Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni ay görevleri için uzay aracı üreten fabrika

Witt, “Evet, zaten entegre edilmiş çok sayıda kablo ve tüp görüyorsunuz,” diyor. “Şu anda, yaklaşık %70’inin tamamlandığını söyleyebilirim. Gelişmiş elektronik ekipman ve tanklar gibi büyük parçalar eksik. Bu yüzden diğer yapılarla karşılaştırırsanız o kadar da iyi görünmüyor.”

Bu şaşırtıcı değil. “Birim başına 22.000 parça var. Zaten dolu gibi görünüyor ama gelen parça miktarı inanılmaz.”

Her bir ESM modülü 4 metre (13,2 ft) genişliğinde, 4 metre yüksekliğindedir, tamamlanması 16 ay sürecektir ve piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 13 ton ağırlığındadır. ESM-1 zaten başarılı bir şekilde uçtu. Artemis I görevinin bir parçası olarak 16 Kasım 2022’de fırlatıldı ve mürettebatsız Orion kapsülünü 25 günlük bir dönüş görevinde ay yörüngesine itti.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlk ESM, mürettebatsız Orion kapsülünü ay yörüngesine 25 günlük bir dönüş görevinde itmeye yardımcı olmak için her biri üç güneş panelinden oluşan dört adet 7 metrelik (24 fit) kanat kullandı. ESM modüllerinin geri kalanı üretim hattında, çeşitli tamamlanma aşamalarında ve astronotlar için itme gücü, elektrik gücü ve yaşam desteği sağlamak üzere tasarlandı.

Airbus’ta Orion ESM Proje Müdürü Ralph Zimmermann, “Bir fabrika gibi ve bundan gurur duyuyoruz” diyor. “Şu anda altı ESM için sözleşme imzaladık. İlki uçtu. İkincisi Kennedy Uzay Merkezi’ne (KSC) teslim edildi ve test aşamasında ve mürettebat modülüyle daha fazla entegrasyondan geçecek. Ve sonra burada farklı bütünleşme durumlarında temiz bir odada görebileceğiniz üç, dört ve beş numara var.”

ESM-4, halihazırda mekanik ve elektrik alt sistemleri gibi dahili bileşenlerle entegre edilmekte olan ESM-5’e göre daha ileri bir aşamadadır. ESM-3, güneş panelleriyle entegre olacak, Orion mürettebat modülüyle eşleşecek ve 2025’te fırlatılmaya hazır olacak şekilde, sahanın önündeki havaalanından Ekim ayında NASA’ya teslim edilecek.

READ  Pasifik Okyanusu, Dünya'nın kıtaları yeni bir süper kıtada birleştikçe yok olmaya hazırlanıyor: ScienceAlert