Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA yöneticisi Chandrayaan-3’ün Hindistan’daki başarısını övdü

NASA yöneticisi Chandrayaan-3’ün Hindistan’daki başarısını övdü

NASA direktörü Hindistan’ın bu başarıdan dolayı her türlü övgüyü hak ettiğini söyledi.

Bombay:

Cuma günü Hindistan’ın Chandrayaan-3 misyonundaki başarısına dikkat çeken NASA Yöneticisi Bill Nelson, Hindistan’ın başka hiçbir ülkenin yapmadığı bir şeyi yaptığını ve bu başarıdan dolayı tüm övgüyü hak ettiğini söyledi.

“Hindistan’ı tebrik ederiz. Ay’ın Güney Kutbu’nun çevresine ilk inen siz oldunuz. Gelecek yıl inecek ticari bir iniş aracımız olacak, ancak Hindistan ilk oldu. Diğerleri denedi, diğerleri başarısız oldu. Ama Hindistan başarılı oldu. Siz Mumbai’de gazetecilerle konuşurken her şeyi hak ediyor” dedi. Bu başarıyı övün. “Bu çok önemli.”

Nelson ayrıca NISAR misyonundan da bahsederek, dört büyük gözlemevinin tamamlanmasıyla Dünya’ya neler olduğunu görmek için tam bir 3 boyutlu kompozit modelin hazırlanacağını kaydetti.

“Bu, Hindistan hükümetiyle işbirliği içinde hayata geçirdiğimiz büyük bir gözlemevi. Dört büyük gözlemevi var. Halihazırda yörüngede olan 25 uzay aracıyla birlikte dört gözlemevinin hepsine ulaştığımızda, tam bir 3 boyutlu kompozite sahip olacağız.” Dünya’ya tam olarak ne olduğuna dair bir model. “Vatanımızı” korumak istiyoruz.

“Bu büyük gözlemevlerinden ilki Nazar’dır. Dünyanın tüm yüzeylerini gözlemleyecek. Sudaki, karadaki ve buzdaki değişiklikleri görecek. Bu da bize yardımcı olacak başka bir veri seti olacak.” “Dünya’ya neler olduğunu anlamak… bu görev gelecek yılın ilk yarısında gerçekleşecek. Roket Hindistan Uzay Ajansı tarafından sağlandı ve ardından uzay aracını birlikte inşa ettik… ve şu anda Bangalore’da ISRO’da hazırlanıyor. “

NASA ve ISRO arasındaki ortak bir Dünya gözlem misyonu olan NISAR, araştırmacıların orman ve sulak alan ekosistemlerindeki değişikliklerin küresel karbon döngüsünü nasıl etkileyeceğini ve iklim değişikliğini nasıl etkileyeceğini keşfetmelerine yardımcı olacak.

NISAR aynı zamanda NASA ve ISRO’nun ortak bir misyonudur ve yörüngedeyken gelişmiş radar sistemleri neredeyse tüm kara ve buz yüzeylerini her 12 günde iki kez tarayacaktır. Topladığınız veriler araştırmacıların her iki ekosistem türünün iki temel işlevini anlamalarına yardımcı olacaktır: karbon yakalama ve salınımı.

READ  SpaceX'in Starlink uydusunun bugün fırlatılışını izleyin. Tesla önemli olacak.

Gelişmiş radar sistemleriyle donatılan NISAR uydusu, neredeyse tüm kara ve buzlu yüzeyleri 12 günde iki kez tarayacak. Toplanan veriler, araştırmacıların bu ekosistemlerde karbonun nasıl yakalanıp salındığını anlamalarına yardımcı olacak.

NASA direktörü, aya tekrar gideceklerini, bu kez uluslararası ortaklarının da kendilerine eşlik edeceğini ve astronotlarla yapılacak ilk görevde uluslararası bir ekiple Ay’a gideceklerini belirtti.

“Gelecekte Hindistan’dan gelen ticari yatırımları genişletmek için çok büyük bir fırsat var. Şu anda NASA’da ticari ortaklarımız var, örneğin aya döneceğiz, ancak bu sefer ticari ortaklarımızla geri döneceğiz. ” “Ve uluslararası ortaklarımızla birlikte gidiyoruz. Bundan bir yıl sonra astronotlarla yapılacak Ay’a yapılacak ilk görevde uluslararası bir mürettebat olacak. Yani ticari çabalar uzay programımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor ve bu da gelecekte olacak.” Burada, Hindistan’da da aynı olacak” diye ekledi.

Perşembe günü Nelson, NASA-ISRO Sentetik Açıklıklı Radar (NISAR) uydusunun 2024’te planlanan lansmanından önce testlerden geçtiği Bengaluru’daki Ur Rao Uydu Merkezini (URSC) ziyaret etti.

NASA şefi Hindistan’ı ziyaret ediyor ve Çarşamba günü Bengaluru’daki Visvesvaraya Endüstri ve Teknoloji Müzesi (VITM) öğrencileriyle de etkileşimde bulundu.

(Başlık dışında bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)