Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu yok etmek için 1 milyar dolar ödeyecek

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu yok etmek için 1 milyar dolar ödeyecek

the Uluslararası Uzay istasyonu Kelimenin tam anlamıyla batan bir gemidir. Uluslararası Uzay İstasyonu, insanlığın bilimsel gücünün ve işbirliği yapma yeteneğinin simgesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda 450 tonluk bir istasyondur. uzay aracı Bu, alçak Dünya yörüngesindeki yerçekimi kuvvetlerine tabidir. the Uluslararası Uzay istasyonu Beklenen ömrünün ötesinde dayandı ve periyodik güçlendiricilerin yörüngede kalmasını gerektirdi. NASA Şirket önümüzdeki on yıl içinde onu emekliye ayırmayı planlıyor ancak bunun maliyeti yaklaşık 1 milyar dolara mal olabilir… Amerikan Bilimsel Raporlar.

Uluslararası Uzay İstasyonunun imhasının 2031 yılına kadar tamamlanması planlanıyor ve ajansın bunu gerçekleştirmek için bazı seçenekleri var. Hepsi ISS’nin ateşli bir alevle Dünya’ya dönmesini gerektiriyor, ancak en uygun seçenek üçüne güvenmektir. Rusça Uluslararası Uzay İstasyonunun “kasıtlı ve yıkıcı bir iniş” yapmasına yardımcı olacak kargo araçlarını geliştiriyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasındaki ilişkiler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle gerginleşti. NASA şu anda kendi aracını üretmeyi düşünüyor ancak böyle bir aracın yapımı pahalı olabilir. Tek bir NASA aracının kullanıldığı ideal durum şu şekilde belirlendi: Amerikan Bilimsel bu şekilde:

Tüm bu faktörler bir araya gelerek ideal sürecin şu şekilde ilerlemesini sağlıyor: UUİ’nin irtifasını yavaş yavaş Dünya’dan yaklaşık 250 mil yüksekliğe düşüren haftalar veya aylar süren doğal yörüngesel bozulmanın ardından, uzay istasyonuna bağlı özel olarak tasarlanmış bir araç yolculuğuna başlayacaktı. Yanan yörünge. İstasyon daha sonra istikrarsızlaştırıcı etkilerle karşılaşmadan önce gezegenin yüzeyinin yaklaşık yarısına inebilir. Yaklaşık 125 mil yükseklikte, görev kontrolörleri ISS’nin yörüngesini ayarlayacak, roketin art yakıcısını istasyonun kabaca dairesel yörüngesini, Dünya’nın en yakın noktası veya yerberi, gezegenden belki 90 mil yukarıda olacak şekilde eliptik bir şekle yeniden şekillendirecek şekilde ayarlayacak. Bu, istasyonun inişinin geri kalan kısmı boyunca atmosferin daha düşük, daha yoğun seviyelerinde harcayacağı süreyi azaltmaya yardımcı olacaktır. 90 millik perigee noktasından, kontrol merkezi rokete son bir kez ateş etme komutunu verecek ve istasyonu Güney Pasifik’in üzerine düşmeye itecek.

ISS’yi düşürmenin diğer yolu ise “kontrolden çıkmış bir yörünge”dir; bu, ISS’nin atmosfere doğru inerken parçalanması ve parçalanması durumunda önemli bir risk oluşturur. Uluslararası Uzay İstasyonu bir futbol sahasından daha büyük ve bu da onu şimdiye kadar yörüngesinden çıkan en büyük nesne haline getiriyor. ISS’nin yörüngesi gezegen nüfusunun %90’ından fazlasını taşıyor, bu nedenle kontrolsüz bir iniş, ciddi yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanabilecek riskli bir öneridir.

READ  Bir NASA uzay aracı güneş sistemindeki en volkanik yere doğru ilerliyor

resim: NASA

NASA, ISS’yi daha yüksek bir yörüngeye itebilir. Amerikan Bilimsel Artık bir tehlike oluşturmayacağı için buna “mezarlık yörüngesi” adı veriliyor, ancak bunu yapmak da pahalı olacak. Yaşı ve büyüklüğü nedeniyle istasyon muhtemelen parçalanacak ve arkasında büyük miktarda enkaz bırakacaktır.

Rus uzay ajansı Roscosmos, kontrollü iniş için gerekli araçların sağlanmasına yardım etmeyi kabul etse bile, son olaylar Rusya’nın böylesine önemli bir görev için güvenilir araçlar sağlama becerisine gölge düşürdü. Rusya son zamanlarda muazzam uzay uçuşu yeteneklerini sorgulayan bir dizi başarısızlığa tanık oldu. NASA bakacak Ticari teklifler Önümüzdeki birkaç ay içinde, Uluslararası Uzay İstasyonunun kütlesini taşıyabilecek özel bir yörüngeden çıkarma aracı geliştirilecek, ancak böyle bir araca hiçbir zaman ihtiyaç duyulmadı. Birkaç seçenek var ancak astrofizikçi Jonathan McDowell bunların ucuz olmayacağını söylüyor. Sa:

McDowell, NASA’nın dünyanın mevcut uzay filosunu temel alan tasarıma sahip tek bir araç istiyorsa pek fazla seçeneğinin olmadığını ekliyor. McDowell, “İlk kez düşünmeye başladığınızda bariz görünen şey, kısa sürede o büyük son yangını gerçekleştirecek kapasiteye sahip olmamasıdır” diyor. Mevcut en yakın teknolojinin, NASA’nın insansız Orion kapsülünü geçen sonbaharda ayın tarihi bir turunda çalıştıran ve bu on yıl içinde insanların ay yüzeyine inmesine yardımcı olması planlanan Artemis programı için Avrupa Hizmet Modülü olduğuna inanılıyor. Diğer her şey ya çok zayıf, ya çok güçlü ya da görev için yeterli yakıtı taşıyamıyor, diyor, bu nedenle NASA, özellikle yörüngeden çıkmak için tasarlanmış yeni bir araç için ticari teklifler talep etti.

Uluslararası Uzay İstasyonu dönüştürüldü 25 Bu yıl bu onun hedef yaşı olan 15’i on yıl kadar aştığı anlamına geliyor; İstasyonun ilk modülleri 1998’in sonunda yörüngeye ulaştı. Öyle ya da böyle, ISS çarpıp Dünya’ya geri dönmek zorunda kalacak ve yörüngeden çıkış yolunun Rusya’nın yardımıyla ya da yardımı olmadan gerçekleştirilmesi gerekecek. Amerika Birleşik Devletleri’nin sonu bu şekilde olabilir. İnsanlığın şimdiye kadar yörüngeye yerleştirdiği en büyük nesneyi düşürmek 1 milyar dolara mal oluyor.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu yok etmek için bir milyar dolar harcayabilir başlıklı makalenin görseli

resim: NASA

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu yok etmek için bir milyar dolar harcayabilir başlıklı makalenin görseli

resim: NASA