Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Voyager 1’in büyük bir arızanın ardından uçurumun eşiğinden döndüğünü söyledi

NASA, Voyager 1’in büyük bir arızanın ardından uçurumun eşiğinden döndüğünü söyledi

Yaklaşık yarım yüzyıl boyunca dış gezegenler ve güneş sisteminin uzak bölgeleri hakkında veri sağlayan Voyager 1 uzay aracının sonunu getiren ciddi bir bilgisayar sorununun ortaya çıkmasından birkaç ay sonra, NASA Perşembe günü uzay aracını tekrar faaliyete geçirdiğini duyurdu. . talep etmek.

“Uzay aracı yıldızlararası uzay hakkında bilgi toplamaya yeniden başladı.” NASA, uzaydaki en uzak insan yapımı nesne olan Voyager 1’in duyurusunda şunları söyledi.

Sorun Kasım ayında ortaya çıktığından bu yana mühendisler sorunu teşhis etmek ve düzeltmek için çalışıyorlar; bu, ilk insan yapımı nesne olan Voyager 1’den bilgi gönderip almanın yaklaşık iki gün sürmesi nedeniyle sıkıcı ve uzun bir süreç karmaşık hale geliyor. yıldızlararası uzaya hiç girmeyecek ve şu anda Dünya’dan 15 milyar milden fazla uzakta.

Yaşlanan sondanın onarılması ihtimali her zamankinden daha korkunç göründüğünden, uzay topluluğu geçen yıl nefesini tutuyordu.

Şubat ayında, Voyager misyonu proje yöneticisi Susan Dodd, Voyager 1’in Dünya’ya tutarlı mühendislik ve bilim verileri gönderme yeteneğini engelleyen sorunun, 2018’de misyonu yönetmeye başladığından bu yana sondanın karşılaştığı “en ciddi sorun” olduğunu söyledi.

Voyager 1 ve onun ikiz sondası Voyager 2, 1977’de dış gezegenleri keşfetme göreviyle fırlatıldı. NASA, sondaların dört dış gezegeni (Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün) ziyaret etmesini sağlayan güneş sistemindeki nadir bir hizalanmanın avantajından yararlandı ve her birinin yerçekimini kullanarak bir sonraki gezegene doğru ilerledi.

Voyager 1, gezegen görevindeki başarısının ardından güneş sisteminin sınırına doğru yolculuğuna devam etti ve 1990’da Dünya’nın efsanevi bir görüntüsünü yakaladı; sonsuz karanlıktaki küçük bir nokta, “Soluk Mavi Nokta” olarak biliniyordu.

2012 yılında sonda, yıldızlararası uzaya geçen ilk araç oldu ve o zamandan beri, altı yıl sonra onu takip eden ikizi ile birlikte, Güneş’in doğrudan etkisi altında olan, güneşi çevreleyen uzay olan heliosfer hakkında veri topladı. güneş.

READ  Bilinen ilk Neandertal ailesi Rusya'da bir mağarada bulundu

Belki de soluk mavi nokta kadar derin olan her uzay aracı, bir gün başka bir medeniyet tarafından keşfedilmeyi bekleyen, Dünya’daki insanlığı ve yaşamı gösteren ses kayıtları ve görüntülerle dolu altın bir fonografla donatılmıştır.

Voyager 1’in kurtarılmasına ilişkin beklentiler arttı Nisan ayında önemli ölçüdeNASA, sondanın mühendislik sistemleri ve güvenliği hakkında “kullanılabilir” verileri geri göndermesini sağladığını bildirdiğinde. Bunu, geçen ayın sonlarında, ekibin Voyager 1’in iki bilimsel enstrümanının işlevselliğini geri getirerek bilimsel verileri iletmesine ve görevine devam etmesine olanak tanıdığı haberi izledi.

Ajans Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalan cihazları tekrar çevrimiçi hale getirdiğini ve Voyager 1’i normal operasyonlara döndürdüğünü duyurdu.

Ancak Voyager 1’in yeni ömrü uzun sürmeyebilir. NASA daha önce Voyager 1 ve Voyager 2’deki nükleer enerjili jeneratörlerin muhtemelen 2025 civarında tükeneceğini tahmin etmişti. Ancak Voyager 1, bu zorlukları aşabileceğini zaten kanıtladı. Bayan Dodd, iki Voyager uzay aracının 2027 yılında misyonun 50. yıl dönümüne ulaşacağını umuyor.