Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, tam güneş tutulması sonrasında ortaya çıkan çarpıcı pembe 'alevleri' tespit etti – bunlar nedir?

NASA, tam güneş tutulması sonrasında ortaya çıkan çarpıcı pembe 'alevleri' tespit etti – bunlar nedir?

Bir NASA fotoğrafçısı, güneş tutulmasının arkasından patlayan görkemli fuşya pembesi alevleri gösteren çarpıcı görüntüler yakaladı.

Snapper Keegan Barber, 8 Nisan 2024'te ayın güneşi perdeleyip Dallas, Teksas'ı karanlığa sürüklediği tam tutulmayı yakaladı.

Görüntüler, Güneş'in yüzeyinden ikinci atmosferine, yani kromosfere ve dış güneş koronasına atılan devasa pembe plazma kulelerini gösteriyor.

Gezegen büyüklüğündeki bu pembe alevlere, Güneş yüzeyinde aylarca varlığını sürdürebilen, “güneş çıkıntıları” (sabitlenmiş plazma halkaları veya aşırı ısınmış elektrik yüklü gaz) adı veriliyor.

Güneş'in soluk dış katmanları, atmosfer ve bu güneş çıkıntılarının aktığı korona, genellikle Güneş'in parlaklığının tam gücü tarafından bastırılıyor, ancak geçen haftaki tutulma sırasında hem profesyonel hem de amatör gökbilimciler tarafından görülebiliyordu.

NASA fotoğrafçısı Keegan Barber, 8 Nisan 2024'te güneş Dallas, Teksas'ın yaklaşık 93 milyon mil üzerinde asılı kalırken tutulma sırasında birkaç parlak pembe “güneş anormalliği” yakaladı (yukarıda).

Güneş fışkırması, sabitlenmiş plazma halkalarının veya elektrik yüklü gazın Güneş yüzeyinde aylarca kalabilmesi nedeniyle parlamadan farklıdır.

Güneş fışkırması, sabitlenmiş plazma halkalarının veya elektrik yüklü gazın Güneş yüzeyinde aylarca kalabilmesi nedeniyle parlamadan farklıdır.

Güneş çıkıntıları da çok büyüktür ve Dünya'nın on katı veya daha fazla çapa sahip olabilirler.

Güneş çıkıntıları da çok büyüktür ve Dünya'nın on katı veya daha fazla çapa sahip olabilirler.

Aynı zamanda NASA'da görüntü araştırmacısı olarak da çalışan Barber, güneşin beyaz koronası ve pembe renk küresi dışındaki her şeyi gizleyen ay sayesinde olağanüstü bir şekilde görülebilen güneşin görünümünün birkaç yüksek çözünürlüklü görüntüsünü yakalamayı başardı.

Ancak tutulmayı güneş tutulması gözlüklerinin arkasından güvenli bir şekilde izleyen ve olayı bir telefon kamerasından başka özel bir şey olmadan filme alan sıradan izleyiciler bile gül kırmızısı takımyıldızları bir anlığına yakalayabilir.

Bir Reddit kullanıcısı sayfada “Bu kırmızı şeylerin gerçekte ne olduğunu bilmiyorum ama çıplak gözle görülebiliyordu” dedi. r/boşluk subreddit, “Ve kamerada çok net görünüyorlar.”

READ  Çarpıcı James Webb Uzay Teleskobu görüntüsü bilimsel çılgınlığı ateşledi

Güneş çıkıntıları kırmızımsı pembe rengini Güneş'teki hidrojen gazının plazmaya dönüşmesinden alır, çünkü elementel hidrojen yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında kırmızımsı bir ışık yayar.

Havai fişek endüstrisinde kullanılan bilimsel bir gerçek olan, farklı kimyasal elementlerin ısıtılmasının belirli renkler ürettiği uzun zamandır bilinmektedir:

Örneğin, havai fişeklerdeki bakır metali mavi ışık yayıyor, baryumun parlak yeşil renkler ürettiği biliniyor ve sodyum parlak sarı renkte patlıyor.

Bir NASA görüntü araştırmacısı, Güneş'in beyaz koronası ve kırmızımsı pembe atmosferi dışında her şeyi gizleyen Ay sayesinde olağanüstü bir şekilde görülebilen bu güneş çıkıntılarının yüksek çözünürlüklü birkaç fotoğrafını çekti.

Bir NASA görüntü araştırmacısı, Güneş'in beyaz koronası ve kırmızımsı pembe atmosferi dışında her şeyi gizleyen Ay sayesinde olağanüstü bir şekilde görülebilen bu güneş çıkıntılarının yüksek çözünürlüklü birkaç fotoğrafını çekti.

Bir Reddit posteri, Güneş'in çapına dayalı bazı hesaplamalar yaparak bu güneş çıkıntısının Dünya'nın uzunluğunun yaklaşık beş katı olduğunu buldu.  Ve dediler ki:

Bir Reddit posteri, Güneş'in çapına dayalı bazı hesaplamalar yaparak bu güneş çıkıntısının Dünya'nın uzunluğunun yaklaşık beş katı olduğunu buldu. “Alttaki bu çıkıntı yaklaşık 17,5 piksel uzunluğunda veya 44.500 mil yüksekliğinde” dediler.

Her çıkıntının kavisli ve sivri şekilleri, tıpkı manyetik bir tüpteki metal topların akışı gibi, elektrik yüklü hidrojen plazmasının akışını içlerinde hapseden, onları çevreleyen manyetik alanlardan türetilmiştir.

Varoluşunun ilk günü boyunca heliopoz, Güneş'in yüzeyine daha yakın daha küçük bir halka olarak başlar, bir kazak üzerindeki gevşek bir iplik görünümü gibi genişler veya açılır ve Güneş'in üst atmosferine doğru daha da uzanır.

Uzayda kendi yerçekimiyle bağlanan dev bir nükleer füzyon reaksiyonu Güneş çoğunlukla, elektron ve iyonlardan oluşan elektrikli bir gaz olan plazmadan oluşur.

Gökbilimcilere göre bu plazmanın elektrikli akışı, bazen Güneş'ten çıkan güçlü büyütme darbelerine yol açıyor.

Manyetik halkalar uzaya fırlatıldığında, büyük plazma akışları onları doldurmak üzere çekilir ve bu da haftalarca veya aylarca sürebilen çıkıntılar yaratır.

Bu güneş çıkıntılarının parlak yayları sıklıkla çökerken veya manyetik alan çizgileri boyunca gazı Güneş'e doğru “akarken”, bunların kararsız hale geldiği ve enerjilerinin uzaya salındığı durumlar da vardır.

READ  NASA teleskopu derin uzayda kozmik bir soru işareti tespit etti

NASA jeofizik yazarı, “Tutulma sırasında Güneş, solar maksimuma yakındı; bu, yaklaşık her 11 yılda bir Güneş'in manyetik alanının ters dönmesiyle artan aktivite dönemidir” dedi. Lindsay Dorman dedi.

“2017'deki tam güneş tutulması sırasında güneşin aktivitesinin çok farklı olduğunu” belirtti. “O sırada solar minimuma yaklaşıyordu.”

2017 tutulması sırasında, güneş enerjisinin ve güneş aktivitesinin daha az yoğun olduğu bir dönemde, bu periyodik alçalma sırasında çekilen görüntüler, Güneş'ten gelen manyetik patlamalardan ve plazmadan daha az dolaşıklık ve daha düşük akımlar gösterdi.

Dorman, bu güneş çıkıntıları gibi “patlamaların” 2017 yılında “Güneş'in ekvator bölgesiyle sınırlı” olduğunu söyledi.