasaportu olmayanlar. Salgın sırasında bile liderler, turistlerin ülkeyi ziyaret etmesini kolaylaştırdı ve turizm geliri için kamu güvenliğini sağladı.

Büyük bir miktar tehlikede, ülke 24,5 milyar dolar kazandı 2021’de turizmin ekonominin yüzde onu oluşturması beklenirken, turizmin neden ekonomik her derde deva olarak görüldüğünü anlamak kolay. Ancak Türkleri kendi ülkelerinden uzak tutmak kesinlikle geri tepecektir. Türkiye’de yaşam standardı çoktan düştü. Ekonomik olarak tadını çıkaramayan bir yurt içi tatil bile siyasi sonuçlar doğurabilir. Ara bahçede olsa bile, herkesin bazen bir molaya ihtiyacı vardır.

READ  Türk Telekom ve Ericsson yeni bir teknoloji iş ortaklığına imza attı