Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Chandra X-ışını, Dünya’ya en yakın “süper” yıldız kümesini yakalıyor

NASA’nın Chandra X-ışını, Dünya’ya en yakın “süper” yıldız kümesini yakalıyor
Yeni Delhi: Westerlund 1Dünya’ya en yakın ve en büyük “süper” yıldız kümesi NASA’nın yeni verileriyle yakından izleniyor Chandra’nın röntgeni Gözlemevi ve diğerleri NASA Teleskoplar. Bu gözlemler gökbilimcilerin bu aktif yıldız üreten bölgeyi daha ayrıntılı olarak incelemelerine yardımcı oluyor.
Bu, Genişletilmiş Westerlund Açık Koleksiyon Araştırması 1 ve 2 (EWOCS) adı verilen bir projeden kamuya açıklanan ilk verileri temsil ediyor. EWOCS Palermo’daki İtalyan Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden gökbilimciler tarafından yönetiliyor. Chandra, EWOCS kapsamında Westerlund 1’i yaklaşık 12 gün boyunca gözlemledi.
Günümüzde galaksimizde her yıl yalnızca birkaç yıldız oluşuyor. Ancak geçmişte Samanyolu o kadar çok yıldız üretti ki, bu sayı yaklaşık 10 milyar yıl önce zirveye ulaştı ve her yıl onlarca, yüzlerce yıldız oluştu. Bunların çoğu, Westerlund 1 gibi “süper kümeler” olarak bilinen devasa kümelerde meydana geldi. Bu kümeler gençtir ve Güneş’in 10.000 katından daha fazla kütle içerir. Westerlund 1’in yaşı 3 ila 5 milyon yıl arasındadır.
Yeni görüntü Chandra derinlik verilerini ve NASA’nın Hubble Teleskobu’ndan alınan önceki verileri içeriyor uzay teleskop. Chandra’nın X-ışınları genç yıldızları ve küme boyunca yayılan sıcak gazı ortaya çıkarıyor. Genç yıldızlar çoğunlukla beyaz ve pembe görünürken, sıcak gaz pembe, yeşil ve mavi görünür (sıcaklık arttıkça). Hubble verileri birçok yıldızı sarı ve mavi noktalar halinde vurguluyor.
Bugün galaksimizde birkaç yıldız üstkümesi var. Galaksimizin yıldızlarının çoğunun oluştuğu çağa dair değerli bilgiler sağlıyorlar. Westerlund 1 kalan en büyüğüdür Süper yıldız grubu Samanyolu’nda. Güneş’in kütlesinin 50.000 ila 100.000 katı arasında bir kütleye sahiptir ve yaklaşık 13.000 ışıkyılı uzaklıkta Dünya’ya en yakın olanıdır.
Bu özellikler Westerlund 1’i, üstküme ortamının yıldız ve gezegen oluşumu üzerindeki etkisini incelemek için ideal bir hedef haline getiriyor. Araştırmacılar ayrıca farklı kütlelerdeki yıldızların evrimini de inceleyebilirler.
Westerlund 1’den gelen yeni Chandra verileri, kümedeki bilinen X-ışını kaynaklarının sayısını büyük ölçüde artırdı. Chandra daha önce Westerlund 1’de 1.721 kaynak tespit etmişti. EWOCS verileri, Güneş’ten daha az kütleye sahip pek çok soluk yıldızın da aralarında bulunduğu yaklaşık 6.000 X-ışını kaynağını ortaya çıkarmıştı. Bu, gökbilimcilere inceleyecek yeni bir yıldız kümesi sağladı.
Dikkate değer bir keşif, Westerlund 1’in çekirdeğinde dört ışıkyılı yarıçapında 1.075 yıldızın toplanmış olmasıdır. Örnek vermek gerekirse, dört ışık yılı Güneş ile ona en yakın komşu yıldız arasındaki mesafedir.
EWOCS verilerindeki yaygın emisyon, Westerlund 1’in merkezi çevresinde ilk kez bir sıcak gaz halesinin tespit edilmesine yol açtı. Gökbilimciler bunun kümenin oluşumunu ve evrimini anlamak ve kütlesini daha iyi tahmin etmek için çok önemli olduğuna inanıyor.