Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yaşamın yapı taşları? NASA, 4,5 milyar yıllık asteroit Bennu’nun bir örneğini ortaya çıkardı

Yaşamın yapı taşları?  NASA, 4,5 milyar yıllık asteroit Bennu’nun bir örneğini ortaya çıkardı

NASA’nın Dünya’ya getirilen asteroid Bennu örneği üzerinde yürüttüğü ön çalışmalar, yüksek karbon ve su içeriğini ortaya çıkardı ve bu da Dünya’daki yaşamın olası yapı taşlarına işaret etti. Johnson Uzay Merkezi’nde duyurulan keşif, OSIRIS-REx misyonunun sonuçlarının bir parçası. Örnek, güneş sistemimizin oluşumu, Dünya’da yaşamın başlangıcı ve asteroit çarpma olasılığı hakkında bilgi edinmek için önümüzdeki yıllarda analiz edilecek. Kredi bilgileri: NASA

NASABennu asteroit örneği, yüksek karbon ve su içeriğine işaret ediyor ve bu da Dünya’daki yaşam için potansiyel yapı taşlarına işaret ediyor. Bu keşif bir parçası Osiris Rex Görev, güneş sistemi ve yaşamın kökenleri hakkında fikir verecek şekilde yıllarca incelenecek.

Uzaydan toplanan ve NASA tarafından Dünya’ya getirilen 4,5 milyar yıllık asteroit Bennu örneğine ilişkin ön çalışmalar, yüksek karbon ve su içeriğine dair kanıtlar gösteriyor; bunlar birlikte Dünya’daki yaşamın yapı taşlarının kayalarda mevcut olabileceğine işaret ediyor olabilir . . . NASA, haberi Çarşamba günü Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nden duyurdu; burada liderlik ve bilim insanları, asteroitin materyalini Eylül ayındaki inişinden bu yana ilk kez görüntüledi.

Keşif, NASA’nın OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Regolith Explorer) bilim ekibinin ilk değerlendirmesinin bir parçasıydı.

OSIRIS-REx numune toplayıcı

OSIRIS-REx örnekleyicinin dış görünüşü. Bennu asteroitinden alınan bir malzeme örneği sağda ortada görülebiliyor. Bilim insanları bu maddenin elementel analizinde hem karbonun hem de suyun kanıtını buldular. Numunenin büyük kısmı iç mekanda bulunmaktadır. Resim kredisi: NASA/Erika Blumenfeld ve Joseph Aebersold

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “OSIRIS-REx örneği, şimdiye kadar Dünya’ya gönderilen en büyük karbon açısından zengin asteroit örneğidir ve bilim adamlarının gelecek nesiller için gezegenimizdeki yaşamın kökenlerini araştırmasına yardımcı olacaktır” dedi. “NASA’da yaptığımız neredeyse her şey, kim olduğumuz ve nereden geldiğimizle ilgili soruları yanıtlamayı amaçlıyor. OSIRIS-REx gibi NASA misyonları, Dünya’yı tehdit edebilecek asteroitler hakkındaki anlayışımızı geliştirecek ve onların ötesinde ne olduğuna dair bize bir fikir verecek. Örnek Dünya’ya geri döndü, ancak hala gelecek pek çok bilim var; daha önce hiç görmediğimiz bir bilim.

Daha fazla analiz ve içgörü

Mevcut karbon bileşiklerinin doğasını anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ilk keşif, asteroit örneğinin gelecekteki analizleri için iyiye işaret ediyor. Asteroitin oluşturduğu kayaların ve tozun içerdiği sırlar, önümüzdeki on yıllar boyunca incelenerek, güneş sistemimizin nasıl oluştuğuna, yaşam için gereken hammaddelerin Dünya’ya nasıl ekilmiş olabileceğine ve bu durumun önlenmesi için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğine ışık tutulacak. asteroitlerin ana gezegenimize çarpmasını önleyin.

OSIRIS REx numune iade tepsisi kapağı çıkarılmıştır

NASA’nın işleme ekibinin üyeleri ve Lockheed Martin kurtarma uzmanları, numune iade kabı kapağının başarılı bir şekilde çıkarılmasını takip ediyor. Resim kredisi: NASA/Robert Markowitz

Bonus numunesi ve ön analiz

OSIRIS-REx’in örnek toplama hedefi 60 gram asteroit malzemesiydi. Görev için özel olarak tasarlanmış yeni temiz odalarda çalışan NASA Johnson işleme uzmanları, içeride toplanan numuneye bir göz atmak için numune iade cihazlarını dikkatlice sökmek için şu ana kadar 10 gün harcadılar. Bilimsel teneke kutu kapağı ilk açıldığında, bilim adamları toplayıcı başlığının, teneke kutu kapağının ve tabanın dışını kaplayan ek asteroit malzemesi keşfettiler. İlk numunenin toplanması ve saklanması gibi hassas süreci yavaşlatan çok fazla ekstra malzeme vardı.

NASA Johnson Yöneticisi Vanessa Wyche, “Laboratuvarlarımız Bennu’nun bizim için hazırladığı her şeye hazırdı” dedi. “Asteroit malzemesini saf tutmak için eldiven kutuları ve özel araçlar geliştirmek ve araştırmacıların şimdi ve bundan onlarca yıl sonra evrenden gelen bu değerli hediyeyi inceleyebilmeleri için örnekleri düzenlemek için yıllardır yan yana çalışan bilim adamlarımız ve mühendislerimiz var.”

NASA'nın OSIRIS-REx asteroit örnek iade görevi

NASA’nın OSIRIS-REx asteroit örnek iade görevi. Kaynak: NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi

İlk iki hafta boyunca bilim insanları, taramalı elektron mikroskobu, kızılötesi ölçümler, X-ışını kırınımı ve stokiyometrik analizden görüntüler toplayarak başlangıç ​​malzemesinin “bir bakışta” analizlerini gerçekleştirdiler. Parçacıklardan birinin iç çeşitliliğini vurgulayan 3 boyutlu bilgisayar modelini oluşturmak için X-ışını bilgisayarlı tomografi de kullanıldı. Bu erken bakış, örnekte bol miktarda karbon ve su bulunduğunun kanıtını sağladı.

Çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalar

Üniversitedeki OSIRIS-REx baş araştırmacısı Dante Lauretta, “Bennu asteroitinin tozu ve kayaları içinde korunan antik sırları daha derinlemesine araştırdıkça, bize güneş sistemimizin kökenlerine dair derin bilgiler sunan bir zaman kapsülü açıyoruz” dedi. Kaliforniya, Kaliforniya. Arizona, Tucson. “Karbon açısından zengin malzemelerin bolluğu ve su taşıyan kil minerallerinin bol miktarda bulunması, kozmik buzdağının sadece görünen kısmı. Yıllar süren özverili işbirliği ve ileri teknoloji bilim sayesinde mümkün olan bu keşifler, bizi anlamaya yönelik bir yolculuğa itiyor.” sadece göksel mahallemiz değil, aynı zamanda yaşamın başlangıcına dair olanaklar da… All Inspired by Bennu ile kozmik mirasımızın sırlarını açığa çıkarmaya bir adım daha yaklaştık.

Asteroid Bennu Mozaik OSIRIS-REx

Bennu’nun bu mozaiği, iki yıldan fazla bir süredir asteroitin yakınında bulunan NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı tarafından yapılan gözlemler kullanılarak oluşturuldu. Görüntü kaynağı: NASA/Goddard/Arizona Üniversitesi

Önümüzdeki iki yıl boyunca misyonun bilimsel ekibi, örnekleri karakterize etmeye ve misyonun bilimsel hedeflerine ulaşmak için gerekli analizleri gerçekleştirmeye devam edecek. NASA, gelecek nesil bilim adamları da dahil olmak üzere dünya çapındaki bilim adamlarının daha fazla araştırması için numunenin en az %70’ini Johnson’da tutacak. OSIRIS-REx bilim programının bir parçası olarak, dünya çapında 200’den fazla bilim insanından oluşan bir grup, aralarında çeşitli ABD kurumlarından ve NASA ortaklarından araştırmacıların da bulunduğu regolitin özelliklerini keşfedecek. JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı), Kanada Uzay Ajansı (Kanada Uzay Ajansı) ve dünyanın dört bir yanından diğer bilim adamları. Ek örnekler de bu sonbaharın sonlarında halka açık sergilenmek üzere Smithsonian Enstitüsü’ne, Houston’daki Uzay Merkezi’ne ve Arizona Üniversitesi’ne ödünç verilecek.

Katkıda bulunanlar ve görev ayrıntıları

NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi, OSIRIS-REx için kapsamlı görev yönetimi, sistem mühendisliği, güvenlik ve görev güvencesi sağlar. Baş araştırmacı Loretta, bilim ekibine liderlik ediyor ve görev için bilimsel gözlem ve veri işlemeyi planlıyor. Littleton, Colorado’daki Lockheed Martin Space, uzay aracını inşa etti, uçuş operasyonlarını sağladı ve kapsülün kurtarılmasından sorumluydu. Goddard ve KinetX Aerospace, OSIRIS-REx uzay aracının navigasyonundan sorumluydu. OSIRIS-REx işlemleri, Dünya’ya vardığında numune işleme de dahil olmak üzere şu anda NASA Johnson’da yürütülüyor.

OSIRIS-REx, NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından Washington’daki NASA Genel Merkezindeki Bilim Misyon Müdürlüğü için yönetilen NASA’nın Yeni Sınırlar Programındaki üçüncü görevdir.

READ  Mars: NASA'nın Insight sondası tarafından tespit edilen gürültü, volkanik aktiviteye sahip aktif bir gezegeni gösterebilir