Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA bütçe talebi, Uluslararası Uzay İstasyonu için bir ‘Uzay Römorkörü’ planlarını içeriyor

NASA bütçe talebi, Uluslararası Uzay İstasyonu için bir ‘Uzay Römorkörü’ planlarını içeriyor

NASA hala odaklanıyor Artemis ay programıbu Ay’dan Mars’a Hedefler, sürdürmek Alçak Dünya yörüngesinde olmak Ajansın 2024 için önerdiği bütçenin bir parçası olarak. Uzay ajansının yıllık dilek listesinde yeni bir öğe de var: ömrünün sonunda Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) yörüngeden çıkarmak için bir uzay römorkörü.

Pazartesi günü NASA, 2024 bütçesini netleştirdi. piyasaya sürülmüş Geçen hafta, bu paranın nereye gittiğine dair daha fazla ayrıntı verdi. Başkan Joe Biden, uzay ajansı için gelecek yıl 27,2 milyar dolarlık bir bütçe, geçen yıla göre %7 artış ve gelecekteki NASA misyonları için daha fazla fon istiyor.

NASA Finans Direktörü Margaret Vaux Schhaus, muhabirlerle yaptığı bir görüşmede, Ay’ın üzerinde ve çevresinde bir varlık oluşturmak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörüngesinden çıkmak için yeni bir plan geliştirmek ve yüzeyden örnekler bırakmak gibi bütçe için önemli öncelikleri vurguladı. Mars’ın. 2030 kadar erken.

NASA’nın önerdiği bütçe, 2030’un sonuna kadar Uluslararası Uzay İstasyonu için yörüngeden çıkma kapasitesi geliştirmek için 180 milyon doları içeriyor. Özel sektör, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörüngesini Dünya atmosferine yeniden girip yanabilmesi için alçaltacak bir uzay römorkörü konseptini geliştirecek. NASA daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörüngesinden çıkmak için Rus İlerleme kargo uzay aracını kullanmayı önermişti. Görünüşe göre bu seçenek de hala masada.

Mevcut modelimiz halen kullanılmaktadır. [the Russian spacecraft] Ve Progress araçlarını kullanarak güvenli bir şekilde yörüngeden nasıl çıkılacağı konusunda Rus meslektaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz.” NASA’nın uzay operasyonlarından sorumlu yönetici yardımcısı Kathy Lueders, bu sırada bana söyledi. Bağlantı. “Ama aynı zamanda bu U’yu da geliştiriyoruz.S. Fazlalık kazanmanın bir yolu olarak yetenek ve aracın hedeflenmesine ve aracın güvenli bir şekilde geri dönmesine daha iyi yardımcı olma yeteneği.”

Lueders, uzay römorkörünün toplam maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olacağını tahmin ediyor ve uzay ajansının gelecek yıl projeye başlaması için 180 milyon dolar gerekiyor.

Bununla birlikte, NASA’nın Artemis programı, uzay ajansının görev listesinin başında yer alıyor ve bütçeden 8,1 milyar dolar alıyor (geçen yılki 7,5 milyar dolardan). Plan hala NASA’nın 2025 gibi erken bir tarihte Ay’a insan indirmesine ve inşa etmeye başlamasına izin veriyor. Ay Kapısıastronotları ve bilimsel araştırmaları barındıracak, ayın yörüngesinde dönen bir karakol.

Bütçe talebi için 2,5 milyar dolar tahsis edilecek Space Fırlatma Sistemi (SLS) füzesiKasım 2022’de Artemis 1 görevini başlatmak için kullanılan “Artemis’in başarıyla tamamlanmasına odaklanmak için” 2, Schhaus görüşme sırasında “Üst aşamanın iyileştirilmiş konfigürasyonu ve diğer yükseltmeleri içeren Artemis 3 ve 4 için gerekli hazırlıkları yapın” dedi.

NASA ayrıca daha fazla gelişme istiyor Ay’dan Mars’a programı, insanların Mars’a nihai inişini test etmek için ayı kullanmak için önerilen bir fikir. Schhaus, “Ay’dan Mars’a kadar olan hedeflerimizin, temel ve uygulamalı bilimler, ay ve gezegen bilimleri, fizik, fizik bilimleri ve insan biyolojisi alanlarında istikrarlı bir tempoyu içerdiğini açıkça belirtmek istiyorum.” Dedi. “Ayrıca, Mars’ın araçsal keşfi yoluyla bilim ve veri toplamayı da içeriyor.”

Aynı hedefi takip eden NASA da hedefine odaklanıyor Mars örnek dönüş görevi Şu anda Mars’ta Perseverance Rover tarafından saklanan kaya örneklerini geri getirmek için. Gelecekteki görev, Mars yüzeyinden numuneleri 2030 gibi erken bir tarihte fırlatmak için, bir önceki yıl göreve başlangıçta tahsis edilen 800 milyon $ ‘dan 949 milyon $’ a ayrıldı.

NASA’nın Mars Sample Return görevinde rol aldı 2024 bütçesinde 8,26 milyar doları bulan bilime ayrılan toplam fonun bütçe kapsamında altı çizilen misyonlardan bazıları arasında James Webb Uzay Teleskobu, Nancy Grace Roman Teleskobu (2027’de fırlatılması planlanıyor), Europa Clipper yer alıyor. Jüpiter’in ayını inceleme görevi (2024’te fırlatılması planlanıyor) ve ExoMars görevi.

READ  NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter'ının Ay çevresindeki yörüngeye hızla girerken tespit ettiği şeye bakın

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Rus muadili arasındaki bir işbirliği olan ExoMars’ın bu yıl fırlatılması gerekiyordu, ancak Görev talihsiz bir gecikme yaşadı Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra. Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ile bağlarını kesti ve NASA, 2028 yılına kadar geminin fırlatılmasına yardımcı olmak için adım atabilir.

2024 bütçesine göre NASA, alçak Dünya yörüngesindeki varlığını sürdürmek (en azından 2030’a kadar), Ay üzerinde ve çevresinde bir varlık oluşturmak ve yakın gelecekte insanları Mars’a götürmek istiyor. Önerilen bütçe, uzay ajansının iddialı planları için onay mührü gibi görünüyor. Umarım, Kongre aynı şekilde görür.

Daha: NASA yakında Artemis 2 görevinde aya kimin uçacağını açıklayacak

Hayatınızdaki daha fazla uzay uçuşu için bizi izlemeye devam edin twitter ve Gizmodo için işaretlenmiş uzay uçuşları sayfa.