Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Dünya’ya yakın bir asteroitten toplanan bozulmamış bir örneği ortaya çıkardı

NASA, Dünya’ya yakın bir asteroitten toplanan bozulmamış bir örneği ortaya çıkardı

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Güneş sistemimizin ilk günlerinden kalma, zaman kapsülü görevi görebilecek bir asteroit örneği nihayet ortaya çıkarıldı.

NASA yöneticisi Bill Nelson, kayaların ve tozun su ve büyük miktarda karbon içerdiğini söyleyerek, asteroitlerin yaşamın yapı taşlarını Dünya’ya taşımış olabileceğini öne sürdü. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki OSIRIS-REx proje bilimcisi Dr. Jason Durkin’e göre, numune ağırlıkça yaklaşık %5 oranında karbon içeriyor; bu da onu bir asteroitte şimdiye kadar incelenen en yüksek karbon konsantrasyonlarından biri yapıyor.

Nelson, “Bu, şimdiye kadar Dünya’ya geri dönen en büyük karbon açısından zengin asteroit örneğidir ve 60 gramlık hedefimizi çok aşmaktadır” dedi. “Karbon ve su molekülleri tam da bulmak istediğimiz türden materyaller. Bunlar gezegenimizin oluşumunda çok önemli elementler. Yaşama yol açabilecek elementlerin kökenini belirlememize yardımcı olacaklar.”

Erika Blumenfeld ve Joseph Aebersold/NASA

OSIRIS-REx örnek toplayıcının dış görünümü, sağ merkezde görülebilen asteroit Bennu’dan gelen malzemeleri göstermektedir. Bilim insanları bu maddenin elementel analizinde hem karbonun hem de suyun kanıtını buldular. Numunenin büyük kısmı iç mekanda bulunmaktadır.

NASA’nın OSIRIS-REx misyonu tarafından Ekim 2020’de 4,5 milyar yıllık Dünya’ya yakın asteroit Bennu’dan toplanan örnek, Dünya’ya bir kapsül içinde geldi 24 Eylül’de uzay aracından inerek Utah çölüne indi.

O günden bu yana bilim insanları malzemelerin zenginliğini incelemek için büyük çaba harcadılar. Beklediklerinden daha fazlası — Erken analiz için kutunun üst kısmının hemen içinde. Bu analizin sonuçları ve örneğe ilk bakış, Çarşamba günü ajansın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nden canlı bir NASA yayını sırasında paylaşıldı. Bu şimdiye kadar Dünya’ya gönderilen en büyük asteroit örneğidir.

READ  GPS verileri, büyük depremleri gerçekleşmeden saatler önce tespit edebilir

Bilim insanları kutuyu açtığında o kadar çok “ekstra” malzeme vardı ki ekip henüz toplanan örneği açmamıştı.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca bilimsel ekip, taramalı elektron mikroskobu kullanarak bazı kayaları ve tozları analiz etti, kızılötesi ölçümler aldı ve kimyasal element analizi gerçekleştirdi. OSIRIS-REx’in baş araştırmacısı Dante Lauretta, aynı zamanda parçacıklardan birinin 3 boyutlu modelini oluşturmak ve onun bileşimini ortaya çıkarmak için X ışınlarını kullanarak karbon ve su içeriğinden oluşan “bilimsel bir hazineyi” ortaya çıkardıklarını söyledi.

Nelson, “İlk analiz, numunelerin hidratlı kil mineralleri formunda bol miktarda su içerdiğini ve ayrıca mineraller ve organik moleküller formunda karbon da içerdiğini gösteriyor” dedi.

Ekip, su içeren kil minerallerini ortaya çıkaran parçacıkların ayrıntılı görüntülerini paylaştı.

NASA

Ön analiz, Bennu asteroit örneğinde mevcut olan farklı elementlerden bazılarını ortaya çıkardı.

Aynı zamanda Arizona Regents Üniversitesi’nde gezegen bilimi profesörü olan Loretta, “Suyun Dünya’ya bu şekilde ulaştığını düşünüyoruz” dedi. “Dünyanın yaşanabilir bir dünya olmasının ve okyanuslarımızın, göllerimizin, nehirlerimizin ve yağmurlarımızın olmasının nedeni, bu kil minerallerinin Dünya’ya 4 milyar ila 4 buçuk milyar yıl önce inerek dünyamızı yaşanabilir hale getirmesidir. Yani görüyoruz ki” suyun dahil edilme şekli.” Katı maddede.

Lauretta, analizin aynı zamanda “gezegensel evrim ve biyoloji için kritik bir unsur olan sülfit minerallerini”, manyetik alanlarla etkileşime giren manyetit adı verilen demir oksit minerallerini ve organik evrim için önemli olabilecek diğer mineralleri de ortaya çıkardığını söyledi.

OSIRIS-REx örnek analisti ve NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde baş bilim insanı olan Dr. Daniel Glavin, bilim ekibinin organik maddeyi ve tüm yaşam için temel bir unsur olan karbon zenginliğini keşfetmenin heyecanını yaşadığını söyledi.

Glavin, “Buraya daha yeni başladık ama doğru asteroidi seçtik ve sadece bu değil, aynı zamanda doğru örneği de geri getirdik” dedi. “Bunlar bir astrobiyoloğun hayalidir.”

READ  Webb teleskobu tarafından yakalanan Enceladus'taki mega su buharı püskürmesi - Ars Technica

Glavin, ileriye dönük olarak ekibin, yaşamın yapı taşlarının peptitler mi, yoksa proteinleri oluşturan amino asit zincirleri mi yarattığını belirlemek için Bennu’da kimyanın ne kadar geliştiğini görmeye çalışacaklarını söyledi.

NASA

Parçacıkların ayrıntılı analizi, sağdaki görüntüdeki yıldızlara benzeyen karbonat minerallerinin yanı sıra organik materyalleri de ortaya çıkardı.

Bu arada Laurita, hâlâ kutunun içinde “dünya dışı materyallerle dolu bir hazine sandığının” beklediğini söyledi.

OSIRIS-REx uzay aracı üç yıl önce Bennu’ya yaklaştığında, Dokun ve Git Örnek Toplama Mekanizmasının (TAGSAM) ucunu asteroide doğru uzattı ve bir nitrojen gazı patlaması ateşledi. Gaz patlaması, uzay kayasının yüzeyinin 19 inç (50 cm) altındaki kayaları ve tozu kaldırdı. Bu enkaz TAGSAM kafasına aktı.

TAGSAM ayrıca asteroitle temas eden ve ince malzemeleri yakalayan 24 yüzey temas pedi içerir.

Loretta, cihazın bir kayak botunun çıkarılması gibi yakalama halkasından çıkarıldığını söyledi. Çıkarma sırasında malzeme, malzemeyi numune toplama cihazının içinde tutmak için tasarlanmış bir çek valf olan TAGSAM kapağından dışarı kaydı. 2020 yılında numune alındıktan sonra bazı kayaların kapağı açık tutması nedeniyle kapağın kapanmasında zorluk yaşandığını sözlerine ekledi. Kayalar en fazla birkaç santimetre büyüklüğünde.

Önümüzdeki iki hafta boyunca küratörlük ekibi, içinde toplanan örneğe ulaşmak için TAGSAM’ın kafasını dikkatlice sökmeye devam edecek. Bu yapıldıktan sonra ekip, numunenin tam kütlesine ilişkin iyi bir tahmin almayı bekliyor.

Bennu’nun yüzeyinden ve iç kısmından toplanan toz ve kayalar, asteroitin zaman içinde nasıl oluştuğu ve geliştiğinin tarihini ortaya çıkarabilir. Bu bilgiler aynı zamanda uzay kayasının genel bileşimine de ışık tutacak ve bu da NASA’nın asteroitten nasıl sürüklendiğini belirlemesine yardımcı olacak. Yere çarpma ihtimali gelecekte.

Uzun zamandır beklenen açıklama, OSIRIS-REx misyonunun 2016’da başlatılmasından kapsülün geçen ay inişine kadar yedi yıl sürdü. Bazıları bu anı daha da uzun süre sabırsızlıkla bekledi. Görevin ilk aşamalarında geliştirilmesine yardımcı olan Loretta, örneği görmek ve güneş sistemimiz hakkında ortaya çıkarabileceği içgörüleri toplamak için yaklaşık 20 yıl bekledi.

READ  SpaceX Falcon 9 SES 18 & SES 19

NASA’nın Johnson Uzay Merkezi direktörü Vanessa Wyche, “Laboratuvarlarımız Bennu’nun bizim için hazırladığı her şeye hazırdı” dedi. “Asteroit malzemesini saf tutmak için eldiven kutuları ve özel araçlar geliştirmek ve araştırmacıların şimdi ve bundan onlarca yıl sonra evrenden gelen bu değerli hediyeyi inceleyebilmeleri için örnekleri düzenlemek için yıllardır yan yana çalışan bilim adamlarımız ve mühendislerimiz var.”

Bilim adamları önümüzdeki iki yıl boyunca Johnson Uzay Merkezi içindeki özel bir temiz odada kayaları ve toprağı analiz edecekler. Örnek ayrıca bölünecek ve Kanada Uzay Ajansı ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndaki OSIRIS-REx görev ortakları da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki laboratuvarlara gönderilecek. Numunenin yaklaşık %70’i depolamada saf olarak kalacak, böylece daha iyi teknolojiye sahip gelecek nesiller şimdi mümkün olandan daha fazlasını öğrenebilir.

Loretta, “Kayalar sana bir hikaye anlatır” dedi. “Şu anda karşı karşıya olduğumuz en büyük gizem şu: Bir kil topundan canlı bir varlığa nasıl dönüşürsünüz? Bu geçişi ne zaman yaparsınız? En derin arzumuz, neden burada olduğumuzu anlamaya çalışırken bir miktar ilerleme kaydetmemizdir. bu evren.”