Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, gezegen geçit töreninin 29 Haziran 2024’te gerçekleşeceğini söylüyor. İşte nasıl izleneceği

NASA, gezegen geçit töreninin 29 Haziran 2024’te gerçekleşeceğini söylüyor. İşte nasıl izleneceği

Oynar

Bu ay, bu hafta sonu gelecek olan başka bir gezegen gösterisi daha var.

Geçen sefer kaçırdıysanız veya teleskop becerilerinizi göstermek ve fotoğraf çekmek için ikinci bir şans istiyorsanız, işte ayrıntılar.

29 Haziran 2024’te gezegen hizalaması

Gezegensel hizalanma olarak da bilinen gezegensel hizalanma, birkaç gezegenin aynı anda güneşin bir tarafında yakın şekilde kümelenmesidir. starwalk.space.

NASA Raporlar, 3 Haziran’daki ilkinden birkaç hafta sonra, Haziran ayının ikinci gezegen hizalanmasının 29 Haziran Cumartesi günü gerçekleşeceğini gösteriyor.

29 Haziran’da şafak sökmeden önce Satürn, Ay, Mars ve Jüpiter gökyüzünde tek sıra halinde olacak. Gibi kaynaklar USA Today ve SkySafari Pro Etkinlik sırasında Uranüs ve Neptün’ün de görüleceğini paylaştı. Bazı gezegenler çıplak gözle görülebilecekken, Neptün gibi diğerlerinin görülebilmesi için yüksek güçlü dürbün veya teleskopun yardımına ihtiyaç duyulacak.

Gezegensel hizalama nasıl çalışır?

Tüm gezegenler, Dünya’nın ekliptiği olarak bilinen aynı yörünge düzleminde Güneş’in etrafında dönerler ve hepsi bu düzlem boyunca hareket eder ve sonunda zamanla birbirlerine yetişirler. İki gezegen buluştuğunda, Dünya’nın yanından geçerken paralelmiş gibi görünüyorlar, ancak Amerikan “uzay” web sitesine göre çizgi tamamen düz olmayacak. Space.com’un web sitesi.

Her gezegen farklı hızlarda hareket ettiğinden, hizalanma her gezegenin Güneş’e olan uzaklığına bağlı olarak yalnızca kısa bir süre sürecektir. Bu aynı zamanda gezegen hizalamalarının her zaman aynı sayıda gezegene sahip olmamasının nedenidir.

  • Kavuşma, iki veya daha fazla gezegenin gökyüzünde birbirine yaklaşmasıdır.
  • Küçük gezegen hizalaması üç gezegeni içerir.
  • Küçük bir gezegen hizalaması dört gezegen içerir.
  • Ana gezegen hizalaması beş veya altı gezegeni içerir.
  • Büyük veya mükemmel gezegen hizalamaları güneş sisteminin tüm gezegenlerini ve bazen de Plüton’u içerir.
READ  Gerçek 'Jurassic World' başka bir gezegende var olabilir: çalışma

Delaware balinası gözlemi: Bir balina Bethany Plajı’nı ihlal ediyor ve yakındaki teknecileri videoya çekildikleri için heyecanlandırıyor

29 Haziran’da gezegenlerin hizalanması nerede görülecek?

NASA’ya göre, gezegenlerin hizalanması 29 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen hemen her yerinde görülebilecek, ancak hizalanma için ideal zaman, bulunduğunuz yere bağlı olarak değişebilir. Starwalk.space’e göre bölgenizdeki yüksek dağlar ve yüksek binalar da gezegenleri görüş alanından gizleyebilir.

Görülecek en iyi yer, karanlık gökyüzünün, ışık kirliliğinin olmadığı ve ufkun net bir şekilde görülebildiği kısmıdır.

Bir sonraki gezegen hizalaması ne zaman görünür hale gelecek?

Eğer tamamen kaçırırsanız, gezegen hizalanmaları göründüğü kadar nadir değildir ve gösteriyi tekrar izleme fırsatları doğacaktır.

itibaren Space.com’un web sitesiBizim Dünya’ya bakış açımızdan, gezegenlerin Güneş’in yolu üzerinde hizalandığını görmek çok yaygındır ve bu, yılda birkaç kez olur.

29 Haziran gök olayının sizin için işe yaramaması durumunda, dikkat edilmesi gereken bir sonraki gezegen yürüyüşleri 28 Ağustos ve 18 Ocak 2025’te gerçekleşecek ve her ikisinde de Merkür, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün yer alacak. Starwalk.space’e göre.

Bir ipucu veya hikaye fikriniz mi var? Krys’tal Griffin ile şu adresten iletişime geçin: [email protected].