Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, güneş sistemimizin dışında 5.000 gezegen olduğunu doğruladı

NASA, güneş sistemimizin dışında 5.000'den fazla gezegen olduğunu onaylıyor.

NASA, güneş sistemimizin dışında, ötegezegenler olarak bilinen 5.000’den fazla bilinen gezegen olduğunu doğruladı.

ABD uzay ajansı, NASA’nın çevrimiçi dış gezegen arşivine 65 ekzoplanet daha ekleyerek toplam sayıyı 5.005’e çıkardı.

Şimdiye kadar bulunan ötegezegenler, Dünya gibi küçük kayalık dünyaları, Jüpiter’den birkaç kat daha büyük gaz devlerini ve yıldızlarının etrafında çok yakın yörüngelerde bulunan “sıcak gezegenimsileri” içeriyor.

Ancak NASA, 5005’in yalnızca Samanyolu’ndaki tüm gezegenlerin yalnızca “küçük bir kısmı” olduğunu ve bu sayının yüz milyarları bulabileceğini iddia ediyor.

NASA, birçok “sıcak Jüpiter”, “süper Dünyalar” ve “mini-Neptünler” dahil olmak üzere güneş sistemimizin dışında 5.000’den fazla gezegen olduğunu doğrulamaktadır. Burada bir sanatçının çeşitli farklı ötegezegenlere ilişkin izlenimi ile tasvir edilmiştir.

Kaç tane dış nesne var?

Bir ötegezegen, güneş sistemimizin dışındaki herhangi bir gezegendir. Çoğu yıldız diğer yıldızların yörüngesinde dolanır, ancak haydut gezegenler olarak adlandırılan serbest yüzen ötegezegenler galaksinin merkezinin yörüngesinde döner ve herhangi bir yıldızla ilgisi yoktur.

1990’ların başındaki ilk ötegezegen keşiflerinden bu yana, 22 Mart 2022 itibariyle 5.005 ötegezegen doğrulandı.

Bu ötegezegenlerin çoğu, Dünya değil, Jüpiter veya Neptün gibi gaz halindedir. NASA’nın çevrimiçi veritabanı.

En yakın ötegezegen, güneşimizden yaklaşık 4,2 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Proxima Centauri b olarak adlandırılır.

California, Pasadena’daki California Institute of Technology’de NASA Exoplanet Bilim Enstitüsü’nde araştırma bilimcisi olan Jesse Christiansen, “Bu sadece bir sayı değil” dedi.

Her biri yeni bir dünya, yepyeni bir gezegen. Herkes hakkında heyecanlanıyorum çünkü onlar hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.

Jüpiter veya Neptün gibi dış gezegenlerin çoğu gaz halindedir, Dünya değil. NASA’nın çevrimiçi veritabanı.

Arşiv, çoklu tespit yöntemleri veya analitik teknikler kullanılarak doğrulanmış, hakemli bilimsel makalelerde görünen ötegezegen keşiflerini kaydeder.

arasında Yakın zamanda teyit edilen ötegezegenler Bu, yıldızının bir yörüngesini tamamlaması 12.8 gün süren 3.51 Dünya kütlesine sahip bir “süper Dünya” olan K2-377 b’dir.

READ  SpaceX Falcon 9 16. kez fırlatıldı

TOI-1064 b olarak adlandırılan bir diğeri, NASA’ya göre “potansiyel olarak Dünya’dan daha büyük olan kayalık bir dünya”.

Çoğu ötegezegen, önünden geçen bir gezegene sahip olan bir yıldızın opaklığının ölçülmesiyle bulunur, buna geçiş yöntemi denir.

Doppler yöntemi olarak adlandırılan ötegezegenleri tespit etmek için başka bir yöntem, yörüngedeki gezegenlerin yerçekimi kuvveti nedeniyle yıldızların “sallanmalarını” ölçer.

Bugüne kadar galaksimizdeki 5.000'den fazla onaylanmış ötegezegen, çeşitli türler içerir - bunların arasında, dünyamızdan daha büyük ve muhtemelen kayalık olduğu için

Bugüne kadar galaksimizdeki 5.000’den fazla onaylanmış ötegezegen, çeşitli türler içerir – bunların arasında, dünyamızdan daha büyük ve muhtemelen kayalık olduğu için “süper Dünyalar” olarak bilinen gizemli bir çeşitlilik vardır.

NASA kilometre taşı, 1992’de ilk dış gezegenlerin keşfinden 30 yıl sonra geliyor.

Üç “Exoplanet” aslında yıldızdır

Bilim adamları, Samanyolu içinde, üçünün yıldız olduğu ortaya çıkan binlerce onaylanmış ötegezegen keşfini inceliyorlardı.

Cambridge’deki Massachusetts Institute of Technology’den bir ekip, keşfedilen gezegenleri NASA’nın Kepler uzay teleskobuyla inceledi ve hangilerinin bilinen gezegenlerin boyutlarına uyduğunu görmek için ölçümleri kontrol etti.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia teleskobu tarafından yapılan yeni ve daha doğru ölçümlere dayanarak, gezegen olamayacak kadar büyük üç nesne belirlediler.

Devamını oku: Üç ‘exoplanet’ aslında yıldızdır

O yılın Ocak ayında, Alexandre Volszan ve Del Vriel, Başak takımyıldızında bir pulsar olan PSR B1 257 + 12 yörüngesinde dönen iki kayalık gezegen keşfettiklerini duyurdular. 1994 yılında sistemde başka bir gezegen keşfedildi.

Penn State Üniversitesi’nde profesör olarak hâlâ ötegezegenler arayan Wolszczan, bu dönen yıldızın etrafında sadece üç gezegen bulmanın, aslında ötegezegenlerin kapılarını açtığını söyledi.

NASA’ya “Bir nötron yıldızının etrafında gezegenler bulabilirseniz, gezegenlerin temelde her yerde olması gerekir” dedi. “Gezegenin üretim süreci çok sağlam olmalı.”

Kepler 16-b gibi o zamandan beri keşfedilen bazı ötegezegenler, Star Wars filmindeki Planet Tatooine gibi aynı anda iki yıldızın yörüngesinde dönüyor.

READ  SpaceX Starlink Çarşamba günü erken saatlerde Cape Canaveral'dan fırlatılacak

Yaklaşık 200 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Kepler-16b, Jüpiter’in boyutunun yaklaşık üçte biri ağırlığında ve Jüpiter’in dörtte üçü kadar bir yarıçapa sahip, bu da onu boyut ve kütle olarak Satürn’e benzetiyor.

Dünya’dan yaklaşık 850 ışıkyılı uzaklıkta bulunan WASP-121b adlı başka bir ötegezegen, ana yıldızının etrafında yakın yörüngede dönen Jüpiter benzeri dev bir gaz gezegeni olan “sıcak Jüpiter”in bir örneğidir.

WASP-121b, henüz keşfedilen en kısa yörüngelerden birine sahip olup, yıldızının yörüngesini sadece 30 saatte tamamlamaktadır.

Kademeli olarak kilitlenir, bu da daha soğukken aynı tarafın her zaman yıldızına baktığı anlamına gelir. “Gece” tarafı sonsuza kadar uzaya yöneliktir.

Bu arada Gliese 486b, Dünya’dan daha büyük, ancak dört gaz devi Jüpiter, Satürn, Neptün ve Uranüs’ten daha küçük bir gezegen olan “süper Dünya”nın bir örneğidir.

1977 yapımı Star Wars filmindeki (resimde) Tatooine gibi bazı dış gezegenler aynı anda iki yıldızın yörüngesinde dönüyor.

1977 yapımı Star Wars filmindeki (resimde) Tatooine gibi bazı dış gezegenler aynı anda iki yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Sanatçının en gezegeni olan ötegezegen Kepler-16b hakkındaki izlenimi

Sanatçının, galaksimizdeki bugüne kadarki en “Tatooine-benzeri” gezegen olan ötegezegen Kepler-16b ile ilgili izlenimi. Kepler-16b, iki yıldızın etrafında dönen küçük siyah bir daire olarak tasvir edilmiştir. İki yıldızın en büyüğü olan bir K cücesi, Güneşimizin kütlesinin yaklaşık %69’u kadar bir kütleye sahiptir ve en küçüğü olan kırmızı bir cüce, Güneş’in kütlesinin yaklaşık %20’si kadar bir kütleye sahiptir.

Gliese 486b, Dünya’dan 1,3 kat daha büyük ama 2,8 kat daha büyük bir yarıçapa sahip genç yıldızın yörüngesinde dolanan bugüne kadar keşfedilen tek gezegendir.

Gezegen, 2021 çalışmasına göre, 802 Fahrenheit (428 santigrat derece) yüzey sıcaklığına sahip, Dünya’nınkine benzer ancak çok daha sıcak bir demir silikat bileşimine sahip.

Bu arada, GJ 367 b, yıldızına olan kısa mesafesi – yaklaşık 620.000 mil – nedeniyle, yörüngesinde sadece sekiz saatte döndüğü için muazzam miktarda radyasyona maruz kalıyor.

READ  Merkür'ün üçüncü uçuşu jeolojik harikaları ortaya koyuyor

5.560 mil çapındaki GJ 367 b, Mars’tan (4.200 mil) biraz daha büyüktür, ancak Merkür bileşimine sahiptir.

NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun (burada uzayda gösterilmiştir), yaşam koşullarının uyarı işaretlerini belirlemek için mevcut gazları okumak için ötegezegenlerin atmosferlerinden ışık yakalayacağını söyledi.

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun (burada uzayda gösterilmiştir), yaşam koşullarının uyarı işaretlerini belirlemek için mevcut gazları okumak için ötegezegenlerin atmosferlerinden ışık yakalayacağını söyledi.

Bilim adamları hala ötegezegenlerin ve atmosferlerinin ne olduğu hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyor.

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun, yaşanabilir koşulların belirtilerini belirlemek için mevcut gazları okumak için dış gezegenlerin atmosferlerinden ışık yakalayacağını söyledi.

Noel Günü’nde başlatılan 10 milyar dolarlık (7,4 milyar £) gözlemevi, evreni kızılötesi spektrumda keşfederek yıldızların doğduğu gaz ve toz bulutlarının arasından geçmesini sağlayacak.

Dünya dışı varlıklar, güneş sistemimizde bulunamayan “garip” kayalar içerir.

2021’de yapılan bir araştırma, güneş sistemimizin dışındaki, ötegezegenler olarak bilinen kayalık gezegenlerin, gezegen sistemimizde bile bulunmayan “yabancı” kaya türlerinden oluştuğunu gösterdi.

Araştırmacılar, geçmişte çevreleyen gezegenlerin sırlarını ortaya çıkarmak amacıyla, tıpkı güneşimiz gibi hayat veren eski yıldızlar olan beyaz cüceleri analiz etmek için teleskop verilerini kullandılar.

Evrendeki tüm yıldızların kabaca yüzde 98’i, güneşimiz de dahil olmak üzere sonunda beyaz cüceler olacak.

Uzmanlar, bazı ötegezegenlerin güneş sistemimizin gezegenlerinde bulunmayan veya bulunamayan kaya türlerine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Bu kaya türleri o kadar “egzotik” ki, yazarlar onlar için “piroksenit kuvars” ve “perklaz dünit” dahil olmak üzere yeni isimler yaratmak zorunda kaldılar.

1990’ların başındaki ilk ötegezegen keşiflerinden bu yana 3.234 sistemde yaklaşık 4.374 ötegezegen doğrulandı.

Bu ötegezegenlerin çoğu, Dünya değil, Jüpiter veya Neptün gibi gaz halindedir. NASA’nın çevrimiçi veritabanı.

Devamını oku: Çalışma, kayalık ötegezegenlerin düşündüğümüzden daha garip olduğunu gösteriyor