Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA Power Hack, Voyager 2’nin 45 yıllık görevini daha da uzatıyor

NASA Power Hack, Voyager 2’nin 45 yıllık görevini daha da uzatıyor

12 milyar milde (20 milyar kmmetre) Dünya’dan, Voyager 2 o kadar uzakta ki, NASA’nın sinyallerinin sondaya ulaşmasına 22 dakika var. Gücü giderek azalan görev planlamacıları, önümüzdeki yıl beş bilim aracından birini kapatmak zorunda kalabileceklerini düşündüler, ancak yeni uygulanan plan hoş bir gecikmeye yol açtı.

NASA jetine göre, sondanın yerleşik bir güvenlik sistemine yönelik az miktarda gücü yeniden yönlendirdiği yakın tarihli bir değişiklik, Voyager 2’deki beş bilim enstrümanının hepsinin 2026’ya kadar aktif kalabileceği anlamına geliyor. amorti laboratuvar basın bülteni. Etkilenen sistemin Voyager 2’yi voltaj dalgalanmalarından koruması için küçük bir risk var, ancak NASA, sondanın artık bilim cihazlarını daha uzun süre çalıştırabileceğini söylüyor.

Voyager 2, ikizi Voyager 1 ile birlikte çalışmaya devam eden sondalardır. 1977’de fırlatılan uzay aracı, güneşi çevreleyen ve bizi yıldızlararası uzaydan gelen zararlı radyasyondan koruyan koruyucu, kabarcık benzeri uzay bölgesi olan heliosferin dış kenarlarını gıdıklamadan önce dış güneş sistemindeki birçok gezegeni ziyaret etti. Sondalar hala aktif ve heliosfer ve onun koruyucu nitelikleri hakkında benzeri görülmemiş veriler topluyor.

NASA’nın Jet Voyager proje bilimcisi Linda Spilker, “Voyager’lardan gelen bilim verileri, güneşten uzaklaştıkça daha değerli hale geliyor, bu nedenle mümkün olduğunca çok sayıda bilim aletini mümkün olduğu kadar uzun süre çalışır durumda tutmakla kesinlikle ilgileniyoruz,” dedi. Tahrik Laboratuvarıiçinde açıklanmış öğle yemeği.

İlgili Makaleler: NASA, Voyager sondalarının ömrünü Dünya’dan 11 milyar mil uzağa nasıl uzatacak?

Her iki sondadaki jeneratörler, devam eden bir bozulma sürecinin sonucu olarak her yıl güç kaybeder. Bu, bilim toplamalarını etkilemedi, ancak görev planlayıcıları, devam eden güç kaybını telafi etmek için ısıtıcıları ve diğer gerekli olmayan sistemleri kapatmak zorunda kaldı. Voyager 2 için, bir bilim aracının yakında hizmet dışı bırakılması gereken aşamaya ulaşıyordu – gelecek yılın başlarında.

Yeni uygulanan hack’in bir sonucu olarak, Voyager 2 artık gemiyi potansiyel olarak zararlı voltaj yükselmelerinden korumak için tasarlanmış yerleşik bir güvenlik mekanizması için mevcut olan az miktarda yedek gücü kullanıyor. Sonda, beş bilim aracını da çalışır durumda tutmak için bu sıvının bir kısmını – çok değil – çalıyor.

NASA JPL’ye göre, “Uzay aracının elektrik voltajı, 45 yıldan fazla uçuştan sonra bile sıkı bir şekilde düzenlenmeyecek olsa da, her iki sondadaki elektrik sistemleri nispeten sabit kalıyor ve bir güvenlik ağına olan ihtiyacı azaltıyor.” “Mühendislik ekibi ayrıca voltajı izleyebiliyor ve çok fazla dalgalanırsa yanıt verebiliyor. Yeni yöntem Voyager 2 için iyi çalışırsa, ekip bunu Voyager 1’e de uygulayabilir.”

Voyager 1, 2012’de heliosferi geçerken, ikizi de 2018’de aynı şeyi yaptı; boşluk, Voyager 2’nin daha yavaş hızının ve yönünün bir sonucuydu. Yerleşik bir bilim aracı, Voyager 1 görevi sırasında erken arızalandı ve onu Voyager 2’den daha az güce bağımlı hale getirdi.

Gerilim yükselmeleri, görevin bu noktasında küçük bir risktir ve ödül buna değer – Voyager 2’den Daha Fazla BilimJet Propulsion Laboratuvarı Voyager Proje Yöneticisi Susan Dodd’a göre. “Uzay aracını birkaç haftadır izliyoruz ve bu yeni yaklaşım işe yarıyor gibi görünüyor” dedi.

Uzay uçuşu tarihindeki en büyük başarılardan biri uzadı ve bunun için hepimiz çok minnettar olmalıyız. İnanılmaz ama bunca yıldan sonra NASA bu çığır açan sondalardan biraz fazladan hayat çıkarmayı başardı.

Hayatınızdaki daha fazla uzay uçuşu için bizi izlemeye devam edin twitter ve Gizmodo için özel yer imi Uzay uçuşu sayfası.