Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA tarafından finanse edilen yenilikçi bir fisyon güneş yelkeni, bilimi heyecan verici yeni hedeflere götürebilir

Diffractive Solar Sails

Bu kavramsal çizimde gösterilen dağınık güneş yelkenleri, görevlerin güneş kutuplarının üzerindeki yörüngeler gibi ulaşılması zor yerlere ulaşmasını sağlayabilir. Kredi bilgileri: Mackenzie Martin

Beğenmek[{” attribute=””>NASA’s exploration continues to push boundaries, a new solar sail concept has been selected by the agency for development toward a demonstration mission that could carry science to new destinations.

The Diffractive Solar Sailing project was selected for Phase III study under the NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) program. Phase III aims to strategically transition NIAC concepts with the greatest potential impact for NASA, other government agencies, or commercial partners.

“As we venture farther out into the cosmos than ever before, we’ll need innovative, cutting-edge technologies to drive our missions,” said NASA Administrator Bill Nelson. “The NASA Innovative Advanced Concepts program helps to unlock visionary ideas – like novel solar sails – and bring them closer to reality.”

Just like a sailboat using wind to cross the ocean, solar sails use the pressure exerted by sunlight to propel a craft through space. Existing reflective solar sail designs are usually very large and very thin, and they are limited by the direction of the sunlight, forcing tradeoffs between power and navigation. Diffractive lightsails would use small gratings embedded in thin films to take advantage of a property of light called diffraction, which causes light to spread out when it passes through a narrow opening. This would enable the spacecraft to make more efficient use of sunlight without sacrificing maneuverability.

“Exploring the universe means we need new instruments, new ideas, and new ways of going places,” said Jim Reuter, associate administrator for NASA’s Space Technology Mission Directorate (STMD) at NASA Headquarters in Washington. “Our goal is to invest in those technologies throughout their lifecycle to support a robust ecosystem of innovation.”

https://www.youtube.com/watch?v=aidj-DPerkE
NASA’nın Yenilikçi Gelişmiş Konseptleri (NIAC), derin uzayın insan keşfinden ileri itiş gücü ve robotiğe kadar, geleceği temelden değiştirebilecek erken evre uzay teknolojisi araştırmalarını destekleyerek mümkün olanı değiştirmeyi amaçlıyor. kredi: NASA

NIAC Faz III ödülü, gelecekteki potansiyel bir tanıtım görevine hazırlık olarak teknolojiyi daha da geliştirmek için araştırma ekibine iki yıl boyunca 2 milyon dolar verecek. Proje, Laurel, Maryland’deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Amber Dobell tarafından yönetiliyor.

NASA Genel Merkezinde NIAC Programının yönetici direktör vekili Mike LaPointe, “NIAC, havacılıktaki en yenilikçi teknoloji konseptlerinden bazılarını geliştirmemize izin veriyor” dedi. “Amacımız, bir dizi heyecan verici yeni görev uygulaması için tam da bunu yapmak için uygulanabilir ve yansıtıcı güneş yelkeni vaatlerini dönüştürmektir.”

Yansıtıcı hafif yelkenler, bir güneş yelkeninin kapasitesini bugün geliştirilmekte olan görevlerle mümkün olanın çok ötesine genişletecektir. Proje, Laurel, Maryland’deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Amber Dobell tarafından yönetiliyor. Konseptin fizibilitesi daha önce, projede yardımcı araştırmacı olarak hizmet vermeye devam eden New York’taki Rochester Institute of Technology’den Dr. Grover Schwazlander tarafından yönetilen NIAC’ın Faz I ve Faz II ödülleri kapsamında incelenmiştir. NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde NASA’nın yaklaşmakta olan güneş yelkenli misyonlarından ikisine liderlik eden Les Johnson, aynı zamanda bir yardımcı araştırmacıdır. Önceki ödüller kapsamında ekip, çeşitli türlerde kırınımlı yelken malzemeleri tasarlamış, oluşturmuş ve test etmiştir; Güneşin kutupları etrafında potansiyel olarak saptırılmış bir optik yelken görevi için tasarlanmış deneyler ve yeni navigasyon ve kontrol şemaları.

Aşama III kapsamındaki çalışmalar, bu kavramsal güneş misyonunu desteklemek için yelken malzemesini iyileştirecek ve yer testleri yapacaktır. Güneşin kuzey ve güney kutuplarının üzerinden geçen yörüngeleri, geleneksel uzay aracı tahrikini kullanarak elde etmek zordur. Güneş ışınlarının sürekli baskısı ile yönlendirilen hafif yansıtıcı spot ışıkları, güneş hakkındaki anlayışımızı ilerletmek ve uzay hava durumu tahmin yeteneklerimizi geliştirmek için bir grup bilim uzay aracını güneşin kutupları etrafında yörüngeye yerleştirebilir.

“Yansıtıcı güneş yelkeni, fotovoltaik ışıkların onlarca yıllık görünümüne modern bir bakış. Bu teknoloji birçok görev yapısını iyileştirebilse de, güneş fiziği topluluğunun benzersiz güneş izleme yetenekleri ihtiyacını büyük ölçüde etkilemeye hazır” dedi. . “Ekibimizin optik, uzay, geleneksel güneş yelkenleri ve metamalzemelerdeki birleşik uzmanlığıyla, bilim adamlarının güneşi daha önce hiç olmadığı gibi görmelerine izin vermeyi umuyoruz.”

NIAC, çok aşamalı bir yaklaşımla vizyoner araştırma fikirlerini destekler. Çalışma aşamaları. NASA 17 birinci aşama ve ikinci aşamayı duyurdu Öneri seçimleri Şubat 2022. NIAC, ajansın mevcut ve gelecekteki misyonlarını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu yeni kapsamlı teknolojiler ve yetenekler geliştirmekten sorumlu olan NASA’nın STMD’si tarafından finanse edilmektedir.

READ  Kara Deliğin Nasıl Göründüğünü Duyun - NASA'nın Remixli Yeni Kara Delik Sesi