Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yakındaki Dünya büyüklüğündeki bir dünyanın sırlarını keşfedin

Yakındaki Dünya büyüklüğündeki bir dünyanın sırlarını keşfedin

NASA’nın Hubble Teleskobu, yakındaki üçlü yıldız sisteminde yer alan Dünya boyutunda bir ötegezegen olan LTT 1445Ac’yi hassas bir şekilde ölçtü. İlk olarak TESS tarafından keşfedilen bu kayalık gezegen, boyut olarak Dünya’ya benzer ancak daha sıcaktır. Araştırma, ötegezegenler ve atmosferleri hakkındaki bilgimizi artırıyor. Resim kredisi: ESA/Hubble (M. Kornmesser ve LL Christensen)

Hubble teleskopu Dünya’ya benzer boyutunu doğruladı ötegezegen LTT 1445Ac, bileşimi ve daha ileri atmosferik çalışmalar için potansiyel hakkında yeni bilgiler sağlıyor.

Yakın yıldızların etrafındaki birçok gezegen doğrudan görülemez. Bunun yerine, geçiş adı verilen bir olayla geçici olarak ana yıldızlarının önünden geçtiklerinde bulunurlar. Geçiş sırasında yıldızdan gelen ışığın bir kısmını engelleyerek Dünya gözlemcilerine gölge düşürüyorlar.

Gökbilimciler bu geçici olaylardan çok şey öğreniyor. Bir gezegenin yörünge periyodunu ölçebilir, atmosferini inceleyebilir ve boyutunu tahmin edebilirler. İşin zor yanı, gezegenin geçiş sırasında yıldızın yalnızca kenarına dokunabilmesi ve bu da çapının yanlış ölçülmesine neden olabilmesidir.

Yakınlardaki bu ötegezegenlerden biri olan LTT 1445Ac, yalnızca 22 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor ve ilk kez şu şekilde tanımlandı: NASAGeçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu (keçi). Ancak TESS, yıldızın yüzeyindeki yolunu hassaslaştırarak bir gezegenin çapını kesin olarak belirlemek için gereken optik çözünürlüğe sahip değil.

Hubble, keskin görüşüyle ​​gezegenin çapını Dünya’nın çapının yalnızca 1,07 katı olacak şekilde doğru bir şekilde ölçtü. Bu onu boyut olarak Dünya’nın kuzeni yapar. Ancak tüm benzerliklerin bittiği yer burasıdır. LTT 1445Ac, kırmızı cüce güneşine yaşanabilir olamayacak kadar yakın. Yüzey sıcaklıkları 500 derece civarındadır F – Pizza fırınının içindeki sıcaklıklar.

Ötegezegen LTT 1445Ac

Bu, yakınlardaki Dünya büyüklüğündeki ötegezegen LTT 1445Ac’nin bir sanatçı tarafından çekilmiş çizimidir. Gezegen bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor. Yıldız, sağ üstte birbirine yakın yörüngede dönen iki kırmızı cüceden oluşan üçlü bir sistemde yer alıyor. Görüntünün merkezindeki parlak kırmızı kürenin önündeki siyah nokta, yıldızın yüzünden geçen LTT 1445Ac gezegenidir. Gezegenin yüzey sıcaklığı yaklaşık 500 Fahrenheit derecedir. Sol alt ön planda sistemdeki başka bir gezegen LTT 1445Ab’dir. Bu sahne 22 ışıkyılı uzaklıktan, sağ alttaki parlak nokta olan Güneşimize doğru bakarken çekilmiştir. Bazı arka plan yıldızları Boötes takımyıldızının bir parçasıdır. Resim kredisi: NASA, ESA, Leah Hostak (STScI)

Hubble Uzay Teleskobu, Dünya’ya en yakın geçiş yapan gezegenin boyutunu ölçer

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, yakındaki bir yıldızın yüzünden geçen en yakın Dünya boyutundaki ötegezegenin boyutunu ölçtü. Geçiş olarak adlandırılan bu hizalanma, kayalık dünyada ne tür bir atmosferin var olabileceğini görmek için daha sonraki çalışmalara kapıyı açıyor.

READ  Çin'in amiral gemisi metan yakıtlı roketi yörüngeye ulaşamadı

Küçük gezegen LTT 1445Ac, ilk olarak 2022 yılında NASA’nın Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) tarafından keşfedildi. Ancak, TESS’in gerekli optik çözünürlüğe sahip olmaması nedeniyle gezegenin yörünge düzleminin yıldızına göre Dünya’dan görülen geometrisi belirsizdi. . . Bu, algılamanın sözde olabileceği anlamına gelir Otlatma geçişigezegenin ana yıldızın diskinin yalnızca küçük bir kısmından geçtiği yer. Bu, gezegenin minimum çapının hatalı olmasına yol açacaktır.

Harvard Astrofizik Merkezi’nden Emily Bass, “Bu sistemin şanssız bir geometriye sahip olma ihtimali vardı ve eğer öyleyse, doğru boyutu ölçemezdik. Ancak Hubble’ın yetenekleri sayesinde çapını belirleyebildik” diyor. Smithsonian, Cambridge, Massachusetts’te.

Hubble’ın gözlemleri, gezegenin yıldızın diski boyunca tamamen normal bir geçiş yaptığını ve bunun sonucunda gerçek boyutunun Dünya çapının yalnızca 1,07 katı kadar olduğunu gösteriyor. Bu, gezegenin Dünya gibi kayalık bir dünya olduğu ve kabaca aynı yüzey yerçekimine sahip olduğu anlamına gelir. Ancak yaklaşık 500 Fahrenheit derecelik yüzey sıcaklığı, bildiğimiz şekliyle yaşam için fazla sıcak.

Toplu taşıma rotalarını karşılaştırın

Bu grafik, Dünya büyüklüğündeki bir ötegezegenin, ev sahibi yıldızının önünden nasıl geçebileceğine ilişkin iki senaryoyu karşılaştırmaktadır. Alttaki yol, yıldıza patronluk taslayan gezegeni gösteriyor. Böyle bir geçişten gelen ışığı incelemek, gezegenin boyutunun yanlış tahmin edilmesine yol açabilir ve gezegenin gerçekte olduğundan daha küçük görünmesine neden olabilir. Üstteki yol, gezegenin yıldız diskinin tamamını geçtiği mükemmel bir geometriyi gösteriyor. Hubble Uzay Teleskobu’nun çözünürlüğü bu iki senaryoyu birbirinden ayırabiliyor ve bu da gezegenin çapının doğru bir şekilde ölçülmesini sağlıyor. Resim kredisi: NASA, ESA, Elizabeth Wheatley (STScI)

Gezegen, Nehir takımyıldızında 22 ışıkyılı uzaklıkta bulunan üç kırmızı cüce yıldızdan oluşan üçlü sistemin bir parçası olan LTT 1445A yıldızının yörüngesinde dönüyor. Yıldızın LTT 1445Ac’den daha büyük olduğu bildirilen iki gezegeni daha var. Hubble tarafından da tanımlanan LTT 1445A’dan yaklaşık 3 milyar mil uzakta bulunan LTT 1445B ve C adlı iki cüce yıldızdan oluşan sıkı bir çift daha var. Üç yıldızın hizalanması ve BC çiftinin yan yörüngesi, bilinen gezegenler de dahil olmak üzere sistemdeki her şeyin eş düzlemli olduğunu gösteriyor.

READ  Hubble Uzay Teleskobu'nun kendinden tahrikli silahları, 20 yıllık çığır açan keşfi kutluyor

“Geçiş yapan gezegenler ilginç çünkü onların atmosferlerini sadece Hubble teleskopu ile değil aynı zamanda James Webb Uzay Teleskobu ile de spektroskopi kullanarak tanımlayabiliyoruz. Ölçümlerimiz önemli çünkü bize bunun çok yakın bir karasal gezegen olabileceğini söylüyorlar. Biz “Takip gözlemleri, diğer yıldızların etrafındaki gezegen çeşitliliğini daha iyi anlamamızı sağlayacak.”

Bu araştırma şu tarihte yayınlandı: Astronomi dergisi.

Referans: “HST/WFC3 ışık eğrisi, bir M cücesinin geçişine en yakın ötegezegenin karasal bileşimini destekler” Yazan: Emily K. Bas, Jennifer J. Winters, David Charbonneau, Aurelia Balkansky, Nicole Lewis, Maura Lally, Jacob L. Bean, Ryan Cloutier ve Jason D. Eastman, 25 Eylül 2023, Astronomi dergisi.
doi: 10.3847/1538-3881/acf561

the Hubble uzay teleskobu NASA ve Avrupa Uzay Ajansı arasındaki uluslararası bir işbirliği projesidir. Teleskobu NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi işletiyor. Baltimore, Maryland’deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI), Hubble Teleskobu üzerinde bilimsel operasyonlar yürütmektedir. STScI, Washington DC’deki Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği tarafından NASA adına işletilmektedir.