Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden birkaç NRO uydusunu fırlattı – Spaceflight Now

SpaceX, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden birkaç NRO uydusunu fırlattı – Spaceflight Now
SpaceX’in Falcon 9 roketi, 28 Haziran 2024’te NROL-186 görevinde Vandenberg Uzay Üssü’nden havalanıyor. Resim: SpaceX

SpaceX, Cuma akşamı Vandenberg Uzay Üssü’nden ABD Ulusal Keşif Ofisi için bir ulusal güvenlik misyonu başlattı. Casus teşkilat, gizli görevi “Ulusa kritik istihbarat, gözetleme ve keşif hizmetleri sağlayan Ulusal Keşif Bürosu’nun hızla çoğalan mimarisinin ikinci lansmanı” olarak tanımladı.

Bu görevi destekleyen Falcon 9 roketi, Doğu Uzay Fırlatma Kompleksi 4’ten (SLC-4E) iki saatlik bir pencerenin açılışında, 20:14 PST’de (23:14 EDT, 0314 UTC) havalandı.

Bu görevi destekleyen Falcon 9’un ilk aşama güçlendiricisi, SpaceX’in B1081 filo numarası, sekizinci kez fırlatıldı. Önceki görevleri arasında Crew-7 astronot misyonunun Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılması, iki iklim izleme uydusu (NASA’nın PACE’i ve ESA’nın EarthCARE’i) ve iki Starlink uçuşu yer alıyordu.

Kalkıştan sekiz dakika sonra B1081, “Elbette seni hala seviyorum” diyen drone ile iniş yaptı. Bu, OCISLY’nin bugüne kadarki 95. ve 326. inişiydi.

Çoğalan mimari büyüyor

Bu görev, Mayıs ayında NROL-146 misyonunun başlatılmasının ardından, NRO’nun sözde “yayılan yapısının” ikinci lansmanıydı. Reuters’in bu yılın başındaki raporları, bu uyduların SpaceX’in Northrop Grumman ortaklığıyla inşa ettiği Starshield uydu otobüsünü temel aldığını gösteriyordu.

Ulusal Keşif Örgütü, Spaceflight Now’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“NRO sistemleri NRO tarafından tasarlanmakta, inşa edilmekte ve işletilmektedir. Ulusal güvenlik açısından, sistemlerimizi kuran şirketleri, onlarla olan sözleşmeye dayalı ilişkilerimizi, onların belirli faaliyetlerini veya NRO sistemlerinin inşa edildiği yerleri tartışmıyoruz. “

Ajans ayrıca bu görevlerde yer alan uyduların sayısını ve yörüngelerini doğrulamayı da reddetti. Bu yıl Colorado’da düzenlenen Uzay Sempozyumunda yapılan bir konuşmada, NRO’nun baş direktör yardımcısı Dr. Troy Mink, bu yıl “bu tür yaklaşık altı fırlatma” olacağını söyledi.

Bu görev, Ulusal Güvenlik Uzay Lansmanı (NSSL) Aşama 2 görev emrinin bir parçası olarak tedarik edilmedi. Bunun nedeni, NRO’nun, III. Aşamaya görev emirleri verilmeden önce bu görevlerin ilerlemesine ihtiyaç duymasıdır.

READ  'Bu dinozorlar için': Dünya NASA'nın başarılı asteroit çarpmasına nasıl tepki verdi | Uzay

Bir NRO sözcüsü, “NRO, 3. Aşamanın satın alınmasında USSF Uzay Sistemleri Komutanlığı’nın Garantili Uzay Erişim Ekibi ile ortaklık kurdu ve özelleştirilebilir bir görev sağlarken esnek fırlatma çözümleri sağlamanın bir yolu olarak Aşama 3, Yol 1’in geliştirilmesini etkiledi” dedi. Mevcut durumda. “Fırlatma ritmini ve geçici görev güvencesi ihtiyacını göz önünde bulundururken NRO, Aşama 2 ile Aşama 3 – Yol 1 arasında bir köprüye ihtiyacımız olduğunu fark etti. Bu, NSSL dışındaki bazı görevlerin satın alınmasına yol açtı. ve NRO’nun Başlatma hizmetlerinin tedariki için birincil mekanizması olmaya devam edecek.