Mayıs 28, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Napolyon, Beethoven ve Türkler

geç arkadaşım

Tony Busan, eğitim gurusu ve Zihin Haritalarının mucidi


Mastermind ayrıca grup kavramını da oluşturdu: çeşitli nedenlerle kişisel ilham ve motivasyon kaynağı olabilen bireyler. Genç Master Mind ekibim (etiketlenmemişse bu fikre genç yaşta rastladım)
Müzik dehası Ludwig von Beethoven,
Wellington Dükü, Ordu Komutanı, iki kez Başbakan ve
Satranç
-Sevgili savaş dehası, Napolyon Bonapart.

Napolyon, satranç oynayan bir makineyi devirmenin imkansız olduğunu düşündü. Haklı: “Dirk” (yukarıda) olarak bilinen otomatik satranç makinesi satranç, İmparatoriçe Maria Theresa’nın mahkemesi için harika bir tamirci olan Baron Wolfgang von Kempelen tarafından yaratılmış otomatik bir makinedir. Görünüşe göre mekanik bir cihaz olmasına rağmen, bir insan ustası yapının boşluklarında akıllıca gizlenmişti. 1809’da Napolyon, satranç tahtasında Türkiye ile karşılaştığı Viyana’daki Shanbron Sarayı’nı ziyaret etti. Görgü tanıklarının ifadelerine göre ilk hareketi Napolyon yaptı. Kısa bir süre sonra, Napolyon, bu tür entrikaları tespit etme mekanizmasını şüphesiz test edecek olan yasadışı bir operasyona girişti. Bu ön sevişme birkaç kez tekrarlandı, Türkiye elinin bir hareketiyle karşılık verdi ve tüm taşları tahtadan devirdi. Napolyon’un zevk aldığı, ardından makineyle gerçek bir oyun oynadığı ve yenilgiyi kabul etmeden önce on dokuz hamleyi tamamladığı söyleniyor.

Napolyon’un bir tahtadaki bir mıknatısla rekabet ettiği, Durk’un başına bir bez koyup görüşünü engellemeye çalıştığı başka bir oyun olan hikayeye dönüşen hikayenin alternatif versiyonları var. Yazı tahtası. Prensin oğlu ve Napolyon’un Begornis’i, Josephine’in oğlu ve Napolyon’un Beacon’u, şimdi İtalya’nın papazlığı, otomasyonun Napolyon’a karşı performansından etkilenen, makineyi 1811’de 30.000 franka (yaklaşık 630.000 $ modern eşdeğeri) satın aldı.

Kişisel bir Türk hikayem var. Okuyucular, Trinity College Cambridge’de burs almaya hak kazanmak için Latince sınavına nasıl zorlandığımla ilgili makalemi hatırlayabilirler. Üç yıllık ihmalden sonra Latincem çok paslandı.“Baha Övgü” (Diffugere Nives, Redunt iam gramina campis2) Orijinalinde ve tercümesinde ezbere bildiğim tek Latince şiir!

READ  Turks ve Caicos Adaları, Haziran ayında 2022 CDB Başkanlar Toplantısına ev sahipliği yapacak

Şaşırtıcı bir şekilde, bir önsöz vardı. Kretase döneminde A seviyesi sınavlar yazmak zorunda kaldım ve S seviyesi çok zor kabul edildi. Almanca “S” seviyem, von Kempelen’in satranç oynayan Türk’ü hakkında kapsamlı bir anlayışa sahipti. Soruları cevaplamak için metni okumama gerek yoktu, ancak önlem olarak yaptım ve herhangi bir hata varsa cevaplarımı düzeltmek zorunda kalacaktım.

Johann Nabomuk Melsel (veya M

izel; 15 Ağustos 1772
– 21 Temmuz 1838), en çok metronomu, müzikal otomatların karnogopisi ve resimli Türk satranç makinesi ile tanınan bir Alman mucit, mühendis ve lüks şovmendi. İlk olarak metronomu için Beethoven ile müzik besteledi.

Bir org bestecisinin oğlu olan Melcel, kapsamlı bir müzik eğitimi aldığı Regensburg’da doğdu. 1792’de Viyana’ya taşındı, uzun yıllar süren araştırma ve deneylerden sonra, orkestrasını geliştirdi, mekanik bir müzik aleti, daha sonra halka sergilendi ve daha sonra 3.000 florin sattı. 1804’te, askeri bir grubun enstrümanlarını çalabilen, körükle çalışan ve notaları saklayan döner silindirlerle çalıştırılan otomatik bir enstrüman olan pantomimecon’u icat etti. Dünya çapında ilgi gördü; Mucit tüm Avrupa’da kutlandı, Viyana’da imparatorluk mahkemesi tamircisi olarak atandı ve Ludwig von Beethoven’ın hayranlığını çekti. Cihaz daha sonra 120.000 franka Parisli bir hayrana satıldı.

Napolyon’un Asterlitz Savaşı’ndaki zaferi olan 1805, Tolstoy’un kitabında en açık şekilde belirtilir. Savaş ve BarışTürk, Maelzel Wolfgang von Kempelen’in otomat satranç oyuncusunu satın aldı, Napolyon’u ona meydan okumaya davet etti, gördüğümüz gibi Paris’e götürdü ve Napolyon’un evlatlık oğlu Eugene Beauhornois’e büyük bir kâr karşılığında sattı. Viyana’ya dönüşünde becerilerini, Fransız ve Avusturya saha sinyalleri ve askeri uçakları canlı hareketlerle ve üniformalarda ani değişikliklerle gerçekleştiren bir otomat trompetçisinin yapımına adadı. 1808’de geliştirilmiş kulak trompetini icat etti ve 1813’te Maelzel ve Beethoven tanıdık terimlerle idi. İyileştirilmiş kulak trompet sayesinde, sağır Beethoven muhtemelen Maelzel’in gerçekte ne dediğini duyabilir.

READ  Türklerin 1 Mayıs yasağını ihlal etmesiyle İstanbul'da çatışmalar - Gazete

Melcel, İspanyol Yarımadası’ndan önemli bir savaş besteledi ve besteledi. Wellington’un fethi veya Victoria Savaşı. Beethoven’ın bestesi, Melsel’in “Mekanik Orkestrası”, perküsyonda çalındı; Birlikte, Beethoven’ın senfonilerinin Melcel’in otomatlarının performanslarıyla bağlantılı olduğu birkaç konser verdiler.

1816’da Maelzel, Paris’te metronomunun yapımcısı olarak kendini kanıtladı. Bir yıl içinde, Beethoven ve Melsel, ilişkide geçici bir ayrılıktan sonra uzlaşmış gibi görünüyordu. Beethoven, Maelzel’in metronomu hakkında parlak bir şekilde yazdı ve artık geleneksel tempo işaretlerini kullanmayacağını duyurdu. (Neyse ki bizim için yapmadı.)

Aynı yıl, Maelzel Paris’ten Münih’e gitti, ardından tekrar Viyana’da kaldı. Bu süre zarfında Van Kempelen’in satranç otomatını geri almanın yollarını buldu ve birçok mekanik buluşu geliştirmek ve iyileştirmek için uzun üretim yıllarını harcadıktan sonra, Yeni Dünya’daki mekanik harikalarını ortaya çıkarmaya adanmış bir şirket kurdu.

Alkol zehirlenmesi nedeniyle Venezuela’nın La Guira limanında bir gemide öldü; Renkli ve ilginç bir hayata üzücü bir son.

Wellington’un zaferiSavaş Senfonisi olarak da bilinen, Wellington’un 21 Haziran 1813’te İspanya’da Victoria Savaşı’nda Marshall Victor ve Joseph Bonaparte’a karşı kesin zaferini anmak için Ludwig van Beethoven tarafından bestelenen 15 dakikalık bir orkestra eseridir. Satranç, Beethoven, Wellington ve Napoleon, parlak bir şekilde Prens Regent’e, ardından Kral IV.

Vitoria Savaşı’ndan sonra Maelzel, Beethoven’ı Napolyon’un güçlerine karşı bu acımasız darbeyi anmak için bir kompozisyon yazmaya ikna etti. Bu, günün askeri bando enstrümanlarının çoğunu çalabilecek bir paradoks. Ancak Beethoven, büyük bir grup (100 müzisyen) için, aslında Melcel müziğini icra etmek için yeterince büyük bir makine geliştirmemiş bir beste üretti. 193 Bir bestecinin canlı bir topun sesini ekleme ihtiyacı, çok çalışan pantomonik için bir sorun teşkil etmiş olabilir.

Konser ilk olarak 8 Aralık 1813’te Beethoven’ın Hanav Muharebesi’nde yaralanan Avusturyalı ve Bavyeralı askerlere fayda sağlamak için verdiği performans sırasında Viyana’da verildi. Hemen kalabalığı memnun etti ve günün konsercileri tarafından büyük beğeni topladı. Gösteride ayrıca Beethoven’ın 1 No’lu Senfonisi de yer alıyor. Premier of 7 ve Melceline Mechanical Trompetçi tarafından seslendirilen bir çalışma vardı. Savaş senfonisi kendini dahil etti İngiltere’yi yönetin, Tanrı krallığı korusun Ve dövüş sanatları, Fransız Marlborough savaşa gidiyor (Soğan ve benzeri şeyler hakkındaki tuhaf Fransız marşı şarkısına dayanarak “O Neşeli İyi Bir Arkadaş”). Beethoven katılmaktan kaçındı MarceliceBu devrimci marş, muhafazakar Viyana’da ihanet olarak kabul edildi.

READ  Justin Dirk yeni EP'si "Just in Time" hakkında konuşuyor

100 müzisyenden oluşan ve gördüğümüz gibi 193 canlı topun müdahalesini gerektiren bu ilk gösteri özellikle gürültülüydü. Corinna da Fonseca-Wollheim, bunu “dinleyiciye sesli bir saldırı” ve “dinleyiciyi bestecisi kadar sağır kılmak için tasarlanmış” bir müzikal silahlanma yarışının başlangıcı … yüksek sesli … senfonik gösteri” olarak nitelendirdi. ”.Beethoven’ın oyunculuğuS Savaş Senfonisi

Yarımada, Torres Vetras ve Waterloo’daki kampanyalar sırasında Wellington’un genç bir oyuncu olarak ortaya koyduğu gibi, aşılmaz savunma kavramından ilham aldım. Wellington’ın tekniklerini tarihçi Sir Arthur Bryant’ın eserlerinde okudum ve bunları satranç tahtasına uygulamaya çalıştım.

Böyle bir oyun burada: Keane, Bryant’a karşı (1963) Bu, Siyah’ın tehlikeli görünen bir askere karşı aşılmaz savunmasıdır. Siyah çıkış yolunu ezmeye çalışır, ancak tüm girişimlerinin engellendiğini ve sonunda ordusunun toplanıp dağıldığını görür. Bu oyunda düşmanım r. Bryant, Sir Arthur değil!


Raymond Keane’in son kitabı Ray’in Elli Tonu: Coronavirüs Yılında Satranç, makaleden en iyi alıntılarından bazılarını içeriyor.BlackwellS.


TheArticle’dan bir mesaj


Her açıdan ele alan tek yayın biziz. Şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan önemli bir katkı yapmamız gerekiyor ve salgın boyunca yayınlamaya devam etmek için yardımınıza ihtiyacımız var. Öyleyse bağış yapın.