Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Artemis I görevinin bir ay içinde fırlatılmaya hazır olacağını söyledi

NASA, Artemis I görevinin bir ay içinde fırlatılmaya hazır olacağını söyledi
yakınlaştır / NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi, mevcut programında her gece bir fırlatma gerçekleştirecek.

Trevor Mahelman

İki haftadan fazla oldu NASA akıllıca ilerlediğinden beri Aletleri Ian Kasırgası’ndan korumak için Kennedy Uzay Merkezi’ndeki devasa araç montaj binasının içinde bir Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracı.

Bu süre zarfında, uzay ajansından mühendisler ve teknisyenler ve müteahhitleri, uçuşa hazır olup olmadığını belirlemek için roket ve uzay aracının ayrıntılı bir kontrolünü yaptılar. Bu önemli bir süreçti çünkü araçlar 21 Ekim 2021’den bu yana yaklaşık bir yıl boyunca tamamen istiflenmiş bir konfigürasyondaydı. NASA, Orion servis modülünde depolanan fazla yakıt olan roket üzerindeki pillerin devam eden canlılığını değerlendirmek istedi. ve dahası.

NASA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu teftişlerden gelen iyi haberin, roketi bir sonraki fırlatma girişimine hazırlamak için yalnızca minimum çalışma gerektiğidir. Bir blog yazısında.

“Geçen hafta yapılan incelemeler ve analizler, roketi ve uzay aracını Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde Launch Pad 39B’ye yerleştirmek üzere hazırlamak için minimum çalışma gerektiğini doğruladı. Ajans, Ian Kasırgası nedeniyle yaşanan gerilemenin ardından söyledi. “Ekipler, termal koruma sistemindeki köpük ve mantardaki küçük hasarları onarmak için standart bakım yapacak ve roket, birkaç ikincil faydalı yük ve uçuş sonlandırma sistemindeki pilleri yeniden şarj edecek veya değiştirecek.”

Sonuç olarak, NASA şimdi Artemis I yığınını 4 Kasım Cuma günü fırlatma sahasına taşımayı planlıyor. Bu, 14 Kasım’da saat 12:07 ET’de (04:07 UTC) görev için ilk fırlatma girişimine izin verecek. Bu fırsat için 67 dakikalık bir başlatma penceresi vardır. Bu fırlatma tarihi, Orion uzay aracının Pasifik Okyanusu’na patlamadan önce 25.5 günlük bir görevine izin verecek.

NASA ayrıca, her ikisi de iki saatlik başlatma pencerelerine sahip olan, 16 Kasım Çarşamba, 01:04 ET’de ve 19 Kasım Cumartesi, 01:45 ET’de olmak üzere iki ek fırlatma fırsatı talep etti.

READ  Artemis 1, Hurricane Ian'a binmek için fırlatma rampasından fırlatılacak

Uzay ajansı roketi ilk kez 29 Ağustos’ta fırlatmaya çalıştı, ancak planlanan kalkıştan birkaç saat önce roketin dört ana motorundan birindeki bir sensör yanlış bir sıcaklık okuması verdi. Bu, sonunda fırlatma girişiminin sürtüşmesine yol açtı, ancak NASA daha sonra sensör sorununun bir sorun olmadığını söyledi. Ajans daha sonra 3 Eylül’de ikinci bir girişimde bulundu, ancak bu girişim, kalıcı hidrojen sızıntıları nedeniyle fırlatma penceresinin açılmasından iki saat önce temizlendi. Onarımların ardından NASA, bu sızıntı onarımlarının bütünlüğünü doğrulamış görünen bir yakıt testi gerçekleştirdi.

Bununla birlikte, NASA henüz tam yakıt ikmali testi ve geri sayımı tamamlamadı, bu nedenle kalkıştan önceki son 30 saniyede ortaya çıkan ve henüz açıklanmayan daha fazla sorun olabilir.